YAZARLAR

 • BIST 100

  110.022%0,44
 • DOLAR

  6,7695% 0,25
 • EURO

  7,6426% -0,20
 • GRAM ALTIN

  366,56% -1,50
 • ÇEYREK ALTIN

  604,824% -1,50

Adana

06.06.2020

 • İMSAK 03:29
 • GÜNEŞ 05:12
 • ÖĞLE 12:42
 • İKİNDİ 16:33
 • AKŞAM 20:03
 • YATSI 21:39
 • Cumartesi 36 ° / 16 ° Güneşli
 • Pazar 37 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 38 ° / 18 ° Güneşli

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

"3 aylık elektrik ve doğalgaz faturalarını devlet ödesin!"

TBMM’ye soru önergesi sunan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, elektrik ve doğalgazda uygulanacak ‘Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin büyük endişe yarattığını vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, elektrik ve doğalgazda ‘Kıyasen Fatura Düzenlemesi’ yerine evde kalmak zorunda olan ve herhangi bir gelir elde edemeyen, işten çıkarılan, çalışmayan vatandaşların, tüm esnafların, çiftçilerin ve vatandaşın canı için kendi canını hiçe sayan tüm sağlık mensuplarının Nisan – Mayıs – Haziran aylarına denk gelen elektrik ve doğalgaz faturalarının devlet tarafından ödenmesi gerektiğini vurguladı.


“VATANDAŞ ENDİŞELİ!”
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun, (EPDK) Covid-19 tedbirleri kapsamında 3 ay süreyle elektrik ve doğalgaz faturaları için sosyal mesafe kuralına uymak adına sayaç okuma işleminin yapılmayacağına dair karar aldığını hatırlatan Dr. Şevkin, vatandaşın bu konudaki endişelerinin giderilmesini istedi.


Bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sunan Dr. Şevkin, salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla alınan kararın olumlu bulunduğunu ancak abonelere geçmiş tüketim ortalamaları üzerinden, önümüzdeki üç ay elektrik ve doğalgaz için fatura gönderilecek olmasının soru işaretlerini beraberinde getirdiğini söyledi.
‘Karantinaya alınan ve idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak’ ‘Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin söz konusu bu alanlardaki tüketiciler ve işletme sahiplerinin ‘istismara uğrama’ endişesi taşımasına neden olduğunu ifade eden Dr. Şevkin, dünyanın en yoksul devletlerinin dahi vatandaşının en az 2 aylık faturasını ödemeyi garanti ettiğini belirtti.

 

FATURALARID EVLET KARŞILAYAMAZ MI?

 


CHP’li Dr. Şevkin, Bakan Dönmez’in şu sorulara yanıt vermesini istedi:


“- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun ‘Kıyasen Fatura Düzenlemesi’ kararı nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturalarının kullanım miktarlarının çok üzerinde çıkarılmayacağına dair bir garanti verebilir misiniz?
- Vatandaşların geçmiş yıllara dönük ortalama faturalandırmalarda en çok tüketim yaşanan kış aylarının esas alınacağına yönelik endişeleri ile ilgili bir açıklama yapacak mısınız?
- 2020 yılı Nisan ayı itibariyle geçmiş yıllardan farklı adreslerde ikamet eden veya farklı işletmeler bünyesinde faaliyetini sürdüren vatandaşlarımızın önümüzdeki 3 aylık ortalama elektrik veya doğalgaz faturaları nasıl belirlenecek?
- Covid-19 salgını nedeniyle işlerine gidemeyen, herhangi bir gelir elde edemeyen, işten çıkarılan, çalışmayan vatandaşlarımızın, tüm esnaflarımızın, çiftçilerimizin ve vatandaşın canı için kendi canını hiçe sayan tüm sağlık mensuplarımızın Nisan – Mayıs – Haziran aylarına denk gelen elektrik ve doğalgaz faturalarının devlet tarafından ödenmesine yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?”  (CO)

 

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ