YAZARLAR

 • BIST 100

  1.127%0,00
 • DOLAR

  6,9765% 0,34
 • EURO

  8,2305% 0,47
 • GRAM ALTIN

  441,64% -0,40
 • ÇEYREK ALTIN

  728,706% -0,40

Adana

04.08.2020

 • İMSAK 04:06
 • GÜNEŞ 05:40
 • ÖĞLE 12:50
 • İKİNDİ 16:37
 • AKŞAM 19:50
 • YATSI 21:17
 • Salı 34 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Çarşamba 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Perşembe 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA, CEZAEVLERİNDEKİ İŞKENCE İDDİALARINI GÜNDEME TAŞIDI

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA : “BAKAN GÜL, SABAH AKŞAM UCUBE BARO KANUNUNU SAVUNACAĞINA CEZAEVLERİNDEKİ İŞKENCEYİ ÖNLESİN!”DEDİ.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e, Elâzığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda süngerli oda bulunduğu ve mahkumların kötü muamele ve işkence gördüğüne ilişkin iddiaları sordu. Son dönemde, cezaevlerindeki kötü muamele ve işkence iddialarında artış olduğunu kaydeden Ağbaba, “Bu vahim iddiaların en ciddi biçimde ve ivedilikle soruşturulması gerekiyor. Adı geçen cezaevinde, mahkumların süngerli odada işkence gördüğü, aç ve susuz bırakıldığı iddialarına ilişkin kamuoyu ve mahkûm aileleri aydınlatılmalıdır. Mahkumların beyanları ve iddiaları ciddiye alınarak değerlendirilmelidir. Cezaevlerindeki denetimler sıklaştırılmalıdır. Bakanlığa bu noktada ciddi sorumluluk düşüyor. Bakan Abdulhamit Gül de sabah akşam ucube Baro Kanunu’nu savunacağına cezaevlerindeki işkenceyi önlemelidir.” İfadelerini kullandı.
Ağbaba’nın TBMM Başkanlığı’na sunmuş olduğu yazılı soru önergesinin tam metni şöyle:
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
Veli AĞBABA
Malatya Milletvekili
Elâzığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan mahkumlar ve ailelerinden gelen mektuplarda, söz konusu cezaevinde tutuklu bulunan mahkumlara kötü muamele ve işkence yapıldığına dair çok sayıda iddia tarafımıza ulaşmaktadır. Elâzığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan mahkumlara sistematik biçimde psikolojik ve fiziksel şiddet uygulandığı, aç ve susuz bırakıldıkları, anayasal haklarının engellendiği, tehdit, şantaj ve hakaret edildiği basına ve tarafımıza ulaşan iddialar arasındadır.
Bu çerçeveden hareketle;
1-   Elâzığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda “Yumuşak/Süngerli Oda” olarak adlandırılan, işkence odasının bulunduğu ve bu odada mahkumların işkence gördüğü yönündeki iddialara ilişkin sürdürülen bir soruşturma var mıdır?
2-   Bakanlığınıza ulaşan cezaevlerindeki kötü muamele ve işkence iddialarından kaç tanesi önergeye konu olan cezaeviyle ilişkilidir? Bu iddialara ilişkin açılan soruşturma sayısı kaçtır? Açılan soruşturmalar sonucunda kaç görevli, hangi cezaları almıştır?
3-   Söz konusu cezaevindeki mahkumların aç ve susuz bırakıldığı iddiası doğru mudur?
4-   Mahkumların kötü muamele ve işkence iddialarını dile getirdikleri dilekçelerin cezaevi personeli tarafından yırtıldığı ve bu dilekçelerin ilgili kurumlara ulaşmasının engellendiği iddialarına ilişkin Bakanlığınızın yürütmüş olduğu herhangi bir soruşturma var mıdır?
5-   Adı geçen cezaevinde psikolojik ve fiziksel şiddetin sistematik bir şekilde uygulandığına dair iddialar araştırılmış mıdır? Bu iddialara ilişkin soruşturmaların sonucunda Bakanlığınızın ulaştığı tespitler nelerdir? Açılmış olan herhangi bir soruşturma yoksa sebebi nedir?

(CO)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ