YAZARLAR

 • BIST 100

  1.153%0,71
 • DOLAR

  8,1710% 1,08
 • EURO

  9,6739% 1,27
 • GRAM ALTIN

  501,03% 1,33
 • Ç. ALTIN

  826,6995% 1,33
 • Salı 35 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 34 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 32 ° / 17 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

AĞBABA, "İKTİDAR EMEKÇİLERE SALDIRI DALGASINI TEKRAR BAŞLATIYOR"

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA,"YEP’TE AÇIKLANAN İŞ GÜCÜ PİYASALARININ ESNEKLİKLEŞTİRİLMESİ İLE KIDEM TAZMİNATI HEDEF ALINIYOR" DEDİ.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yaptığı yazılı basın açıklamasında ““İktidar emekçilere saldırı dalgasını tekrar başlatıyor. YEP’te açıklanan iş gücü piyasalarının esneklikleştirilmesi ile kıdem tazminatı hedef alınıyor” ifadelerine yer verdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın yazılı basın açıklamasında şöyle: 
“Hazine Bakanı Berat Albayrak yeni olmayan yeni ekonomi paketinde 2023 yılına kadar her yıl 1,3 milyon istihdam hedefi ile işsizliği 2023 yılında %10,9’a düşüreceğini açıkladı. Lakin bu açıklamasında geçen yıl ki 2,5 milyon istihdam hedefinin nasıl buharlaştığına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. Göreve geldiği 2018 yılı Temmuz ayından bugüne istihdamın 2,7 milyon kişi azaldığı düşünüldüğünde açıkladığı 1,3 milyon hedefine herhalde kendisi de inanmamaktadır.
Ayrıca istihdam da esneklik ve kısmi süreli çalışma açıklaması ilerleyen dönemde emekçilere yeni bir saldırının da başlatılacağının açık ve net bir ifadesidir.
Esneklik denilen şey iş güvencesinin ve kıdem tazminatının gaspıdır.
İktidar yetkilileri daha önce gündeme getirdikleri ‘’belirli süreli iş sözleşmesi’’ tartışmasını yeniden gündeme getirmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının da son günlerde dile getirdiği yeni istihdam sürüm paketi ile kıdem tazminatına yönelik yeni saldırılar planlanmaktadır.
Geçmişte yapacakları hukuksuzluklara kılıf uydurmak için gerekirse yasayı arkadan dolaşırız diyen AKP iktidarı, kıdem tazminatı meselesinde de aynı sinsi taktiği izlemektedir. Belirli süreli iş sözleşmesi ile özellikle 25 yaş altı genç çalışanlar ve 50 yaş üstü çalışanların belirli süreli iş sözleşmeleri ile istihdam edilmesini sağlayarak bu şekilde çalışanların kıdem hakkını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.
Mevcut 4857 sayılı iş kanununa göre kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve iş güvencesi, yalnızca belirsiz süreli iş sözleşmeleri ile çalışan işçiler için geçerli olduğunu düşündüğümüzde bu yaş grubu çalışanların hem kıdem hakkı hem de iş güvencesi ortadan kaldırılacaktır. İktidar daha önce açıklanan ekonomik programlarda ve kalkınma planlarında açıkça yer alan kıdem tazminatında reform söylemlerini şimdi ‘’esneklik’’ adı altında gündeme getirmeye çalışmaktadır.
Kıdem tazminatını budamayı kafasına koymuş olan iktidar şimdi bu gibi planlarla kıdem hakkını parça parça ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.
Damat Bakan’ın programından emekçiye kölelik ve açlıktan başka bir şey düşmeyecektir.
Berat Albayrak bugün yaptığı açıklamada döviz kuru benim için hiç önemli değil diyerek, ekonomiden de yoksul yurttaşların ve emekçilerin derdinden de ne kadar anladığını bir kez daha ortaya koymuştur. Damat Bakan’ın beni ilgilendirmediği dediği kurun her artması emekçileri daha fazla aç bırakmakta, cebimizden daha fazla vergi çıkmasına neden olmaktadır. Kısacası Damat’ın inşallah ve maşallahlı ekonomi yönetiminin neticesinde ülke olarak her geçen gün daha fazla fakirleşmekteyiz.
Ayrıca bu program kapsamında hedeflenen esnek istihdam projesinin tüm çalışma yaşamına ilerleyen dönemlerde yaygınlaşması ile hangi yaşta olursa olsun tüm emekçilerin iş güvencesi elinden alınacak, emeğinin de gasp edilmesine sebep olacaktır. Kısacası emekçilere müjde olarak sunulan şey hem kölelik koşullarında güvencesiz bir çalışma yaşamı hem de açlıktır. Esneklik adı altında emekçiye kurulan tuzak 84 yıllık kıdem hakkını ortadan kaldırmaktır.” 

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ