YAZARLAR

 • BIST 100

  1.121%0,00
 • DOLAR

  7,8160% 0,20
 • EURO

  9,1530% 0,54
 • GRAM ALTIN

  472,00% 2,95
 • Ç. ALTIN

  778,8% 2,95

Adana

29.09.2020

 • İMSAK 05:06
 • GÜNEŞ 06:25
 • ÖĞLE 12:34
 • İKİNDİ 15:55
 • AKŞAM 18:33
 • YATSI 19:47
 • Salı 34 ° / 21 ° Güneşli
 • Çarşamba 34 ° / 23 ° Gök gürültülü sağanak yağış
 • Perşembe 32 ° / 21 ° Gök gürültülü sağanak yağış

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

ABD’DE SANDERS BAŞKANLIK YARIŞINDAN ÇEKİLDİ

Bernie Sanders aday adaylığını askıya aldığını duyurduğu açıklamasında, ''Zafere uzanan yol neredeyse imkansız hale geldi,'' ifadesini kullandı ve Joe Biden'ı kutladı

Amerika’da Demokrat Parti aday adayı Bernie Sanders, başkanlık yarışından çekildiğini açıkladı. Sanders’ın bu adımı Kasım ayında yapılacak 2020 başkanlık seçimlerinde eski başkan yardımcısı Joe Biden’ı Trump karşısında tek rakip haline getiriyor.

VOA Amerika’nın Sesi internet sitesinde yer alan habere göre düzenlediği basın toplantısında 2020 kampanyasında görev alan gönüllülere ve kampanyasına bağış yapan 2 milyon Amerikalı’ya teşekkür eden Sanders, “kampanya sona ererken, adalet mücadelemiz devam ediyor,” dedi.

Bernie Sanders, 2016 seçimlerinde de başkanlık için yarışmıştı. Ancak o dönem de Demokrat Parti'nin gelenekçi kanadı Hillary Clinton'ı desteklemiş, daha fazla delege toplayan Hillary Clinton 2016 başkanlık seçiminde Donald Trump’ın rakibi olmuştu.

''Zafer neredeyse imkansız hale geldi''

Bernie Sanders aday adaylığını askıya aldığını duyurduğu açıklamasında, ''Zafere uzanan yol neredeyse imkansız hale geldi,'' ifadesini kullandı. Joe Biden'ı kutlayan Sanders, eski Başkan Yardımcısı için, ''İlerici fikirlerimizi ileriye taşımak için birlikte çalışacağım çok iyi bir insan,'' ifadesini kullandı.

Demokrat çevreler içerisinde önemli bir kesim, Sanders'ın ''demokrat sosyalist'' ideolojisinin partinin genel tabana hitap etmeyeceğini ve Kongre seçimlerinde de Demokrat adayları zor bir duruma düşüreceğini savunuyordu. Demokratlar son ara seçimlerde Temsilciler Meclisi'nde elde ettikleri çoğunluğu Kasım'da yapılacak seçimlerde de korumak ve Senato'da da çoğunluğu Cumhuriyetçiler'in elinden almayı arzuluyor.

Kampanyasında güçlü anketler ve internet üzerinden küçük bağışlarla etkili bir sistemle yarışa hızlı başlayan Sanders, özellikle gençler ve Latin kökenlilerden aldığı destekle ilk iki eyalet Iowa ve News Hampshire'da en fazla oyu toplamış, Nevada'da da rahat bir zafer elde etmişti. Başlangıçta herkesin favorisi olan Joe Biden'ın ise yarışa kötü bir başlangıç yapmasıyla Bernie Sanders favori konumuna yükselmişti.

Kongre içinden Biden'a kritik destek yarışın ivmesini değiştirdi

Ancak Joe Biden'ın Temsilciler Meclisi'nin özellikle siyahlar arasında nüfuz sahibi üyelerinden, South Carolina'yı temsil eden siyah Demokrat Kongre üyesi Jim Clyburn'ün desteğini açıklaması ve South Carolina'yı beklenenin çok üzerinde bir oranla kazanması belki de yarışın dönüm noktası oldu.

Biden South Carolina'da yakaladığı ivmeyi Süper Salı'da da katlayarak sürdürdü ve 14 eyaletin 10'unda galip geldi. O dönemde Demokrat Parti'in diğer birçok aday adayı da kampanyalarını askıya alarak Biden'a desteklerini açıkladı. Sanders'ın 2016'da Clinton'a karşı kazandığı Michigan eyaletini de Biden'e kaybetmesi, artık Biden'ı kesin favori haline getirmişti.

O arada patlak veren Corona virüsü salgını da adayların kampanya etkinlikleri yürütmesini engelledi. Böylece Sanders'ın ibreyi tersine döndürme şansı da kalmadı.

Sanders, ''herkes için sağlık sigortası'', devlet tarafından fonlanan sağlık sistemi, ücretsiz devlet okulları, asgari ücretin 15 dolara yükseltimesi, iklim değişikliğiyle mücadelede ''Yeni Yeşil Anlaşma'' gibi iddialı planlarla parti tabanı içinde belirli çevrelerden ciddi destek almayı başarmıştı.

Aday adayları arasında politikalar bakımından Sanders'a en yakın isim Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren'dı. Ancak geçen yaz anketlerde öne çıka Warren daha sonra bu ivmesini sürdürememiş, çizgisini de daha ortaya doğru kaydırmıştı.

Aslında aralarında uzun geçmişe dayanan bir müttefiklik ilişkisi olan Warren ve Sanders, Ocak ayında ufak bir tartışma da yaşamıştı. Warren, Sanders'ın 2018 yılında özel bir toplantıda bir kadının başkan seçilemeyeceğini söylediğini öne sürmüş, Sanders ise böyle bir söz söylemediğini savunarak iddiayı yalanlamıştı. Warren Iowa'daki bir televizyon tartışmasından sonra Sanders'ın elini uzatmasına rağmen sıkmamıştı.

Trump Sanders destekçilerini Cumhuriyetçi Parti'ye davet etti

Bernie Sanders'ın yarıştan çekilmesi konusunda Başkan Donald Trump da hemen Twitter üzerinden yorumda bulundu ve bu durumun "Elizabeth Warren'ın eseri olduğu" görüşünü dile getirdi. Trump mesajında, ''Bernie Sanders çıktı. Elizabeth Warren'a teşekkürler. Eğer o olmasaydı Bernie Süper Salı'da hemen hemen her eyaleti kazanırdı. Bu, tam da Demokratlar'ın istediği gibi oldu. Sahtekar Hillary fiyaskosunda da olduğu gibi. Bernie destekçileri Cumhuriyetçi Parti'ye gelmeli, TAKAS!'' diye yazdı.

Bernie Sanders’ın şimdi Joe Biden’e açıkça desteğini açıklayıp açıklamayacağı merak konusu. 2016 önseçimlerinde Sanders ön seçimler bittikten sonra da kampanyasını devam ettirmiş ve partinin başkan adayının resmen ilan edilceği ulusal kurultayına iki hafta kala Hillary Clinton’a desteğini açıklamıştı. Şimdiyse Sanders’ın daha erken ayrılmasının, parti içinde birliği oluşturma yönünde bir adım olabilceği yorumları da yapılıyor.

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ