YAZARLAR

 • BIST 100

  1.205%0,00
 • DOLAR

  7,8884% 0,12
 • EURO

  9,2898% 0,15
 • GRAM ALTIN

  482,21% -0,50
 • Ç. ALTIN

  795,6465% -0,50
 • Salı 28 ° / 18 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Çarşamba 28 ° / 17 ° Fırtına
 • Perşembe 30 ° / 16 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

BURUN ESTETİĞİ ÖNCESİ BESLENME KRİTERLERİ?

Burun estetiği öncesi doğru beslenmekte oldukça önemlidir.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.

Burun estetiği tüm Dünya da en çok gerçekleştirilen estetik operasyonlarının başında başında yer alıyor.Burun ameliyatlarının başarısını etkileyecek bir çok faktör vardır.Bunlardan bazıları;Cilt yapısı,simetrik olmayan yüz,çene uyumu,burun sorunları,kişinin psikolojik durumu gibi...Bunlar dışında burun estetiği öncesi doğru beslenmekte oldukça önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası , ödem oluşumuna neden olacak besinlerden uzak durulmalıdır. Ödem, yediklerimiz ve içtiklerimizle ilgili olabildiği gibi, kullandığımız ilaçlar, hormon replasman tedavisi, hamilelik, konjestif kalp yetmezliği ya da böbrek yetmezliği gibi birçok nedene bağlı olabilir. Beslenmedeki önemin nedeni yanlış besinlerle beslenerek bu besinler nedeniyle  vücuda fazla tuz alımıdır. Nedeni her ne olursa olsun  ödem, vücutta aşırı suyun damar içinden doku arasına sızmaya başlaması ile gerçekleşen bir durumdur. Özellikle  burun ameliyatı sonrasın da sıklıkla ve doğal olarak oluşan doku arasında artan bu sıvı sorunlara neden olabilir.Çünkü bu sıvı iyileşmeyi hızlandıran kan dolaşımını büyük ölçüde engeller ve yara iyileşmesini geciktiren bir sorundur.Bu nedenle ne kadar az ödem olursa o kadar iyi yara iyileşmesi ve toparlanma dönemi o kadar hızlı olur.

Ameliyat öncesi kanama riskini artırdığı nedeniyle sarımsak kesilmelidir. Karışık bitki çayları, brokoli, süt baklagiller  gibi gaz yapıcı besinlerin tüketimi azaltılmalı, özellikle ödem oluşumunu azaltmak ve korunmak için sodyum miktarı yüksek olan maden suyu, turşu, zeytin ve peynir gibi besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Kanama bozukluklarına yol açan yiyecek ve katkı maddeleri örnekleri arasında dikkat çeken; soğan, baharatlardan kimyon ve çin yemeklerinin burun ameliyatı öncesi tüketilmemelidir.Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır.Aspirin bu ilaçlara örnektir.

Yine kayısı,  ananas, sebzelerden acı marul, domates ,yeşil biber,  baharatlı yiyeceklerin geneli, kuru üzüm, böğürtlen, ahududu, çilek, yerfıstığı, yeşil çay, erik, armut, kiraz, nar, üzüm, brokoli , lahana, kakao..bunların yanı sıra kırmızı biber, kekik, biberiye, anason, adaçayı kaçınılması gerekli besinlerdir.'' 

(CO)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ