YAZARLAR

 • BIST 100

  1.153%0,71
 • DOLAR

  8,1821% 1,22
 • EURO

  9,6887% 1,43
 • GRAM ALTIN

  501,65% 1,46
 • Ç. ALTIN

  827,7225% 1,46
 • Salı 35 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 34 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 32 ° / 17 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

BARO BAŞKANI AV. VELİ KÜÇÜK; “VAHİM OLAY TİTİZLİKLE ARAŞTIRILMALI VE AYDINLATILMALIDIR”

İşkence iddiasının araştırılması hukuk devletinde bir mecburiyettir. İşkence bir insanlık suçudur ve mutlaka araştırılmalıdır.

Adana Barosu, Van'ın Çatak İlçesinde 11 Eylül 2020 tarihinde "Yıldırım-10 Norduz" operasyonuna çıkan askerler tarafından Osman Şiban ile gözaltına alınıp helikopterden atıldığı iddia edilen Servet Turgut’un tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesine dair yazılı açıklamada bulundu.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, “Van Valiliği'nce yapılan açıklamada, olayın meydana gelişini; dur ihtarına uymadıkları ve kaçarken düştükleri yönündeydi, ancak görgü tanıkları bölgede herhangi bir yüksekliğin olmadığını ve Servet Turgut´un helikoptere binmeden önce sağlıklı şekilde gözaltına alındığı beyan etmişlerdir.

İşkence iddiasının araştırılması hukuk devletinde bir mecburiyettir. İşkence bir insanlık suçudur ve mutlaka araştırılmalıdır.

Türkiye’nin geçmişinde maalesef bu tip karanlık olayların var olması endişeleri ve şüpheleri artırmaktadır.

Devletin resmi makamları, bilakis savcılık vahim olayı akıllarda hiçbir şekilde soru işareti bırakmayacak ölçüde araştırıp ve şeffaflık ile kamuoyunu bilgilendirmelidir.

Soruşturma sonucunda sorumluluğu ve ihmali olanlar mutlak suretle cezalandırılmalıdır. ” ifadelerini kullandı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, en temel insan hakkını içeren konunun takipçisi olacaklarını da belirterek, “İnsan yaşamını dikkate almama, 80’li ve 90’lı yıllar diye tabir ettiğimiz dönemin alamet-i farikasındandı. O günlere yeniden dönülmemelidir. Baro olarak vahim olayı yaşanmamış gibi ya da üstü örtülebilecek, kapatılacak bir konu olmadığını düşünüyoruz.” dedi.(Fİ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ