YAZARLAR

 • BIST 100

  101.930%0,00
 • DOLAR

  5,6842% 0,12
 • EURO

  6,2835% 0,32
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04

Adana

19.09.2019

 • İMSAK 04:56
 • GÜNEŞ 06:17
 • ÖĞLE 12:38
 • İKİNDİ 16:06
 • AKŞAM 18:49
 • YATSI 20:04
 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Aşılama toplum sağlığını koruyor

Günümüzde aşı uygulamaları, bulaşıcı hastalıkları önleme ve ortadan kaldırma, ölüm ve hastalık oranlarını azaltma, sağlığın korunması ve sürdürülebilmesi için en etkili halk sağlığı yöntemlerinden birisi olarak kabul ediliyor.

İlk aşının bundan bin yıl önce Çinliler tarafından bulunan çiçek aşısı olduğununtahmin edildiğini anlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmet Öncü, ?Kişiye ve toplumdaki diğer insanlara olan yararlarından dolayı toplumun aşılanması, tıbbi yönden bir gereklilik olarak görülmekte? diyerek aşılama ile önlenebilen rota virüsü ve meningokok menenjiti hakkında bilgiler verdi.

Rotavirüsüne dikkat!

Rota virüsü aşısı, kimi zaman bilgisizlik ve maliyeti nedeniyle ebeveynler tarafından ihmal edilebiliyor. Oysaki bebeklerde enfeksiyon sonucu sıvı kaybına bağlı ölümlere bile neden olabilen rota virüsü, tüm dünyada küçük çocuklarda en sık görülen ishal nedeni olarak gösteriliyor. Dr. İsmet Öncü, yapılan araştırmalara göre ülkemizde 5 yaş ve altı çocuklardaki ishallerin yüzde 30 ila 50´sinden sorumlu olan rota virüsünün aşı takviminde yer almadığını söylüyor.

5 yaş altındaki çocuklar risk grubunda

?Rota virüsü enfeksiyonu özellikle 5 yaş ve altındaki çocuklarda akut başlangıçlı ağır ishalin en sık görülen nedenlerindendir. Başlıca belirtileri genellikle 48 saatten az süren kuluçka dönemini izleyen ateş ve kusma ile başlar. Sık tekrarlayan, sulu ve özellikle kötü kokulu kansız ishal ile karın ağrısı bu belirtilere eklenir. Şikayetler3ila8 gün arasında sürebilir? diyen Dr. İsmet Öncü, tüm dünyada söz konusu yaş grubundaki çocukların en az bir kez rota virüsü enfeksiyonu geçirdiğiniifade ediyor.


Korunmak için aşı şart

Yapılan araştırmaların anne sütüyle beslenen çocukların hastalığı daha hafif geçirdiğini ortaya koyduğunu anlatan Dr. İsmet Öncü, ?Dolayısıyla emzirme dönemindeki bebeklerin anne sütüyle beslenmelerine devam etmeleri çok önemlidir. Rota virüsünden korunmanın tek yolu ise aşılama yöntemidir. Bu hastalıktan korunmak için 2 ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 2. ayda başlanmak koşulu ile ağız yoluyla 2 ya da 3 doz aşı uygulanır? diyerekaşılamanın 32. haftadan önce tamamlanması gerektiğini vurguluyor.


Meningokok menenjiti tehlike saçıyor!

Aşı takviminde yer almayan bir diğer hastalık da meningokok menenjiti. Meningokok olarak da bilinen NeisseriaMeningitidis adlı bakterinin neden olduğu hastalıklara ?MeningokokHastalığı? deniyor.Meningokok menenjiti ise salgın yapan menenjitlerin en önemli sebebi olarak biliniyor. Türkiye´de meningokoklara bağlı hastalıklar en sık beş yaşın altındaki çocukları, ergenlik dönemindekileri, yaşlıları, kalabalık yerlerde yaşayanları ve özellikle de 1 yaşından küçük çocukları etkiliyor.

Tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor

Bu hastalık hemen tedavi edilmezse ölümcül olabildiği gibi vücutta ciddi şekilde hasar da bırakabiliyor. Tedavi edilebilmesine rağmen, meningokok menenjit hastalığının ölümcül bir hastalık olabildiğinianlatan Dr. İsmet Öncü,bu hastalığa yakalanan her beş kişiden birinde ciddi komplikasyonlar görüldüğünü belirtiyor.

Doktor ve aile birlikte karar almalı

Meningokok menenjit, ölüm ya da beyinde hasar, felç, kangren, sağırlık gibi komplikasyonlarla sonuçlanabiliyor.Dr. İsmet Öncü, ülkemizde 4 farklı formda meningokok aşısı olduğunu söyleyerek bunlardan hangisi ile aşı planlamasının yapılacağına ailenin çocuk doktoru ile konuşarak karar vermesinin doğru olacağınıkaydediyor.Dr. İsmet Öncü ayrıca, genişletilmiş bağışıklama programında henüz yer almayan, ancak çeşitli ülkelerde çocuklara ulusal ölçeklerde uygulanan güvenli rota virüs ve meningokok aşılarının, Türkiye´nin verileri temelinde uygun bulunduğunda, olabilecek en kısa sürede ulusal programda yer almasının faydalı olacağının da altını çiziyor.(CO)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ