YAZARLAR

 • BIST 100

  1.061%2,53
 • DOLAR

  7,2915% 0,87
 • EURO

  8,5355% -0,89
 • GRAM ALTIN

  477,15% -0,48
 • Ç. ALTIN

  787,2975% -0,48

Adana

09.08.2020

 • İMSAK 04:13
 • GÜNEŞ 05:44
 • ÖĞLE 12:49
 • İKİNDİ 16:35
 • AKŞAM 19:45
 • YATSI 21:10
 • Pazar 33 ° / 23 ° Fırtına
 • Pazartesi 32 ° / 24 ° Fırtına
 • Salı 34 ° / 24 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

ABART EGZOZA GEÇİT YOK

“22-30 Haziran 2020 tarihleri arasında şok denetimler yapılmış ve toplam 10.646 araç kontrol edilmiş, kurallara uymayan sürücülere 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddelerince cezai işlem uygulanmıştır.”

Standart dışı, abart egzoz kullanımının çevreye verdiği rahatsızlık nedeniyle vatandaşlardan gelen şikâyetlerin artması üzerine, Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci ‘nin talimatı doğrultusunda Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü bünyesinde sivil denetim ekipleri kuruldu.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Abart egzoz taktırarak vatandaşların huzurunu kaçıran ve gürültü kirliliğine neden olan araçlar üzerinde Adana İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sivil denetim ekiplerince, 22-30 Haziran 2020 tarihleri arasında şok denetimler yapılmış ve toplam 10.646 araç kontrol edilmiş, kurallara uymayan sürücülere 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddelerince cezai işlem uygulanmıştır.

Yapılan denetimler sonucunda; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 23/4. (Tescilli aracı plakasız kullanmak) maddesinden 35 sürücüye, 30/1-B (Diğer eksiklikler ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak) maddesinden 23 sürücüye, 32/3 (Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması) maddesinden 40 sürücüye, 72 (Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını yönetmelikte belirtilen şartlara aykırı olarak araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanmak) maddesinden 85 sürücüye ve 67/1-D (Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracı el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndürülmesi, “drift”) maddesinden 4 sürücü olmak üzere toplam 187 sürücüye cezai işlem uygulanmış, eksiklikleri görülen 34 araç eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilmiş ve “drift” atan 4 araç sürücüsünün ehliyetlerine 60 süre ile el konmuştur.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü olarak, gürültü kirliliğine yol açacak egzoz kullanan motosiklet ve otomobiller üzerinde denetimlerin aralıksız devam edecektir."

ABART EGZOZ NEDİR?

Abart, bir marka ismi olmasına rağmen bu tarz modeldeki tüm egzoz uçları için kullanılan bir isim haline gelmiştir. Ancak yasada bu isim genellikle gürültü çıkaran egzoz uçları için kullanılan genel bir terim haline gelmiştir. Araç, trafik vizesi alabilse bile egzoz muayenesi esnasında tespit edilen abart egzozlar nedeniyle ceza veya araç bağlama uygulanmaktadır.
Abart egzozlar vanalı tipte egzozlardır. Motordan tek parça halinde çıkan egzoz borusu üzerine egzoz susturucusu takıldığı şekilde montajı yapılır. Bazı modellerinde Sesi yükseltip alçaltmayı sağlayan uzaktan kumandası bulunmaktadır ve çok güçlü motor sesi almanızı sağlar.
Abart egzoz montajı da normal standart bir egzoz susturucu montajı gibidir. Dikkat edilecek noktalar, elektrikli olan modellerinde egzozdan çıkan kablolar aracın ön tarafına ulaşacak şekilde döşenir. Egzozla birlikte gelen kumanda alıcı system gücünü aküden alacak şekilde güç kabloları bağlanır. Egzozdan gelen kablolar kumanda alıcı sistemi üzerindeki uygun kısma bağlanır. Araç çalışır durumdayken egzozun kendi kumandasına basarak sess yükseltip alçaltılabilir.

(VŞ)