YAZARLAR

 • BIST 100

  1.128%0,79
 • DOLAR

  7,6681% 0,56
 • EURO

  8,9221% 0,21
 • GRAM ALTIN

  456,31% -0,36
 • Ç. ALTIN

  752,9115% -0,36

Adana

25.09.2020

 • İMSAK 05:02
 • GÜNEŞ 06:22
 • ÖĞLE 12:35
 • İKİNDİ 15:59
 • AKŞAM 18:39
 • YATSI 19:53
 • Cuma 34 ° / 22 ° Parçalı bulutlu
 • Cumartesi 34 ° / 21 ° Fırtına
 • Pazar 35 ° / 21 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

BASK, “KORONAVİRÜS SALGINI VE ENFLASYON YOKSULLUĞU VE YOKSUNLUĞU ARTIRIYOR”

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, koronavirüs salgını ile mücadele döneminde enflasyondaki artışın da yoksul ve yetersiz gelir sahiplerini vurduğunu söyledi.

Zengin, Nisan 2020 dönemi enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; Koronavirüs salgını ile mücadele döneminde enflasyondaki artışın da yoksul ve yetersiz gelir sahiplerini vurduğunu, Ramazan ayında olduğumuz da dikkate alınarak herkesin civarındaki ihtiyaç sahiplerine sahip çıkması gerektiğini ve bunun bir insani görev olduğunu söyledi.
BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:
“TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Nisan ayında enflasyon (TÜFE)  % 0,85 artmıştır. 2020 yılının ilk dört ayındaki kümülatif artış miktarı ise % 3,16 olmuştur.
TÜİK rakamları incelendiğinde,  harcama gurubu ağırlığı % 22.77’ye düşürülen gıda ve alkolsüz içeceklerdeki enflasyon artışının Nisan ayında % 2.53 olduğu görülmektedir. Aralık ayına göre artış miktarı (Ocak-Nisan) ise % 11,94’tür. Yani yılın ilk dört ayında gıda gurubu enflasyonu % 11,94’tür. Ücret ve aylığından başka geliri olmayanların aylık gelirlerinin yarıya yakınını zorunlu gıda harcamalarına ayırdığı dikkate alınacak olursa bu artış ürkütücüdür.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından açıklanan ve perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi Nisan ayında  % 1,04 artmıştır. Aynı endekse göre Nisan ayında gıda harcamaları gurubu endeksi  %2,54 artmıştır.
Enflasyon oranının düşük çıkmasında tarihinin en düşük dönemini yaşayan petrol fiyatlarının etkisinin büyük olduğu anlaşılmaktadır.
Türk-İş tarafından her ay periyodik olarak yapılmakta olan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırmasına göre, Nisan ayında 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcamasını tutarını gösteren açlık sınırı Nisan ayında % 1,23 artarak 2.374 TL düzeyine yükselmiştir.
RAMAZAN AYINDA DAHA DUYARLI OLMALIYIZ
İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı içerisinde aşağıdaki hususları hatırlatmakta fayda görüyoruz.
Türkiye’nin Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında zorunlu olmayan sektörlerin çalışmalarına ara verildiği, hafta sonları sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü insanlarımızın sokağa çıkmalarının yasaklandığı, nüfusun % 80’ninin yaşadığı şehirlere giriş çıkışların denetim aldına alındığı bir dönemde ücretinden ve emekli aylığından başka geliri olmayanlar ile geliri yetersiz yoksul kesimlerin geçim şartları giderek kötüleşmektedir.
Geçim şartları kötüleşenler arasında dezavantajlı gruplar da önemli bir yer tutmaktadır.
Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından “Düzenli Merkezi Sosyal Yardım” alan hanelere Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılması, en düşük emekli aylığının 1.500 TL’ye çıkarılması ve benzeri diğer yardımlar önemli ve gerekli olmakla birlikte yeterli değildir.
İşten çıkarılanlara yapılan yardım yanında kayıtdışı ekonominin  % 40 civarında olduğu hatırlanacak olursa, bu kapsamda çalışanların Devlet yardımlarından yararlanabilmelerine imkân tanınması gerektiği açıktır. 
İşsizlik sigortası için ödeme miktarı ve süreler ile ilgili iyileştirmelerin yapılması zaruridir.
Tarımda çalışanlar ile kendi hesabına çalışanlar ve gündelikçilerin de yardımlardan yararlanması sağlanmalıdır.
BİZE ULAŞAMAYANLARA BİZ ULAŞALIM
Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Devlet, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları yanında tüm vatandaşlarımıza; mahallesindeki, köyündeki, sokağındaki, site veya apartmanındaki akraba ve komşularından muhtaç olanlara yardım ellerini uzatmaları için çağrıda bulunuyoruz.
Unutmayalım ki, salgın ile mücadele nedeniyle ihtiyaç sahipleri sıkıntısını paylaşmak için ne bir komşusuna ne bir akrabasına ulaşabilmektedir.
Bu koşullarda tanıdık birinden; akrabadan, komşudan, arkadaştan borç veya yardım istemek bile sorunlu hale gelmiştir.
Şimdi ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatma ve elinden tutma, paylaşma zamanıdır. Fitre ve zekatın dışında ayrıca yardımlaşmanın ve yardımları ulaştırmanın zamanıdır.
İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında özellikle hassasiyet göstererek  “Evde Kal” çağrısına uyduğumuz bu günlerde, evlerinde kalıp maddi yoksunluk yaşayanları, sıkıntıları ile başbaşa kalıp kimseye ulaşamayanları unutmayalım. 
Bize ulaşamayanlara biz ulaşalım.” 

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ