YAZARLAR

 • BIST 100

  104.955%-0,38
 • DOLAR

  6,8267% 0,22
 • EURO

  7,6000% 0,70
 • GRAM ALTIN

  378,71% 0,61
 • ÇEYREK ALTIN

  624,8715% 0,61

Adana

29.05.2020

 • İMSAK 03:33
 • GÜNEŞ 05:15
 • ÖĞLE 12:41
 • İKİNDİ 16:31
 • AKŞAM 19:57
 • YATSI 21:32
 • Cuma 26 ° / 15 ° Güneşli
 • Cumartesi 27 ° / 15 ° Fırtına
 • Pazar 28 ° / 15 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

BARO BAŞKANI KÜÇÜK; "CUMHURİYET AYDINLANMADIR, ÖZGÜRLÜKTÜR"

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 96. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak Ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük açıklamasında görüş, düşünce ve duygularını paylaştı.

“30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi imzalandıktan bir gün sonra Adana’ya gelerek Yıldırım Orduları Komutanlığı’nı devralan Gâzi Mustafa Kemal Atatürk: “Savaş müttefikler için bitmiş olabilir; ama bizi ilgilendiren savaş, istikbalimizin savaşı ancak şimdi başlıyor.”, sözleri ile “Milli Mücadele” döneminin başladığını ilan etmiştir.

"EMPERYALİST DEVLETLER EMELLERİNDEN VAZGEÇMEMİŞTİR"

Günümüzde de, emperyalist devletler menfur emellerinden vazgeçmemişlerdir. Bölgemizi çıkarları doğrultusunda dizayn etmek isteyen emperyalist güçler, etnik ya da dini motiflerle terör örgütlerini kullanmaktadırlar.

Cumhuriyet Bayramı’nda emperyalistlere verilecek en güzel cevap; ulus olma bilinci ve ruhunu tekrar tazeleyerek, insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve adalet paydasında kucaklaşmak, birlik ve beraberliğimizi korumaktadır.

Anayasa’nın “Cumhuriyetin nitelikleri” başlıklı 2.maddesinde; Türkiye Cumhuriyeti’nin, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu açıklanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. kuruluş yıldönümünü büyük bir gururla ve kıvançla kutlamaktayız..

Bu nedenle milletimiz kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni, huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için hiç şüphesiz ki el birliği ile çalışacak, Atatürk ilke ve devrimlerine her zaman ve her konumda sahip çıkacaktır.

Cumhuriyetimizin 96. kuruluş yılını kutladığımız bu günlerde, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve de kararlılığı içindeyiz. Vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve ulusumuzun birliğine her zamankinden de çok önem vermekteyiz.

"CUMHURİYET DEMOKRASİ İLE ANLAM KAZANIR"

Sonuç olarak; bireyin, temel hak ve özgürlüklerinin genişletilerek devlet karşısında güçlü ve güvende kılındığı, keyfiliğin ve siyasi iktidar güç ve nüfuzunun hukuk devleti ile sınırlandırıldığı, devletin kutsanması yerine yurttaşın ön plana çıktığı, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün genişletildiği, evrensel normların uygulanma alanı bulduğu insan odaklı bir Cumhuriyetin demokrasi ile anlam kazanacağına olan inancımla Adana Barosu olarak; millet egemenliğini ve hukukun üstünlüğünü esas alan, demokratik hukuk devleti ve bireysel hak ve özgürlüklerin teminatı olan Cumhuriyetimizi koruma ve yaşatma kararlılığı ile, tüm meslektaşlarımın, hemşehrilerimin ve tüm yurttaşlarımın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

"SAYGIYLA ANIYORUM"

Bu duygu ve düşüncelerle, emperyalist işgalcilere karşı kazanılan İstiklal Mücadelesi, 29 Ekim 1923 tarihinde, bireyin özgürlüğünü esas alan Cumhuriyet ile taçlandırılmıştır. Cumhuriyet’in ilanının 96. yılında, bulunduğumuz coğrafyada, demokrasi ve cumhuriyet birikimi olmamasına rağmen, milletimizi önce bağımsızlığa ve özgürlüğe, ardından da Cumhuriyete taşıyan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman eylem arkadaşlarını ve tüm aziz şehit ve gâzilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.” (Öİ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ