YAZARLAR

 • BIST 100

  114.809%-0,85
 • DOLAR

  6,8684% 0,11
 • EURO

  7,7716% 0,29
 • GRAM ALTIN

  397,12% -0,21
 • ÇEYREK ALTIN

  655,248% -0,21

Adana

11.07.2020

 • İMSAK 03:39
 • GÜNEŞ 05:21
 • ÖĞLE 12:49
 • İKİNDİ 16:40
 • AKŞAM 20:07
 • YATSI 21:42
 • Cumartesi 36 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Pazar 36 ° / 24 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Pazartesi 36 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

“YOKSUL HALKA KÖMÜR DAĞITMAK YERİNE ÜCRETSİZ ELEKTRİK VERİLMELİ”

Dogu Akdeniz Çevre Dernekleri   “Corona virüsün sebebi iklim değişikliği , iklim değişikliğinin sebebi ise kömür -petrol  tüketimidir,” savı ile “Aile, Çalışma ve Sosyal Polİtikalar Bakanlığı’na başvurdu, talep reddedilince de Danıştay’a dava açtı

CORONA VİRUS SALGININA NEDEN OLAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ VE HAVA KİRLİLİĞİNİ ENGELLEMEK İÇİN AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINA KARŞI  " YOKSUL HALKA ÜCRETSİZ KÖMÜR DAĞITIMININ DURDURULMASI -BUNUN YERİNE ÜCRETSİZ ELEKTRİK VERİLMESİ - " TALEPLİ DAVA AÇILDI

Dogu Akdeniz Çevre Dernekleri   Gönüllü Avukatı   İsmail Hakkı  Atal   konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:                                                                                                            

“Aile, Çalışma ve Sosyal Polİtikalar Bakanlığının yoksul halka ücretsiz kömür dağıtılması şeklindeki yardımın derhal durdurulması ve Türkiye'de %35 enerji arz fazlası da  imkan verdiği için bedeli Devlet tarafından  karşılanarak yoksul ailelere ücretsiz elektrik verilmesi ve yoksul semtlerde güneş enerji sistemlerinin kurulması" yönündeki  24.12.2019 tarihinde yaptığımız başvuru reddedildiğinden;  Bakanlığa karşı "kömür dağıtımının durdurulması ve yoksul halka ücretsiz elektrik verilmesi"  TALEPLİ DAVAMIZI   24.03.2020 tarihinde Danıştay'da  açtık. ( Davacıları Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri , Adana Tabip Odası , Ziraat Mühendisleri Odası )

Gezegendeki  insan uygarlığını  alt üst eden CORONA VİRUS'ün ,İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ nedeniyle MUTASYONA uğradığını  ve salgın hale geldiğini , ayrıca aşırı artan nüfus nedeniyle çok geniş alanlarda yapılan tarımsal faaliyetlerin ve hayvancılığın bir hayvan türünde görülen bir hastalığın başka bir hayvan türüne geçmesine neden olduğunu  , yine küreselleşen dünyada insanların sürekli yer değiştirmesi  nedeniyle virüs yayılımının kontrol edilemeyeceğini bilim insanları 2010 yılı ve  öncesinde  akademik çalışmalarla belirlemişlerdir.  ( Bkz. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874344/#R5) 2014 yılında yayınlanmış başka bir akademik çalışmada ise hayvanlardan insanlara geçen ve zoonotic denilen EBOLA , SARS , KUŞ GRİBİ ve  CORONA VİRÜS gibi salgın hastalıkların dünya genelinde artışta olduğu belirlenmiştir.( Bkz. .   Global rise in human infectious disease outbreaks | Journal of The Royal Society Interface)

          Corona virüsün sebebi iklim değişikliği , iklim değişikliğinin sebebi ise kömür -petrol  tüketimidir. Kömür ve petrol kullanımı gezegen ekosisteminde bir dizi değişikliklere  yol açarak  iklim sisteminin bozulmasına neden olmaktadır. İklim değişikliğinin neden olduğu salgın hastalıklar ise ülkemizin ve insanlığın geleceğini tehdit eder hale gelmiştir ve ARTIK KÖMÜR -PETROL TÜKETME LÜKSÜMÜZ YOKTUR. CORONA VİRÜSLERİN NEDENİ OLAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ DURDURAMADIĞIMIZ TAKDİRDE ÜLKELERİN   “SALGIN HASTALIKLARA AYIRDIĞI BÜTÇE, AÇILAN HASTANELER , CORONA VİRÜS TESTLERİ vs. sadece BATAKLIKTA SİNEK AVLAMAYA BENZEYECEKTİR.”

         Bütün bu süreç ve bilimsel veriler uygarlik tarihindeki en kritik ,en yaşamsal  ,insan uygarlığının geleceğini belirleyecek bir kac 10 yılı yaşadığımızı göstermektedir.Sistemi  dönüştürmek, iklim sistemini ve gezegeni korumak ;kömür-petrol kartellerine ve onların uzantılarına  karşı mücadele  etmek zorundayiz . Kaybedecek zaman yok .Aksi takdirde yeni  corona virüsler,yeni salgın hastalıklar ve yeni savaşlar olacak. Kömür -petrol kartellerinin domine ettiği kapitalizmin,  kendi kendisini ve insan uygarlığını  yok edecek bir canavara dönüştüğünü  anlamali ,corona'lar nedeniyle artık kaybedecek konforlu alanlarımzın olmadığı gettolarımızdan çıkmali ,ülkemiz ve insanlığın geleceği  adina birlesmeli ve mücadele etmeliyiz. Aksi takdirde "çocuklarimizdan ödünç aldığımız "gezegeni, iklim sistemini ve kaynaklarını yok etmekten dolayı  çocuklarımıza ,vicdanımıza ,insanlığa  ve de en önemlisi Yaradan'a karsi sorumlu olacağız .

                Gezegen tarihindeki tum mucadelelerin  kazananı kaybedeni farklı  oldugu halde ;çevre ekoloji mücadelesinin kazanani da kaybedeni de aynı .İNSANLIK . DIN ,  MEZHEP, ETNIK KOKEN, SİYASİ DÜŞÜNCE AYIRT ETMEKSİZİN  herkesi AMA HERKESİ ,yaşama hakkı  mücadelesi  haline gelen iklim krizi ve çevre  mücadelesinde BİRLEŞMEYE çağırıyorum.  Zenginligimiz olan bütün farklılıklarımızın yanında hepimizin DNA'sı aynı ve  hepimizin nefes alacak havaya ,yiyecek ekmeğe ve içecek suya ihtiyacı var.VE IKLIM DEGISIKLIGININ-DOGAL EKOSISTEMLERIN BOZULMASININ YOL ACTIGI OLDURUCU CORONA VIRUS MUTASYONU INSAN VUCUDU SECMIYOR ; AYIRT ETMIYOR .CEVRE-EKOLOJI -YASAMA HAKKI MUCADELESINDE Hep BIR'likte @INSANLIK .......”

 

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ