“ABD´Lİ DANIŞMAN BOLTON BU CESARETİ NEREDEN ALIYOR?”
CHP´li Öztrak, Trump´ın danışmanı Bolton´un, “Türkler bizimle tamamıyla koordineli hareket etmeden Suriye´de askeri hareket yapamaz” diye konuşmasına iktidarın çok sert tepki gösterdiğini söylenmesini eleştirdi ve . “Buna tepki sadece sözle olmaz. Ama göreceksiniz yarın Saray yine de bu danışmanı kabul edecek, muhatap alacak,” dedi
Tarih: 7.01.2019 19:06:46/ 298okunma / 0yorum

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Bolton´un açıklaması konusunda şunları söyledi:

“Biz bunlara defalarca “Böyle dış açık verirseniz, ülke borca batar, küresel sermayenin elinde oyuncak olursunuz” dedik, dinlemediler. Şimdi açıklasınlar neden önce “Burası çatladı kapı ülkesi mi?” deyip ABD Başkanına kafa tuttular gibi yaptılar sonra da bir emirle 24 saatte Papazı apar topar oval ofise gönderip ülkemizi ABD Başkanına seçim malzemesi yaptılar? Açıklasınlar bakalım ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton neden bu kadar güvenle hem de Türkiye´ye gelişinin arifesinde, hem de İsrail Başbakanı Netanyahu´nun yanında “Türkler bizimle tamamıyla koordineli hareket etmeden Suriye´de askeri hareket yapamaz” diyebiliyor? Bu cesareti nereden, kimden alıyor?
Bir ABD´li danışman, seçime hazırlanan İsrail Başbakanının yanından Türkiye´yi İsrail´e seçim malzemesi yapıp, bizden habersiz adım atamazlar mealinde konuşup bizi ABD´nin emir eri konumuna düşürmeye nasıl cüret edebiliyor? Çok sert tepki gösterildiği söyleniyor. Buna tepki sadece sözle olmaz. Ama göreceksiniz yarın Saray yine de bu danışmanı kabul edecek, muhatap alacak.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısı sürerken düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Bugün Samsun´da üzücü bir kaza yaşandı. Kazada yaşamını yitirenlere Allah´tan rahmet, ailelerine de sabır diliyorum. Diğer taraftan bir sevindirici olay Parti Meclisi üyemiz Eren Erdem´in tutukluluk halinin sona ermiş olması. Ama dava hala devam ediyor, kendisi 19 yılla yargılanıyor. Kamuoyuna açık olan, kamuoyu tarafından bilinen bir bilgiyi ifşa etmek nedeniyle yargılanıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında yaşanan, görülen tüm kumpas davaları gibi bu davanın da kısa süre içinde çökmesini bekliyoruz.
MYK toplantımız sürüyor, kurulumuzun gündeminde şu konular vardı. Ekonomideki son gelişmeleri yine her zaman olduğu gibi ele aldık. Dış politikada önemli gelişmeler vardı bunlara eğildik. Yine ilgili arkadaşımız eğitimde şiddet ve okul kazalarıyla ilgili bir raporu bize sundu. Aynı zamanda bir yine diğer bir Genel Başkan Yardımcımız 2018 Kadın Raporu´yla ilgili değerlendirmelerini arz etti. Yine turunçgiller, biliyorsunuz çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor bu alanda. Genel Başkanımızın talebiyle burada bir hazırlanmıştı onunla ilgili bulguları ele aldık ve son olarak da bu çevre ve poşet zulmüyle ilgili değerlendirmelerde bulunduk.
“SARAYIN DERDİ EJDER ŞERBETİ, MİLLETİN DERDİ DOLMAYAN PAZAR FİLESİ”
Milletimizin öncelikleri ve dertleriyle, Saraydaki kibir abidesinin ve etrafındaki dalkavuklarının öncelikleri arasındaki makas hızla açılıyor. Saray sakinlerinin tek bir önceliği var. O da kurdukları saadet zinciri devam etsin istiyorlar. Ejder şerbetli, badem unlu, uçan saraylı keyiflerine dokunulmasın istiyorlar. Milletimizin derdi ise dolmayan pazar fileleri, ödenemeyen faturalar, borçlar, her geçen gün yitip giden hayatlar ve çalınan hayaller.
“ÇAMURUN BİLE DİBİ OLUR AMA BUNLARDA DİP YOK”
Millet evde, sokakta, pazarda, sürekli örgütlü kötülüğe maruz kalıyor. Saray ve onun medyası hedef saptırmaya, milletin gerçek gündemini karartmaya, bu kötülüklerin ve milletin gerçek sorunlarının üstünü örtmeye çalışıyor. Örnek mi? Yıl olmuş 2019. Saray medyası 90 yıl öncesinin ihracat rakamlarıyla bugünü mukayese edip zafer naralarıyla milletin haykırışlarını bastırmaya uğraşıyor. Çamurun bile dibi olur ama bunlar da o dip de yok. Battıkça batıyorlar. Bu çamur medyasının ülkenin tarihiyle, geçmişiyle, önderleriyle olan sorunları, hazımsızlıkları kapkara yüreklerinden manşetlere yansıyor.
“O DÖNEMDE BU ÜLKENİN DIŞ TİCARET AÇIĞI SIFIRDI”
Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu ülkeyi kuranların tek bir önceliği vardı. O da bu güzel ülkenin siyasi ve ekonomik bağımsızlığı. Cumhuriyetimizi kuran önderler bu ilkenin üzerine titrerlerdi. Ben şimdi doğru hesabı vereyim; çamur medyasının, kibir abidelerinin küçümsediği o dönemde bu ülkenin dış ticaret açığı yani 1923´le 1950 arasında sıfırdı arkadaşlar. Bir kez daha söylüyorum sıfırdı. Yani dışarıya sattığımızla dışarıdan aldığımız birbirine denkti. Böyle bir ekonomi vardı. Neden? Çünkü bu kadrolar emperyalizmi savaş meydanlarından, Sakarya´dan, İnönülerden, Büyük Taarruz´dan, Lozan´dan tanıyordu. Hain emellerine emperyalistlerin nasıl ulaştıklarını gayet iyi biliyorlardı.
“16 YILDA 1 TRİLYON DOLAR DIŞ TİCARET AÇIĞI VERDİLER”
Peki şimdi bu ihracatla övünülen dönem son 16 yılda verilen dış ticaret açığı yani ithalatla ihracat arasındaki fark ne kadar? 1 trilyon dolardan fazla. Haftaya vurursak, 1,2 milyar dolar eder. İhracatla böbürlenenler, sıra ithalata gelince ağızlarını bıçak açmıyor. Milletime soruyorum. Senin gerçek gündeminin, yani mutfaktaki yangının, küçülen aşının, kaybettiğin işinin üstünü yalan yanlış haberlerle örtmeye çalışan bu organik yalancıların, bu besleme çamur medyasının Saray tarafından kullanılmasından memnun musun?
“ABD´Lİ DANIŞMAN BU CESARETİ NEREDEN ALIYOR?”
Biz bunlara defalarca “Böyle dış açık verirseniz, ülke borca batar, küresel sermayenin elinde oyuncak olursunuz” dedik, dinlemediler. Şimdi açıklasınlar neden önce “Burası çatladı kapı ülkesi mi?” deyip ABD Başkanına kafa tuttular gibi yaptılar sonra da bir emirle 24 saatte Papazı apar topar oval ofise gönderip ülkemizi ABD Başkanına seçim malzemesi yaptılar? Açıklasınlar bakalım ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton neden bu kadar güvenle hem de Türkiye´ye gelişinin arifesinde, hem de İsrail Başbakanı Netanyahu´nun yanında “Türkler bizimle tamamıyla koordineli hareket etmeden Suriye´de askeri hareket yapamaz” diyebiliyor? Bu cesareti nereden, kimden alıyor?
Bir ABD´li danışman, seçime hazırlanan İsrail Başbakanının yanından Türkiye´yi İsrail´e seçim malzemesi yapıp, bizden habersiz adım atamazlar mealinde konuşup bizi ABD´nin emir eri konumuna düşürmeye nasıl cüret edebiliyor? Çok sert tepki gösterildiği söyleniyor. Buna tepki sadece sözle olmaz. Ama göreceksiniz yarın Saray yine de bu danışmanı kabul edecek, muhatap alacak.”
“ÜLKEYİ BORCA BATIRDILAR, ŞİMDİ FATURAYI MİLLET ÖDÜYOR”
Neden? Ben söyleyeyim bu kifayetsiz, kibirli Saray kadroları elin oğlundan aldığı borçları har vurup harman savurdu, her yere beton döktü, kendi keyfine bakıp üretimi hiç düşünmedi. Borç alanın emir alacağını göremedi. Ekonomiyi kur, faiz, enflasyon saldırısı karşısında savunmasız bir hale düşürdü. Şimdi bunun bedelini topyekun tüm milletimiz ödüyor.
Buradan fedakâr, cesur, yurtsever milletime soruyorum:
“Yıllardır el atına binip sağa, sola çalım satan ama sıkıştığında da emperyalistlerin emir erliğine, BOP eş başkanlığına soyunan Sarayın kibir abidesinden memnun musunuz? Bu durum kanınıza dokunmuyor mu?”

“ENFLASYONA MAKYAJ YAPMAKLA KALMAMIŞLAR”
Geçtiğimiz haftalarda TÜİK´in makyajlı enflasyon rakamlarından bahsetmiştim. Bazı sektörlerde yapılan ÖTV indirimleri, akaryakıt vergilerinde yapılan düzenlemeler enflasyon rakamlarını aşağı çekmiş; buna bağlı olarak da memurun, emeklinin alacağı zam da düşürülmüştü. Ancak anlaşılan yapılan makyaj burada da kalmamış. Hafta sonu bir köşe yazarına TÜİK´te üst düzey bir yöneticiden geldiği söylenen bir ihbar işin gerçekten çok ileri noktalara götürüldüğünü ortaya koyuyor. Anlatılana göre enflasyon hesabında hangi işletmelerden fiyat toplanacağı sene başında belirleniyormuş. Karşılaştırılabilir olması içinde sene boyunca bu işletmelerin listesi değiştirilmezmiş. Ancak iflas gibi teknik sorunlar olursa işletmelerin listesi, yetkili il sorumluları tarafından değiştirilebiliyormuş.
“FİYATLARI BEĞENMEMİŞLER, UCUZLUK GÜNLERİNDE YENİDEN TOPLATMIŞLAR”
Hal böyleyken Ekim ayında, usule aykırı olarak listeler başkanlık yazısıyla değiştirilmiş. Özellikle iktidara yakın duran bazı firmalardan fiyat toplanması söylenmiş. Yine fiyatlar ayda iki defa sene başında belirlenen tarihlere göre toplanıyormuş. Bunlar belirlenen tarihlerde toplanan fiyatları beğenmemişler, hoşlarına gitmemiş ucuzluk gününde bir daha fiyat toplayın demişler TÜİK çalışanlarına.
“HESAPLAMA YÖNTEMİNİN ARKASINI DOLANIP ENFLASYONU AŞAĞI ÇEKMİŞLER”
Bu iddialar doğruysa vahimdir. Bunlar enflasyonu belirlemede uluslararası kabul görmüş kurallara uyulmadığını açıkça göstermektedir. Geçtiğimiz yılın Ekim ayından bu yana TÜİK genel kabul görmüş hesaplama yönteminin ardından dolanarak enflasyon rakamlarını aşağıya çekmiş demektir. Damat Bakan, arkadaşını TÜİK´e Başkan Yardımcısı olarak atadıktan sonra bu işlerin başladığı anlaşılıyor.
“BU İŞİN SONU YUNANİSTAN VE ARJANTİN GİBİ OLMAKTIR”
Çok açıkça söylüyorum memura, emekliye üç kuruş fazla zam vermemek için bu tür tezgâhlara tevessül edildiyse bunun ülkemize bedeli çok ağır olur. Hiç endişeniz olmasın bu işin sonunda Yunanistan ve Arjantin gibi olmak vardır. Devletin rakamlarını manipüle edenler varsa bu işin altında kalır. Acilen TBMM´de bir araştırma komisyonu kurulmasını ve konunun araştırılmasını talep edeceğiz.
Şimdi yine milletime soruyorum: Kıymetli memur kardeşlerim, cefakâr emeklilerimiz cebinizdeki kör kuruşa göz diken bu kibirli ve vicdansız Saray kadrolarından ve onların bekçisinden memnun musunuz?
“ELEKTRİK FATURALARINDA ALİ´NİN KÜLAHI VELİ´YE VELİ´NİN KÜLAHI ALİ´YE”
Her işlerinden hile hurda çıkıyor. Elektrikte yüzde 10 indirim yapacağız diye müjde veriyorlar. Ama bakıyoruz, Elektrik Mühendisleri Odası bir faturayı hesaplıyor. Meğer Ali´nin külahını Veli´ye, Veli´nin külahını Ali´ye giydirmişler. Perakende elektrik fiyatını düşürürken, yandaş dağıtım şirketlerinin dağıtım bedellerini de artırmışlar. Elektrikte yüzde 10 indirim yapıyoruz derken kıyağın büyüğünü dağıtım şirketlerine geçmişler.
Bu faturalar altında ezilen milletime bir defa daha soruyorum:
Sizi düşünmek yerine elektrik dağıtım şirketlerini ihya etmeyi tercih eden bu kibirli Saray sakinlerinden memnun musunuz?
“İSTANBUL HAVALİMANI´NDA GARANTİLER ÇALIŞMAYA BAŞLADI MI?”
Hesap oyunlarıyla milletin kör kuruşuna göz dikenler, diğer yandan milletten topladıkları vergilerle havuz müteahhitlerini abat etmeye devam ediyor. İstanbul´da üçüncü havaalanı henüz tamamlanmadan resmi açılışını yaptılar. Şimdi bu havaalanına daha henüz inen kalkan uçak yok. Sayıştay raporlarına göre üçüncü havalimanı için verilen gelir garantisi ilk yıl için tam 316 milyon avro her gün için neredeyse 1 milyon Avro düşüyor. 12 yıl için verilen toplam garanti ise 6,3 milyar avro. Şimdi bu havaalanını resmen açtınız. Teslim de almış oldunuz. Cevap bekliyorum. Kullanamadığımız havaalanı için bu yandaş müteahhitlere verdiğiniz yolcu garantileri çalışmaya başladı mı, başlamadı mı?
“SEVSİNLER YAPACAKLARI İNDİRİMİ!”
Gelelim Osmangazi Köprüsü´ne… Köprüden geçiş ücreti uçak biletinden bile pahalı. Ama müteahhitler için sorun değil. Köprüden araç geçse de geçmese de Hazine kasasından tıkır tıkır paraları ödeniyor. Şimdi millet tepki gösterince ücretlerde indirim yapacaklarmış. Sevsinler yapacakları indirimi. 103 liralık geçiş ücreti değerli basın mensupları, zaten indirimli. Mevcut sözleşmeye göre araçların ödemesi gereken 224 lira. Aradaki 121 liralık fark zaten indirim denerek Hazine´nin yani o köprüden geçmeyen milletimizin cebinden çıkıyor. Anlaşılan bir daha indirim yapacaklar yine yükü Hazine´nin sırtından 81 milyon vatandaşımıza bu pahalılığın altında inim inim ezilen 81 milyon vatandaşımıza paylaştıracaklar. Ondan sonrada buna indirim diyecekler. 
Milletime tekrar sormak istiyorum:
Size bu projeleri cebimizden beş kuruş çıkmadan yapıyoruz dediler. Şimdi geçsek de geçmesek de yandaş müteahhitlere cebimizden dolarları, avroları ödetiyorlar.
Size doğruları söylemeyip bu projelerden cebinize hortum döşeyen bu iktidardan memnun musunuz? Cebinizdeki üç kuruşa göz diken, yandaşlarından ise dolarları avroları esirgemeyen bu zalim iktidardan memnun musunuz?
“ÇİFTÇİNİN BANKASIYLA FUTBOL KULÜPLERİNİ KURTARIYORLAR”
Gelelim bir diğer skandala. Türk tarımı, çiftçisi kendi kaderine terk edilmesin, üreticinin kötü gün dostu olsun diye kurulmuş bir bankamız var biliyorsunuz. Adı Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası. Bankanın adından Türkiye Cumhuriyeti´ni düşürenler şimdi, futbol kulüpleri ve onların borçlu olduğu bankaları kurtarmak için Ziraat Bankası´nı kullanmaya karar vermişler. Türkiye ekonomisi oldukça sıkıntılı günlerden geçerken, borcu yapılandırılmadığı için elindeki avucundakine el konulan, tarlasını ekemeyen, ekim gübresi atamayan çiftçilerimiz varken, sanayici, tüccar, esnaf kan ağlarken çiftçinin bankası kullanılarak futbol kulüpleri ve onların borçlu oldukları bankaları kurtarmak nasıl bir vicdandır arkadaşlar?
Ziraat Bankası bir kamu bankasıdır. Milletin parasıyla kurulmuştur. Şimdi devlet, üstlendiği bunca borcu nereye, nasıl, kimler tarafından harcandığını sormayacak mı? Kimlerin bu paraları cebe indirdiğini araştırmayacak mı? Yoksa bundan böyle “Karabükspor haberlerinin” üstü mü örtülecek?
“KRİZLERDE ÖZEL KESİM BORCU MİLLETİN SIRTINA YÜKLENİR, OLAN BU…”
Hep söyledim, krizlerde özel kesimin borcu bir gecede milletin sırtına yüklenir. Şimdi de olan budur. Kulüplerin hisseleri bu haberle tavan yaparken vatandaşın vergileri buralara harcanıyor. İstihdam yaratmayan, ihracata ve ekonomik büyümeye katkısı olmayan, devlete vergi getirmeyecek böyle bir kurtarma operasyonunu Ziraat Bankası üzerinden yapmaya kim karar verdi?
Cevap belli. Sarayın kibir abidesi ve onun etrafındaki iş bilmez dalkavuklar. Bir de kalkmışlar İzmir´de “Çiftçiye şu kadar para ödeyeceğiz” diye böbürleniyorlar. O para aslında kanunun bunlara öde dediğinin yarısı arkadaşlar. Kaç defa anlattık bunu. Burada da çiftçinin kanunlardan doğan hakkını vermiyorlar.
Ben şimdi alın terinin karşılığını alamayan çiftçilerimize soruyorum: Ey milletin efendisi, senin ürününün değerini gümrüksüz ithalatla düşürüp; mazotu, gübreyi, tohumu dolarla satıp, seni fiyat ve maliyet arasında ezenlerden; kanunen hak ettiğin desteği sana vermeyenlerden; senden alacağına şahin kesilip, senin borcunu silmek yerine, futbol kulüplerinin ve onlara borç veren bankaların borçlarını üstlenip senin paranı bunlara peşkeş çekmeye kalkan bu kibir abidelerinden memnun musun?
“FIRTINANIN İÇİNDEYİZ, KAPTAN YOLCULARLA HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRİYOR”
Bir fırtınanın içindeyiz ve üzülerek görüyorum ki kaptanın ve mürettebatın iş bilmezliği, fenerin ışığı göründüğü halde gemiyi limana yanaştırmaya yetmiyor. Kaptan acemiliğini, iş bilmezliğini örtmek için yolcularla hatıra fotoğrafı çektirme derdinde. Dolayısıyla daha kötüsüne de hazırlıklı olmamız gerekiyor. Ekonomiyi yönetmeyi bilmeyen Sarayın damadının elinde belli ki ödeyeceğimiz fatura her gün biraz daha ağırlaşacak.
“BUNLARIN ELİNDE ANCAK HEP BERABER TAKLA ATARIZ”
Ne yaptıkları belli değil. Çıkıyorlar, “Tasarruf yapacağız” diyorlar. Bunun için önce yatırımları durduruyorlar, bütçe disiplini deyip diğer tüm müteahhitlerin paralarını ödemiyorlar. Sonra da kendi çıkardıkları planlara programlara tasarruf tedbirlerini yazıyorlar. Sonra birde bakıyorsunuz millete talkını, yandaşa ise salkımı veren bir seçim ekonomisi uygulamaya başlıyorlar. Bunu da TCMB´nin ve KİT´lerin karını erken tahsil ederek karşılamak için her türlü düzeni kurmaya çalışıyorlar. Ekonomi sert viraja girerken Damat bir ayağımız gazda bir ayağımız frende diyor. Biz bunları daha önce yaşadık. Bu acemi şoförlerle ekonominin doğru yolu bulması imkansızdır. Bunların elinde olsa olsa ancak hep beraber takla atarız.
“MİLLETİMİZ BUNU SANDIKTA TAKDİR EDECEK”
31 Mart´tan sonra bu ekonomi IMF kapısına düşmesin diye uyarı üstüne uyarı yaptık. Yetmedi ellerine bir yol haritası verdik. Bizi dinlemek yerine Mc Kinsey´den, IMF´den yardım umdular. Saraya bir daha soruyorum küresel oyunculara 31 Mart´tan sonra IMF ile anlaşma yapacağınızı söylediniz mi? Milletimize soruyorum “ülkeyi IMF den kurtardık” diye çalım atarken şimdi ekonomiyi IMF´ye muhtaç hale getiren, zengin mahallesine taşınıp sizleri unutan Sarayın kibir abidesinden ve sarayın bekçisinden memnun musunuz?
Altı ayda boyası dökülen, millete hiçbir faydası olmayacağı anlaşılan, aksine çok büyük zararlar veren bu ucube tek adam parti devleti rejiminden memnun musunuz? Milletimiz bunu 31 Mart´ta sandıkta tabi ki takdir edecektir.
“HER BİR VATANDAŞIMIZDAN SEÇMEN KAYITLARINI KONTROL ETMELERİNİ RİCA EDİYORUM”
Ama burada hepimize bir görev düşüyor. Her bir vatandaşımızın, kendinin ve yaşadığı yerdeki komşularının seçmen kaydını kontrol etmelerini hassaten rica ediyorum. İstanbul örgütümüzün Adalar´da yaptığı kontrol sonunda hayali seçmenleri nasıl tespit ettiklerini gördük. Bu çerçevede ülkenin her yerinde vatandaşlarımızı örgütlerimizle beraber bu konuda duyarlı olmaya, seçmen kütüklerinde kendilerinin ve komşularının kayıtlarını kontrol etmeye çağırıyorum. Korkunun ecele faydası yoktur. Ne yaparlarsa yapsınlar kazanacağız. Sokaklarda, meydanlarda, halkımızın gözlerinde ben şunu açık seçik artık görüyorum: Martın sonu bahar!
Sözlerimi bitirmeden önce ayın 9´unda Çorlu tren kazasında hayatını kaybeden 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel´in doğum günü. Burada huzurlarınızda Oğuz Arda Sel´i bir kere daha rahmetle anmak istiyorum. Söyleyeceklerim bu kadar. Şimdi sorularınız varsa alabilirim. İsimleriniz ve kurumlarınızla lütfen…
Soru- İYİ Parti´yle heyetler arası görüşmelerin devam ettiğini biliyoruz. Bu hafta iller netleşecek mi tam anlamıyla, bir açıklama olacak mı? Şuan görüşme ne aşamada?
Faik ÖZTRAK- Cuma günü yaptığımız Parti Meclisi toplantısından sonra yanlış hatırlamıyorsam bu müzakereleri götüren arkadaşlarımızdan bir tanesi Sayın Seyit Torun bu hafta bu müzakerelerin artık sonuçlarını vermeye başlayacağını, sonuçlanacağını, netleşeceğini ifade etti.
Soru- Efendim bu ittifak görüşmeleri kapsamında bazı illerde konuşulmaya başlandı. Dün Seyit Torun´un bir açıklaması oldu Ordu´da İdris Naim Şahin ismi konuşuluyordu. Kendisi halktan kopmamış bir siyasetçi değerlendiriyoruz dedi. Hem bununla ilgili, hem de Adıyaman´da CHP ve İYİ Parti´nin Saadet Partisinin adayına destek vereceği haberleri bugün basına yansıdı nedir son durum?
Faik ÖZTRAK- Merve Hanım hep ifade ediyorum burada, ortada bir görüşme süreci var. Bu görüşme sürecinin sağlığı bakımından açıklamaları bu görüşmeleri yapan arkadaşlarımızın yapması daha doğru olacaktır. Benim şimdi burada bir şey ifade etmem doğru değil.

Soru- Çok sayıda CHP´li vekilin soru önergesi bakanlıklar tarafından reddedilmiş. Sizin bu konudaki adımlarımız nasıl olacak?
Faik ÖZTRAK- Şimdi şunu ifade edeyim. Yani hatırlarsanız bu ucube tek adam parti devleti rejimine geçerken meclisin denetleme yetkisi çok daha güçlenecek lafları vardı. İşte ne kadar güçlendiğini görüyoruz. Ama bizde bu soru önergelerimize bakanlıklardan cevap alamazsak milletimizde bunları bugün benim yaptığım gibi paylaşmaya devam ederiz. Cevap vermediklerini söyleriz, nelere cevap vermediklerini söyleriz milletimizde bunun hesabını sorar sandıkta.
Soru- Efendim Bolton´un görüşmesine, Türkiye ziyaretine ilişkin bir açıklamanız oldu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edileceğini ifade ettiniz siz. CHP olarak kabul edilmemesini mi öneriyorsunuz? Bu noktadaki tavrınız nedir?
Faik ÖZTRAK- Yani şuanda Türkiye´yi daha Türkiye´ye gelmeden İsrail´de İsrail Başbakanının yanında İsrail Başbakanına seçim malzemesi yapan, bir emireri gibi gösteren, kendilerini bir emireri gibi gösteren danışmanla ilgili ne yapılır, danışmana ne yapılır?

 
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: DANIŞMAN BOLTON CESARETİ NEREDEN ALIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Çocuk hakları yok sayılmaktadır”
“Çocuk hakları yok sayılmaktadır”
Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi Koordinatörü Av . Sinem Tanrısınatapan Keskin, "Çocuk istismarcısına evlilik affı" düzenlemesinin kadınların ve kamuoyunun tepkisi üzerine üç yıl önce geri çekilmesinin ardından, siyasi iktidar tarafından yeniden Meclis´e getirileceği haberlerinin basında yer alması üzerine sert tepki gösterdi.
İÇİŞLERİNDEN ‘ADRES KAYDI´ İÇİN SON GÜN UYARISI
İÇİŞLERİNDEN ‘ADRES KAYDI´ İÇİN SON GÜN UYARISI
İçişleri Bakanlığı, 31 Mart yerel seçimi öncesinde adres kaydı bildiriminde bulunmayanların yarın 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00´a kadar ilçe nüfus müdürlüklerine adres bildiriminde bulunmaları gerektiğini bildirdi
   AZİZ KOCAOĞLU: “ADAYLIKLA İLGİLİ SORUMLULUKTAN KAÇMAYACAĞIM”
AZİZ KOCAOĞLU: “ADAYLIKLA İLGİLİ SORUMLULUKTAN KAÇMAYACAĞIM”
İzmir Belediye Başkanı Kocaoğlu, aday olmayacağı açıklamasından sonra geçen süreye rağmen adayın henüz belirlenememesinin, aday açıklama takvimi geciktikçe ortaya çıkan tablonun Cumhuriyet Halk Partisi´ne ve dolayısıyla kentimize zarar verecek düzeye gelmekte olduğuna dikkat çekti
 "5 gencimizden 1´i  işsiz"
"5 gencimizden 1´i işsiz"
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM´de atanamayan diyaliz teknikerlerinin sorunlarını dinledi. Sağlık hizmetlerinin doktoruyla, sağlık çalışanlarıyla bir bütün olduğunun altını çizen Bulut, sağlık meslek yüksekokullarından mezun on binlerce gencin, aynı kaderi yaşayan akranları gibi geleceğinden umutsuz olduğunu kaydetti.
"Suriyelilere tanınan haklar EYT´lilerden esirgendi"
"Suriyelilere tanınan haklar EYT´lilerden esirgendi"
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer´in Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin kanun teklifi, AK Partili milletvekillerinin ret, MHP´li milletvekillerinin de çekimser oyu ile reddedildi.
GENÇ İŞSİZLİĞİ 3 PUAN YÜKSELDİ
GENÇ İŞSİZLİĞİ 3 PUAN YÜKSELDİ
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, sağlık çalışanlarının sorunlarını Meclis gündemine taşımaya devam ediyor. TBMM´de atanamayan diyaliz teknikerlerinin sorunlarını dinleyen Bulut, gençlerin haklı taleplerinin takipçisi olacağını söyledi.
 “MİLLETİN GERÇEK GÜNDEMİ HAYAT PAHALILIĞI, AŞ İŞ VE EKMEK”
“MİLLETİN GERÇEK GÜNDEMİ HAYAT PAHALILIĞI, AŞ İŞ VE EKMEK”
Akşener, "İktidar istiyor ki millet onların anlattıklarını konuşsun; ama milletimiz, gerçeği yani ekmeğini konuşuyor. Milletin gündemi hayat pahalılığı, geçim darlığı ve işsizlik. Milletin gündemi aş, iş, ekmek. İktidar sürekli, geçen yıllarda yaptıklarını anlata dursun, bugünkü tablo ortada." diye konuştu.
   BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ´NDE KÖPRÜ TARTIŞMASI
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ´NDE KÖPRÜ TARTIŞMASI
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 40 dakika köprü ve yol tartışmasına sahne olurken Gündemdeki 13 madde ise 5 dakikada tamamlandı.
KABİNE TOPLANTISI ARDINDAN İBRAHİM KALIN AÇIKLAMA YAPTI
KABİNE TOPLANTISI ARDINDAN İBRAHİM KALIN AÇIKLAMA YAPTI
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD´nin Suriye´den çekilme kararı sonrası yaşanan gelişmelerin kabine toplantısında ele alındığını söyledi
“TANK PALET FABRİKASI BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”
“TANK PALET FABRİKASI BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”
“Her şeyi sattılar, fabrikaları, bankaları… Milletin parasıyla yapılmış ne varsa sattılar. Sıra askeri fabrikaları satmaya geldi,” diyen Kılıçdaroğlu Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesi konusunda çok ağır eleştiriler yöneltti.
   "KILIÇDAROĞLU VE AVANESİNİN REFERANSI TEK PARTİ DÖNEMİDİR"
"KILIÇDAROĞLU VE AVANESİNİN REFERANSI TEK PARTİ DÖNEMİDİR"
, Erdoğan AKP döneminde bu zihniyetin iflah olmaz bir saldırganlık ve edepsizlikle üzerlerine geldiğini söyledi ve “Biz Türkiye´yi bunlara rağmen 16 yılda 3,5 kat büyüttük. İnşallah yine bunlara rağmen 2023 hedeflerine ulaştıracağız,” diye konuştu
Bahçeli´den Trump´a: Elinden geleni ardına koyma
Bahçeli´den Trump´a: Elinden geleni ardına koyma
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Başkanı Donald Trump´ın "Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye´yi ekonomik yönden mahvederiz" ifadesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Ekonomimizi mahvedermiş, Türk milletinin imanı var, imanı. Senin baronların varsa, Türk milletinin eğilmez başı var. Sana ´Tamam´ diyen senin gibi olsun" dedi.
CHP´li Özkoç:"Askeri fabrika Katar ordusuna geçiyor"
CHP´li Özkoç:"Askeri fabrika Katar ordusuna geçiyor"
CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, "Türk ordusuna ait fabrika Katar ordusuna geçiyor. BMC´nin büyük ortağı Katar ordusudur" dedi.
Gürer:İhraç şartıyla ithal edilen ürünler, iç piyasaya mı sürülüyor?
Gürer:İhraç şartıyla ithal edilen ürünler, iç piyasaya mı sürülüyor?
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer´in soru önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında, ihracat şartıyla ithal ettikleri ürünü ithal etmeyip iç piyasada kullananlara idari para cezası uygulandığını bildirdi. Bakan Pekcan, bu kapsamda kaç firmaya ne kadar para cezası uygulandığını açıklamadı.
Akşener, 6 Belediye Başkan Adayını açıkladı
Akşener, 6 Belediye Başkan Adayını açıkladı
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 31 Mart yerel seçimlerinde partisinin belediye başkan adaylarını tanıttı.
CHP´nin İzmir Büyükşehir adayı yarın belli olacak
CHP´nin İzmir Büyükşehir adayı yarın belli olacak
CHP´nin İzmir´de hangi ismi aday göstereceği merak konusu iken yarın altıncı kez toplanacak olan CHP Parti Meclisi´nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının açıklanması bekleniyor. Öte yandan adı kulislerde güçlü şekilde geçen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ankara´ya gitti.
 “TÜRKİYE´Yİ TEHDİDE AÇIK HALE GETİREN EKONOMİYİ SICAK PARAYLA ŞİŞİRME POLİTİKALARI”
“TÜRKİYE´Yİ TEHDİDE AÇIK HALE GETİREN EKONOMİYİ SICAK PARAYLA ŞİŞİRME POLİTİKALARI”
CHP´li Öztrak, Trump´un tehditlerini Saray´ın ve sarayın bakanlarının alttan almaya gayret ettiklerini söyledi ve “Ama yandaş medyaya bakarsanız çok sert cevap, şöyle cevap böyle cevap… Yani iç politikaya dönük mesaj diyor Sayın Çavuşoğlu, bize değil diyor. Ama Pompeo, Suudi Arabistan´da ekonomiyi yıkarız, mahvederiz sözcüğüyle Trump yaptırımları kast ediyor diyor,” diye konuştu.
CHP´li Başarır: "Erdoğan´ın Tarsus´taki kazıdan sonra davet edilmesi tesadüf mü?"
CHP´li Başarır: "Erdoğan´ın Tarsus´taki kazıdan sonra davet edilmesi tesadüf mü?"
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Tarsus´da yapılan ´gizemli kazı´yı Meclis gündemine taşıdı. Başarır, "Recep Tayyip Erdoğan´ın Vatikan ziyareti esnasında Aziz Paul´un kayıp İncil´ini Papa Franciscus´a teslim ettiği iddiaları doğru mudur?" diye sordu.
Çavuşoğlu´ndan Trump´a tepki: Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz
Çavuşoğlu´ndan Trump´a tepki: Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye´yi ekonomik yönden mahvederiz" diyen ABD Başkanı Donald Trump´a tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz" dedi.
SALI GÜNÜ EYT´linin gözü TBMM´de
SALI GÜNÜ EYT´linin gözü TBMM´de
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer´in, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetinin giderilmesi amacıyla hazırladığı Kanun Teklifi, yarın (15 Ocak Salı) TBMM Genel Kurulu´nda görüşülecek. Ömer Fethi Gürer´in teklifinin yasalaşması halinde, prim gününü ve çalışma yılını tamamlayan herkes, yaşa bakılmaksızın emeklilik hakkını kazanmış olacak.
 ESKİ SİSTEMİN SON SEÇİMİ İMİŞ!
ESKİ SİSTEMİN SON SEÇİMİ İMİŞ!
Mehmet Ali Şahin, “Artık Türkiye´de siyasi yapılanmalar ilerde iki ana bloğa dönecek. İki ana damar Türkiye´de yönetime biri gelecek memnun olmazsa bir başkası gelecek. Buraya doğru gidiyor Türkiye,” diye konuştu
Hulusi Akar: ´Türkiye güçlü olmaya mecburdur´
Hulusi Akar: ´Türkiye güçlü olmaya mecburdur´
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye´nin bu coğrafyada var olmak için kendi silahlarıyla caydırıcı, güçlü ve başarılı olmaya mecbur olduğunu söyledi.
Kılıçdaroğlu:"YSK´ya Güvenmiyoruz"
Kılıçdaroğlu:"YSK´ya Güvenmiyoruz"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım´ın "YSK´ya başvursunlar" önerisine karşılık "YSK´ya güvenmiyoruz ki. YSK´nın nesine başvuracağız. Hukuku tanımayan, evrensel hukuku tanımayan bir kuruma ne diyeceksiniz?" dedi
 “ÇİFTLİĞİ SUDAN´DA DEĞİL ALTUNHİSAR´DA KURUN”
“ÇİFTLİĞİ SUDAN´DA DEĞİL ALTUNHİSAR´DA KURUN”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Altunhisar Belediye Başkan Adayı Abdi Mercan ve CHP heyetiyle gerçekleştirdiği ziyaretlerinde vatandaşların işsizlikten, yoksulluktan yana şikayetlerini dinledi.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEMSİLCİLERİMİZ İLK YARININ SON HAFTASI SIFIR ÇEKTİ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BEYLİKDÜZÜ´NDEN SEFAKÖY´E İSTANBUL TÜYAP KİTAP FUARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
MİYOPLAR UZAĞI GÖREMEZ, GÖREMİYORLAR!
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ANADOLU´M, ATA YURDUM
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİLMEKVE EĞİTİM
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
CHP, Bu Seçime Katılacak mı?
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DÜNYA´DA SEVİLEN LİDER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
ABD´NİN ETNİK BÖLÜCÜLÜK KIŞKIRTMASINA KARŞI ATATÜRK´ÜN TAM BAĞIMSIZLIK İÇİN LAİK, YANİ DEMOKRATİK ULUSAL BİRLİK MODELİ HAYKIRILMALIDIR!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsan Geçmiş Kısa Tarihi Ve Yaratığı Teknoloji İle Karşı Karşıya Gelmesi
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
İSTANBUL ROMANLARI
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ABD, BÖLGESEL OYUNDA ŞAŞIRTMIYOR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
SEÇİMLER ÖNCESİ TÜRK HALKINA ÇAĞRIMDIR
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
AT
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
Formanın ağırlığını hissetmek gerek
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BÜROKRASİ VE SAĞLIK ÜZERİNE
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/19/1422573915426.jpg