Adana Ticaret Borsası Kompleksi açıldı
Adana Ticaret Borsası Kompleksi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlunun katılımıyla açıldı.
Tarih: 20.3.2018 10:32:04/ 519okunma / 1yorum

Adana ve çevre illerden davetlilerin katıldığı, Adana Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan açılış, yine Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle devam etti.

ATB BAŞKANI ŞAHİN BİLGİÇ

Adana ve bölgeye dev ve modern bir kompleks kazandırdıklarını söyleyen TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, yaptığı açılış konuşmasında "Bugün açılışını yaptığımız Borsa Kompleksi, ticaret borsalarının asli görevi olan alıcı ile satıcıyı, üretici ile taciri buluşturan modern bir pazar yeridir. Adana Ticaret Borsası Kompleksi, 72 bin metrekare alan üzerinde 6 bin metrekare hizmet binası ve içerisinde elektronik satış salonu ile lisanslı depolarıyla, yetkili sınıflandırıcı en gelişmiş laboratuvarlarıyla hizmete girmektedir. Burada hedefimiz, 2023 ya da 2025 yılında işlem hacmimizi 25 milyar liraya çıkarmaktır. Şuan itibariyle tarımsal hasılada o rakam yok. Ancak sadece Çukurova´ya değil, güney doğudaki tarım hasılasını da burada değerlendirecek bir borsa projeksiyonu yaparak, buradaki tarım hasılasını Adana Ticaret Borsası´nda işlem görme noktasında hedefimiz 25 milyar liraya çıkarmaktır."

Uzun zamandır özlemini çektikleri lisanslı depoculuğu hayata geçirmenin mutluluğunuda yaşadıklarını belirten Başkan Bilgiç, "Yeni tesisimizde bu sorunu çözmüş olacağız. Tüccar ofislerimiz 2 bin 500 m² kapalı alanda 52 ofisle üyelerimizin kullanımında olacaktır. Adana´mızda 50 bin tonluk ATB Çukurova Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk tesislerimizde, lisanslandırılarak hizmet vermeye başlamıştır. Projenin 2. kısmı tamamlandığında kapasitemiz 115 bin ton olacaktır." dedi.

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSACIKLIOĞLU

Konuşmasında Adana´nın tarımdaki önemine değinen TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, "Adana´da dinamizm var. Hareket var. Bereket var. Sizden aldığım moral motivasyonu diğer 80 ildeki üyelerimizle paylaşıyorum. Adana, ticaret, sanayi ve turizm kenti. Aynı zamanda Adana, Türkiye´de tarımın yıldızı. Çukurova hem dünyanın hem de Türkiye´nin en büyük ve bereketli ovalarından birisidir. Her şey yetişiyor. İşte bu yüzden Adana, Türkiye´de tarımın hem merkezi hem yıldızıdır. Çünkü Adana, tarımsal üretimi, tarımdan nasıl para kazanılacağını ve tarıma dayalı sanayiyi Türkiye´ye öğreten şehirdir."

Adana´da tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesinin kurulmakta olduğunu da hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Gıda, tarım ve hayvancılık piyasasını düzenleyenler ticaret borsalarımızdır. Ürün analizleri de borsalardaki laboratuvarlarda yapılmaktadır. Ürünlerin fiyatları, alıcı ve satıcının katılımıyla buralarda belirlenmektedir. Artık Adana´daki gibi yeni tesislerimizde, ürünlerin fiyatı elektronik satış salonunda elektronik olarak belirlenmiş olacak. Akredite laboratuvarlarımız ve elektronik satış lisanslı depolarımız modern borsacılığı hizmetlerini üyelerimize sunuyoruz. Bugün Ticaret borsalarımız, dünyada örnek iş ve işlemler yapmaya başladılar. Bugün 57 İslam ülkesi, Türkiye´yi ve Türkiye´deki borsacılığı örnek almaktadır. Son dönemde Türkiye´de gıda, tarım ve hayvancılık piyasasını geliştirecek üç tane önemli adım atıldı. Bunlardan birincisi lisanslı depolardır. Artık üretici ürettiği ürünü lisanslı depoya götürüyor. Önce laboratuvarda analizleri yapılıyor, ona göre sınıflandırılıyor ve depoya konuyor. Karşılığı verilen elektronik ürün senediyle finansmana erişimde teminat olarak bu senedi kullanabiliyor. Adana Ticaret Borsası´nın 50 bin tonluk hububat ve mısır lisanslı deposu hizmete açılacak. İkinci aşamada tamamlanınca, lisanslı deponun kapasitesi 115 bin tona çıkacak. İkinci önemli mekanizma, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci´nin öncülüğünde kurulan ürün ihtisas borsaları. Türk tarımının 50 yıllık rüyası olan ürün ihtisas borsası kurulumunu da tamamlanmak üzereyiz. Ürün ihtisas borsasının temelini de lisanslı depolar oluşturmaktadır. Lisanslı depodan aldığımız ürün senetlerini, ürün ihtisas borsasına götürüp satabileceğiz. Tıpkı Borsa İstanbul gibi bu da bir emtia borsası olacak. Bu borsalarımız ile birlikte artık tarım ve hayvansal ürünlerinin fiyatları ülkemizde belirlenecek. Adana Ticaret Borsamız da bunun ortağı olacak. Üçüncü yeniliğimiz ise; borsa tescil yazılımı. Artık bütün üyelerimiz işyerlerinden, evlerinden, cep telefonlarından tescil yapabilecek. Borsaya gelmelerine gerek kalmayacak. Çeşitli kamu kurumlarını kapı kapı gezmenize gerek kalmayacak. Yeni sistem tüm kamu kurumlarıyla entegre çalışacak. Bu kapsamda üyelerimize büyük kolaylık olacak. Bugün batıda bir ticaret borsası hangi standartlarda hizmet veriyorsa, Adana Ticaret Borsası´da aynı standartta hizmet vermektedir. Bunu ben söylemiyorum. Tam tersine uluslararası bağımsız denetleme kurumları söylüyor." Diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN SÖZLÜ

Borsa Kompleksinin kent ve ülke ekonomisine önemli katkı koyacağını belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Adana bereketli topraklarıyla tarımda önder olmuş bir kenttir. Kentimiz şimdi de önemli bir yatırıma ev sahipliği yapıyor. Lisanslı depolarıyla artık Türkiye´de önemli katkı daha koyacaktır. Yeni tesisin kentimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Adana Ticaret Borsası bölgemizin tarım ürünlerini değerlendirmesi açısından, ufuklarından dolayı, şehrimize nitelik katacak bu yatırımdan dolayı kendilerini tebrik ediyoruz. Bundan sonra da dışarıya gıpta etmeyiz. Bizim de bu çorbada tuzumuz varsa ne mutlu bize, bu bize bir şereftir." dedi.

VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ

Adana Ticaret Borsası Kompleksi´nin kente büyük katkılar sağlayacağına ifade eden Adana Valisi Mahmut Demirtaş, konuşmasında "Tarımda ve tarıma dayalı sanayide bu gelişmenin sürdürülebilir olması hiç kuşkusuz, alt yapı yatırımlarının çoğaltılması ile mümkündür. Adana Ticaret Borsası Kompleksinin de bu yönüyle hatırı sayılır bir yatırım olduğuna ve üreticilerimize önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum. Bölgemizde üretilen en önemli tarımsal ürünlerin gerçek fiyatları Adana Ticaret Borsası´nda belirlenecek, ulusal ve uluslararası sektör için referans oluşturacaktır. Kısacası Adana´nın tarım sektöründeki var olan gücüne, güç katılacaktır. Kamu-özel sektör ayrımı yapmadan tarımda, sanayide, ticarette, sağlıkta, eğitimde ve kültürde el ele vererek, bu şehrin yarınlarını bugünlerinden daha aydınlık kılmak için, hep birlikte çalışacağız."

BAKAN BÜLENT TÜFENKÇİ

Adana´nın tarımda önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ise "Adana dünya çapında bir şehirdir. Adana pamuk, buğday, soya fasulyesi, arpa, üzüm ve narenciyenin büyük miktarlarda üretildiği Çukurova tarım bölgesinin üretim, pazarlama ve dağıtım merkezidir. Türkiye´de üretilen mısır ve soya faulyesinin yarısı Adana´da üretilmektedir. Pamuğun da yeniden geliştiğini görüyoruz. Hükümetimizin vermiş olduğu desteklerle pamuğunda desteğini vereceğiz. İnşallah Adana´ya pamuk için de lisanslı depo kazandıracağız. Sizler öneri getireceksiniz, yol göstereceksiniz, hükümet olarak da biz sizin önünüzü açacağız. Dünya nüfusunun yüzde 45´inin kırsal alanlarda yaşadığı tahmin edilmektedir. Yaklaşık 76 trilyon dolar olan Dünya Gayri Safi Hasılası içinde tarımın payı yüzde 4.2´dir. Tarımın toplam istihdamdaki payı ise yüzde 28.7 ile çok ciddi bir boyuttadır. Bu da tarımın istihdamın artırılması ve işsizliğin düşürülmesi açısından da önem arz etmektedir.

Buna karşın tarım alanlarının daralması, mevcut alanlardaki verimliliği artırma noktasında bizlere önemli görevler düşüyor. Sadece verimliliği artırmak yetmez, aynı zamanda üretilen ürünlerin pazarlanmasında da bizlere önemli görevler düşmektedir."

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile üretim noktasında, tarım ticareti noktasında sizlerle ve borsalarımızla, sanayicimizle, iş adamlarımızla beraber biz bu ülkenin tarımını en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Sizler yol göstereceksiniz, hükümet olarak da biz sizin önünüzü açacağız."

"Biz her zaman üreticinin yanında olduk. Olmaya da devam ediyoruz. Bu sene başında başbakanımızın açıkladığı gibi mazotun yüzde 50´sini biz vereceğiz. Buradaki amacımız üretimi artırmak. Yeter mi? Yetmez. Dünyanın önemli, dünyanın gittiği yere yani lisanslı depolara biz gidiyoruz ve lisanslı depolara verdiğimiz desteklerle de özellikle tarım ticaretinin desteklenmesi noktasında önemli gayretler gösteriyoruz. Lisanslı depo başta çiftçiler, üreticiler, ikinci olarak da tarım sanayisiyle iştigal eden sanayiciler için. Onları depo maliyetlerinden kurtarıyoruz. Tıpkı çiftçilerimizi kurtardığımız gibi. Türkiye için de şu faydası var, biz israfı önlüyoruz. Biz tarım ürünlerindeki kaybı önlüyoruz. O kaybı önleyerek hem üreticilere kazandırıyoruz ama aynı zamanda tüketicilere de kazandırıyoruz."

"Dünyanın en büyük sanayi ülkeleri aynı zamanda dünyanın en büyük tarım ülkeleridir. ABD önemli bir sanayi ülkesidir ama aynı zamanda önemli bir tarım ülkesidir. Rusya, Çin, Avrupa Birliği ülkeleri de böyle. Dolayısıyla bizler tarımı bir kenara bırakamayız. Sanayileşirken tarımın da stratejik bir ürün gamı olduğunu bilip ona göre hareket etmemiz lazım. Lisanslı depolarla neler getiriyoruz? Lisanslı depoculukta da teşvik veriyoruz. Lisanslı depo yapan herkes ülkenin neresinde yaparsa yapsın, 5. depo teşvik yatırımları içerisine aldık. Daha önce 10 milyon liraya kadar faizsiz kredi veriyorduk, şimdi 20 milyon liraya kadar çıkardık. Aynı zamanda buraya ürününü koyacak çiftçilerimize üretici birliklerimizin kirasını da biz karşılıyoruz. Lisanslı depo kapasitemiz 1 milyon 700 tona ulaştı. Kuruluş izni almış 106 şirketin tamamının lisans alması durumunda hedef 9 milyon 500 ton kapasitedir."(CO)

 
Kaynak: HABER MERKEZİ

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
mukaddes
21.3.2018 16:07:02
Adanamıza hayırlar getirmesini dilemek istiyorum ancak mekanın açılışa hazırlanması işini alan firma çalıştırdığı gençlerin hakkını vermemiştir. gençlerin hakkının kaldığı yerden pek hayır çıkacağını sanmıyorum.
Adana Valiliğinden "dolandırıcı" uyarısı
Adana Valiliğinden "dolandırıcı" uyarısı
Adana Valiliği, kendilerini bürokrat, kamu görevlisi gibi tanıtarak para ve yardım talebinde bulunan dolandırıcılara karşı vatandaşları uyardı.
Mut´ta öğrencilere motosiklet kazalarının nasıl azaltılacağı anlatıldı
Mut´ta öğrencilere motosiklet kazalarının nasıl azaltılacağı anlatıldı
İlçede meydana gelen her dört kazadan üçünün motosiklet kaynaklı olduğunu tespit eden ilçe jandarma komutanlığı, özellikle gençlerin motosiklet kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi için harekete geçti
Fatıma Zehra İHL´de Nevruz coşkusu
Fatıma Zehra İHL´de Nevruz coşkusu
Adana Sarıçam Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde öğretmen, öğrenci ve veliler arasında Nevruz etkinliği düzenlendi.
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”
Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, . Bölge ham yol genişletme çalışmalarının yüzde 70´ini tamamladıklarını ifade ederek, “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması” dedi.
Türkiye´den götürülen eserler Tokyo´da görücüye çıktı
Türkiye´den götürülen eserler Tokyo´da görücüye çıktı
Japonya´da düzenlenen "Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu´nda Lale Geleneği" sergisi kapsamında Türkiye´den getirilen eserler, Tokyo´da görücüye çıktı. Sergi ile birlikte başlayan Türk Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında ülkede yıl boyu Türk rüzgarı esecek.
Akdeniz´de fırtına bekleniyor
Akdeniz´de fırtına bekleniyor
Akdeniz´de bu gece yarısı kuvvetli fırtına beklendiği belirtilerek, vatandaşlar uyarıldı.
Ana sınıfı öğrencileri ve engelliler, Bozyazı sahilini temizledi
Ana sınıfı öğrencileri ve engelliler, Bozyazı sahilini temizledi
Mersin´in Bozyazı ilçesinde ana sınıfı öğrencileri ile engelli kursiyerler sahil temizliği yaptı.
Mersin´de dere taştı, bahçeler ve seralar su altında kaldı
Mersin´de dere taştı, bahçeler ve seralar su altında kaldı
Mersin´in Erdemli ilçesindeki Limonlu Deresi, yüksek kesimlerdeki karların erimesi sonucu gelen su sebebiyle debisi artarak taştı. Geceden itibaren narenciye bahçeleri ve muz seraları ile dere kıyısında bulunan yazlık sitelerde su baskını oluştu.
Yurtta hava durumu
Yurtta hava durumu
Yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, İç Anadolu´nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu´nun kuzey ve doğusu ile Sakarya, Çankırı ve Şanlıurfa çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu´nun doğusu, Batı Karadeniz´in iç kesimlerinin yüksekleri, Orta ve Doğu Karadeniz´in iç kesimleri ile Doğu Anadolu´nun kuzey ve doğu kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.
GAZİANTEP´TE KORKUTAN DEPREM
GAZİANTEP´TE KORKUTAN DEPREM
Gaziantep´in Nurdağı ilçesinde öğle saatlerinde 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Şehir Hastanesinde su tasarrufu
Şehir Hastanesinde su tasarrufu
Yozgat, Adana ve Elazığ Şehir Hastaneleri´nde uygulanan “Su Yönetim Planı” ile yağmur suları yeniden kullanıma kazandırılarak, peyzaj sulamasında kullanılıyor.
Prof. Kumbur: “Türkiye, 2040´ta su sıkıntısı beklenen ülkeler sıralamasında 27´nci sırada”
Prof. Kumbur: “Türkiye, 2040´ta su sıkıntısı beklenen ülkeler sıralamasında 27´nci sırada”
Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kumbur, su kıtlığı indekslerine göre, 2040 yılında iklim değişikliği ile değişen yağış modelleri ve artan nüfusla yükselen su talebi nedeniyle dünya genelindeki ülkelerin yaklaşık beşte birinde ciddi derecelerde kuraklık ve su sıkıntısı beklendiğini belirtti
“Down sendromunu yüzde 99 oranında belirlemek mümkün”
“Down sendromunu yüzde 99 oranında belirlemek mümkün”
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) tarafından düzenlenen ´Gerçek Dostlar Kromozom Saymaz´ konulu panelde Doç. Dr. Emre Tepeli, down sendromunun genetik bir hastalık olduğunu söyleyerek, “Down sendromunu yüzde 99 belirlemek mümkün” dedi.
SUDER Başkanı Seyhanlı: "Gelecek nesiller için suyu korumak hepimizin görevi"
SUDER Başkanı Seyhanlı: "Gelecek nesiller için suyu korumak hepimizin görevi"
22 Mart Dünya Su Günü, bu yıl ´kimseyi arkada bırakmamak´ ana teması ile kutlanıyor. Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) Başkanı S. Serdar Seyhanlı, doğal su kaynakların korunması ve çevre hassasiyeti ile insanımızı kaliteli, güvenli su ile buluşturan sektörün vizyonunun, bu yılın teması ile birebir örtüştüğünü söyledi.
Türkiye mutluluk sıralamasında 79´uncu sırada yer aldı
Türkiye mutluluk sıralamasında 79´uncu sırada yer aldı
2019 Dünya Mutluluk raporuna göre, dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya olurken, Türkiye´nin bu listeye 79´uncu sıradan giriş yaptığı görüldü.
Mersin Barosu´ndan ‘Aile arabuluculuğu kadına şiddeti daha da artırır´ uyarısı
Mersin Barosu´ndan ‘Aile arabuluculuğu kadına şiddeti daha da artırır´ uyarısı
Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, son günlerde gündeme getirilen ‘aile hukuku uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk´ uygulamasının kadına yönelik şiddeti daha da artıracağı uyarısında bulunarak, “Bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmelidir” dedi.
Kozan´da “Adalet Ormanı” fidan dikim etkinliği
Kozan´da “Adalet Ormanı” fidan dikim etkinliği
Adana´nın Kozan İlçesinde Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı, Kozan Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı ve Kozan Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle Organize Sanayi Bölgesinde Adalet Ormanı fidan dikim etkinliği gerçekleşti.
 KORUMA ALTINDAKİ VAŞAK´IN KARAYOLU GEZİNTİSİ
KORUMA ALTINDAKİ VAŞAK´IN KARAYOLU GEZİNTİSİ
Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu kırmızı listede koruma altında bulunan vaşak, bu kez karayolunda görüntülendi.
Toroslar EDAŞ´dan 300 öğrenciye eğitim
Toroslar EDAŞ´dan 300 öğrenciye eğitim
Toroslar EDAŞ, sektörün ihtiyacı olan nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı sağlanmak amacıyla geliştirdiği Mobil Eğitim Merkezi ile yolları okula dönüştürmeye devam ediyor. Çukurova Elektrik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde gerçekleşen Mobil Eğitim Programı´nın açılışına Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Toroslar EDAŞ Direktörü Mehmet Kayacı, Çukurova Elektrik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Kılınç katıldı.
DENİZLİ´DE 24 SATTE 483 ARTÇI DEPREM
DENİZLİ´DE 24 SATTE 483 ARTÇI DEPREM
Denizli´nin Acıpayam ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki deprem sonrasında, İçişleri Bakanlığı AFAD koordinasyonunda iyileştirme çalışmaları sürüyor.
Dünya Su Gününün bu yılki teması “Kimseyi Geride Bırakmadan”
Dünya Su Gününün bu yılki teması “Kimseyi Geride Bırakmadan”
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanlığı Dünya Su Günü sebebiyle bir bildiri yayınladı
Deprem riskine karşı balkon uyarısı
Deprem riskine karşı balkon uyarısı
AFAD Eğitim Şube Müdürü Cihan Yüzer, binaların içinde yapılan değişimlerin yıkım riskini arttırdığını belirterek, “Oda büyütme, oda ayırma, balkonu içeri alma gibi durumlar binaların mühendislik hesaplarına zarar verir ve afette yıkım riskini arttırır” dedi.
Türkiye´deki ortalama yaşam süresi 78,1
Türkiye´deki ortalama yaşam süresi 78,1
Dünyadaki birçok ülkenin ortalama yaşam süreleri belli olurken, Türkiye´de beklenen güncel yaşam süresinin 78,1 yıl olduğu görüldü.
Çanakkale ve Adana Şehitler Parkı açıldı
Çanakkale ve Adana Şehitler Parkı açıldı
Çukurova Belediyesince yaptırılan, Çanakkale Şehitliği´nde bulunan bütün unsurların yer aldığı Çanakkale ve Adana Şehitleri Parkı, törenle açıldı.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ŞİMŞEK ÇIKIŞA, KAPLAN DÜŞÜŞE DEVAM
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi - KİTAPLAR VE FUARLAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BEKA SORUNU VAR MI, YOK MU?
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
SARILIN O KALBE
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKUL YÖNETİCİLİĞİNDE EĞİTİM ESASTIR
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Hem Okudum Hem de Yazdım…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
İHTİLALLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CEYHUN ATUF KANSU: GERÇEK BİR TÜRK DEVRİMİ OZANI
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
TÜRKİYE ‘DE MİLLİ İLAÇ SANAYİSİNİN KURULMAMASI KAPİTÜLASYONUN DANİSKASIDIR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - KİTAP VE YAZAR OLMAK
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
Celal Topkan
Celal Topkan
AKP´LİLER SORUYORUM
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
Kitaplık “ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
MÜZİK VE BEN-2
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
TEMPOSUZ BİR TOROS KAPLAN!
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-3/19/1611549723586.jpg