YAZARLAR

 • BIST 100

  1.084%-1,49
 • DOLAR

  7,3563% 0,21
 • EURO

  8,7443% 0,76
 • GRAM ALTIN

  461,21% 0,04
 • Ç. ALTIN

  760,9965% 0,04

Adana

15.08.2020

 • İMSAK 04:20
 • GÜNEŞ 05:49
 • ÖĞLE 12:48
 • İKİNDİ 16:33
 • AKŞAM 19:38
 • YATSI 21:01
 • Cumartesi 38 ° / 22 ° Güneşli
 • Pazar 37 ° / 21 ° Güneşli
 • Pazartesi 38 ° / 21 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi toplandı

Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı,  İYİ Parti Grup Başkanvekili Recai Mercimek, CHP Grup Başkanvekili Serdar Seyhan, Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik birer konuşma yaptı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı’nın ilk oturumunu görüşmek üzere toplandı. 

Toplantı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, katipler Cemal Demirdağ ve Sevil Can başkanlığında açıldı. Açılış yoklamasının ardından 5 ek gündem maddesinin eklenmesiyle oturum başladı. 5 ek gündem maddesinin ilk maddesi Karaisalı Kızıldağ Yaylasında bulunan Büyükşehire ait Aytaç Durak Tesisleri’nin giderlerinin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi teklifi oldu. Diğer 4 teklif ile birlikte bu madde yapılan oylama ile gündeme alındı.

Gündem dışı söz alan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, ilçesinde yaptığı ve yapacağı hizmetler hakkında bilgiler verdi. Çay, 5 Ağustos 2020 tarihinde Pozantı Kongresinin 100. Yılı olduğunu ve birçok etkinlikle bugün anma yapılacağını belirten Çay, bu güne tüm meclis üyelerini davet etti.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ak Parti  Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı ise pandemi konusuna değindi.  Gülaçtı,Türkiye’nin süreci en başarılı bir şekilde geçirdiğini belirtti. Güçlü sağlık sistemi nedeniyle bu başarının ortaya çıktığını anlatan Gülaçtı, emeği geçenlere teşekkür etti.  Gülaçtı, “1 yıllık süreçte yapılan yapılmayan işler, emekçilerin durumu, yol, sinek konularını konuşacağız. Pandemi sürecin su faturalarıyla birlikte dağıtılan bir gazete var. Doğru Su denilen gazetede işin doğrusu söylenmemiş. Sahra hastanesi mevzusu çok uzadı. Su faturalarıyla dağıtılınca bunu tekrar konuşmak gerekli“ ifadelerini kullandı.

Gazetede yazan tedbir almak suç mu sözünü esefle kınadıklarını belirten Gülaçtı, su faturasıyla gönderilen gazetede yer alan konuları eleştirdi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar daha sonra söz alarak Ozan Gülaçtı’ya cevap verdi. Ekmek dağıtımını vefa grubu ile birlikte yaptıklarını dile getiren Karalar, “Olayları yanlış gösterenleri esefle kınıyorum. Biz açık ve şeffafız. Benim niyetim 15 ilçe belediyemle birlikte yapabileceğimizi yapmaktır. Tabi ki meclisin bize destek verdiği konular oldu. Vermediği konularda oldu. Hepimizin lehine birlikte yapmak niyetindeyim.  Mazotta tıka basa bütün depoları doldurduk ucuzken.  Bütçe ve harcama kalemleri bütçesi çok düşük, Aslında bu gerçekçi olmayan bir bütçe. Umarım Adana gibi büyük bir belediyenin gelirleri 100 milyonun çok çok üstünde olması gerekiyor. Hatta 200 milyon olması gerekiyor. Doğru hizmet yapabilmesi için. Bütçenin yüzde 62’si SSK dahil işçiye gidiyordu. 2020 bütçesini biz yaptık. Bütçenin gerçekleşmesi geçen yıla oranla daha düşük tuttuk” dedi.

Yakıt giderlerinin düştüğünden bahseden Karalar, “Bir işletmemizde ortalama 11 ton yakıt gideri var mı diğer yıllarda 86 milyon liraya düştü bu. Her yerde tasarrufa gitmek zorundayız. Yakıtta tasarrufa gittik. Akaryakıt giderleri 2018 yılında 108 milyon lira, 2019’da 103 milyonda bitmiş. Bu sene yakıt kullanımımız daha az. Ki 2019 da yakıt fiyatında yükselme olmuştu.  Ocak 2019 doğrudan temin 4 milyon 713, şubat 7 milyon 017, Mart ayında ise doğrudan temin 8 milyon. Bu yasal sınırlarda doğrudan temin yüzde 10’u geçemez diyor.  Yüzde 10 ‘a kadar doğrudan temin ile iş yapmanızı cevaz veriyor.  Nisan’da alım yapmayın dedik 300 küsurda kaldı.  Mayıs’ta 1 milyon, Haziran’da 899 bin, Temmuz’da 4 milyon oluyor, orada otobüslerde çalışan klimalar devreye giriyor. Bunun için doğrudan temine yüklendik.

Çalışan otobüs sayısı 196’ya düşmüştü. Daha sonra tekrardan düşüyor ve 2 milyon seyrinde devam ediyor.  Normalde 240 olması gerekiyordu. 2020 için ise, Ocak ayında 488 milyon, Şubat’ta 1 milyon 972, Mart’ta 2milyon 700, Mayıs’ta 1 milyon 698 lira.  Doğrudan teminlerde çok ciddi düşüşler oluyor.

Avukatların dava kazanma konusunda potansiyelleri düşük. İşçi davasında mahkemeler işçileri halkı bulduklarından kaynaklı bu “ dedi.

Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, İYİ Parti Grup Başkanvekili Recai Mercimek, CHP Grup Başkanvekili Serdar Seyhan, Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik de birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Birinci maddede Nisan ayında meclise sunulması gereken Büyükşehir Belediyesi Denetim Komisyonu Raporu Denetim Komisyonu Üyesi MHP’li Vedat Cengiz tarafından okundu.

Dört maddesi ise teklif olması nedeniyle ilgili komisyonlara havale edildi.

Meclis oturumunun sona ermesinin ardından ASKİ Genel Kuru gerçekleşti.   Genel kurulda ASKİ Denetçi Raporu okundu.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi ve ASKİ Genel Kururlu çalışmalarına yarın saat 14.00’te devam edecek.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ