YAZARLAR

 • BIST 100

  117.239%2,12
 • DOLAR

  6,8677% 0,09
 • EURO

  7,7859% 0,32
 • GRAM ALTIN

  399,39% 0,61
 • ÇEYREK ALTIN

  658,9935% 0,61

Adana

13.07.2020

 • İMSAK 03:41
 • GÜNEŞ 05:23
 • ÖĞLE 12:49
 • İKİNDİ 16:40
 • AKŞAM 20:06
 • YATSI 21:41
 • Pazartesi 36 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Salı 36 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Çarşamba 37 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Adana Milletvekili Oruç’tan PTT işyerleri için soru önergesi

HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç , PTT işyerlerinde korona virüsüne karşı gerekli önlemin alınmadığını belirterek, TBMM Başkanlığına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını isteyen soru önergesi verdi.

Oruç, “Kamu emekçilerinin sağlığını tehlikeye atacak bu tür uygulamaların engellenmesi elzemdir. Sadece çalışanların değil tüm toplumu bu tedbirsizliklerin etkileyeceği bilinci ile önleyici yeni tedbirlerin yaygın bir biçimde alınması da gerekmektedir” dedi.

Oruç, şu ifadeleri kullandı:

“Haber-Sen 17 Mart 2020 tarihinde, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketine Korona virüsüne karşı alınacak önlemler hakkında bir yazı gönderdiğini internet sayfasında yayınlamıştır. Yazıda; PTT’ye daha önce 27 Ocak ve 11 Mart tarihlerinde aynı konu üzerine göndermiş oldukları yazılar hatırlatılmış, gelinen süreçte tedbirlerin yeterince alınmaması, idari izinler konusunda çıkarılan genelgeye uyulmaması konusunda Türkiye’nin her bölgesindeki PTT emekçilerinden şikayetler gelmekte olduğu vurgulanmıştır.

Genelgeye rağmen Başmüdürlük ve Genel Müdürlüklerin, izin talebinde bulunan personellere izin vermedikleri, sağlık raporlarını kabul etmedikleri, okul öncesi ve ilköğretimde olan çocuğu bulunan çalışanlara personel eksikliği nedeniyle izinlerin verilmediği bilgisi paylaşılmıştır. Ayrıca birçok işyerinde dezenfekte işleminin yapılmadığı, maske, eldiven, alkol içerikli solüsyon gibi koruyucu ve önleyici tedbirlerin de alınmadığı görülmüştür.     

Korona virus salgını için tedbirlerin her gün daha da artırılması gerekmekte iken, kamu emekçilerinin sağlığını tehlikeye atacak bu tür uygulamaların engellenmesi elzemdir. Sadece çalışanların değil tüm toplumu bu tedbirsizliklerin etkileyeceği bilinci ile önleyici yeni tedbirlerin yaygın bir biçimde alınması da gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1. Kamu ve kuruluşların faaliyetlerini sağlayacak şekilde asgari seviyede personel bulundurulması ve risk grubunda bulunan, hamile, süt izni kullanan, okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan personellerin izin kullanımı ile ilgili yayınlanan genelgenin uygulanmasını sağlamak üzere çalışmalarınız var mıdır?

2. Genelgeye aykırı uygulamalara dair gelen şikayetler/iddialar araştırılacak mıdır? İlgililer soruşturulacak mıdır?

3. Korona virüsü salgınına ilişkin alınan tüm önlemlerin/tedbirlerin sıkı bir biçimde denetlenmesi için çalışmalarınız var mıdır? Bu çalışmalar nelerdir?

4.  Tüm işyerlerinde virüsün yayılmasını önleyici tedbirlerin; eldiven, alkol bazlı solüsyon ile dezenfekte işlemi, gerekli sosyal mesafelenmemin sağlanması gibi, önlemlerin alınıp alınmamasını kontrol etmek üzere planlamalarınız olacak mıdır?

5. PTT özelinde; acil ve zaruri olmayan gönderilerin kabul edilmemesi, kabul edilen gönderilerin işyeri teslimi olarak gerçekleşmesi, şubelerin kapatılarak merkezlerden hizmet verilmesi için adımlar atılacak mıdır?

6. Hastalığın bulaşması ve yayılması riskini en aza indirmek üzere alınan tedbirler konusunda gerekli sorumluluğu üstlenmeyen ve gereğini yerine getirmeyen amirlerin soruşturulması sağlanacak mıdır?

7.  Ebeveyn izninin kadın-erkek ayrımı yapmaksızın anne ya da babaya verilmesi sağlanacak mıdır?

8. Özel sektör çalışanları için de; evden çalışma, asgari sayıda personel ile dönüşümlü çalışma, ebeveyn izninin yıllık izin kapsamında olmaksızın ücretli izin sayılması,  tüm işyerlerine eldiven, maske, hijyen malzemeleri sağlama, sürekli dezenfekte etme işleminin yapılması gibi tedbiren kararlar alınacak mıdır?”

(VŞ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ