YAZARLAR

 • BIST 100

  1.083%-0,36
 • DOLAR

  7,0530% 2,23
 • EURO

  8,4061% 2,95
 • GRAM ALTIN

  460,90% 3,12
 • ÇEYREK ALTIN

  760,485% 3,12

Adana

05.08.2020

 • İMSAK 04:08
 • GÜNEŞ 05:40
 • ÖĞLE 12:50
 • İKİNDİ 16:37
 • AKŞAM 19:49
 • YATSI 21:15
 • Çarşamba 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Perşembe 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Cuma 35 ° / 25 ° Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

AYASOFYA İBADETE AÇILIYOR

Danıştay, Ayasofya’yı müzeye dönüştüren 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti  ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek ibadete açılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararı'nı imzaladı.

 

Ayasofya'nın müze statüsünün değiştirilerek ibadete açılmasına ilişkin dava dosyası Danıştay 10. Dairesi’nde 2 Temmuz’da ele alınmış, Danıştay uluslararası arenada merakla izlenen davaya ilişkin kararını 15 gün içinde açıklayacağını bildirmişti.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesi kararının hukuk dışı olduğuna hükmetti. Mahkeme bu kararıyla, Ayasofya'yı cami statüsünden müze statüsüne çeviren bakanlar kurulu kararını yürürlükten kaldırmış ve hükümetin Ayasofya’yı camiye dönüştürmesinin önünü açmış oldu.

Erdoğan kararı Twitter hesabından "Hayırlı olsun" mesajıyla paylaştı.

Ayasofya'yı ibadete açan kararı imzaladığını duyuran Erdoğan, "Hayırlı olsun" dedi. Söz konusu kararda şu ifadeler yer aldı:

"İstanbul ili Fatih ilçesinde bulunan Ayasofya Camii'nin müzeye çevrilmesi hakkındaki 24/11/1934 tarihli ve 2/1589 sayılı Bakanlar Kurulu kararı, Danıştay 10. Dairesi'nin 2/7/2020 tarihli ve E:2016/16015, K:2020/2595 sayılı kararı ile iptal edildiğinden, Ayasofya Camii'nin yönetiminin 22/6/1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 35. maddesi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek ibadete açılmasına karar verilmiştir."

Danıştayın gerekçeli kararı

Danıştayın yayınladığı gerekçeli kararda, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı'nın mülkiyetinde olduğu ve sürekli şekilde cami olarak kullanılması için toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.

Gerekçeli kararın metni şöyle:

"Ayasofya’nın, statüsü muhafaza edilerek hukuk düzenimizle güvence altına alınan, özel hukuk tüzel kişiliğine haiz mazbut vakıf niteliğindeki Fatih Sultan Mehmet Han vakfı’nın mülkiyetinde olduğu, Ayasofya’nın vakfedenin iradesi gereği sürekli şekilde cami olarak kullanılması için toplumun hizmetine sunulduğu, bedelsiz olarak kamunun istifadesine terk edilmesi yönüyle hayrat taşınmaz niteliği taşıdığı, tapu belgesinde de cami vasfıyla tescilli bulunduğu, vakıf senedinin, hukuk kuralı etki, değer ve gücünde olduğu, vakfedilen taşınmazın vakıf senedindeki niteliğinin ve kullanım amacının değiştirilemeyeceği, bu hususun tüm gerçek ve tüzel kişilerle birlikte davalı idare için de bağlayıcı olduğu, devletin vakıf varlığının, vakfedenin iradesine uygun olarak kullanılmasını sağlama yönünde pozitif yükümlülüğü, vakıf mal ve haklarıyla ilgili olarak vakfedenin iradesini ortadan kaldıracak şekilde müdahalede bulunmama yönünde de negatif yükümlülüğünün bulunduğu, kuşkusuzdur. Bu durumda, Türk hukuk sisteminde kadimden beri korunarak yaşatılan vakfa ait taşınmaz ve hakların vakfiyesi doğrultusunda istifadesine bırakıldığı toplum tarafından kullanılmasına engel olunamayacağı, vakıf senedinde sürekli olarak tahsis edildiği cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varıldığından, bu hususlar dikkate alınmaksızın Ayasofya’nın cami olarak kullanımının sonlandırılarak müzeye çevrilmesi yönünde tesis edilen dava konusu Bakanlar Kurulu kararında hukuka uygunluk görülmemiştir."

Gerekçeli kararda, "açıklanan nedenlerle, dava konusu Bakanlar Kurumu kararının iptaline" karar verildiği belirtildi.

 

 

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ