25 ARALIK 1918´DEN GÜNÜMÜZE YENİ ADANA GAZETESİ-AHMET ERDOĞDU Araştırmacı/Yazar
Kuvayı Milliye´nin gazetesi Yeni Adana´nın yayın hayatına başlamasının öyküsü şöyledir: Osmanlı İmparatorluğunun Almanya´nın yanında girdiği ve mağlup olarak bitirdiği I. Dünya Savaşı sonucunda imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra, Yıldırım Orduları Grup Komutanı olarak Adana´ya gelen Mustafa Kemal Paşa´nın burada yaptığı toplantılarda bir işgal hareketine karşı yapılacaklar konuşulmuş, ancak Mustafa Kemal Paşa´nın Saray tarafından İstanbul´a dönmeye mecbur edilmesiyle bir sonuç alınamamıştır.
Tarih: 27.12.2018 15:26:11/ 2426okunma / 1yorum

Bölgede işgal hareketlerine  başlayan Fransızlara karşı ilk kurşun 19 Aralık 1918´de Dörtyol kazası Karakese köyünde atılmıştır. 21 Aralık 1918´de Adana´nın Fransızlar tarafından işgal edilmesiyle, işgale karşı direnmek ve halkı örgütlemek için ‘´Adana´´ adında bir gazete 26 yaşındaki öğretmen Ahmet Remzi (Yüregir) ve yedek subay Avni (Doğan) tarafından çıkarılır. Fransızlar ve onlarla birlikte hareket eden Ermeni askerlerini kınayan ve Çukurova´nın Türk olduğunu savunan ‘´Adana´´ gazetesi, Fransızların rüşvet teklifine karşı yayına aynı şekilde devam edince, 3 kez yayınlanabilmiş ve Fransızların baskısıyla kapatılmıştı.

Gazetenin sahipleri ise bu defa ‘´Yeni Adana´´ adını alarak yayınlarına devam etmişlerdir. Bu yayınları sırasında ‘´Fransızlar dostumuzdur´´ diye yayın yapan ve Milli Mücadeleye karşı olan Fransızlara satılmış ‘´Ferda´´ gazetesi tarafında yoğun bir şekilde eleştirilmişler ve sonuçta ‘´Yeni Adana´´  5 sayı yayınlanarak 8 Ocak 1919 günü Fransızlar tarafından gazete basılarak kapatılmıştır. Avni Doğan sürgüne gönderilmiş, hakkında idam kararı verilen Ahmet Remzi Yüregir ise kadın çarşafı giyerek Adana´dan kaçabilmiştir.

YENİ ADANA GAZETESİNİN TEKRAR YAYIN HAYATINA BAŞLAMASI

Yeni Adana Gazetesi, Fazıl Hüsnü Dağlarca´nın

Yazının ayağa kalktığı/ gazete olduğu Adana´da

Bu sese dayanamamıştır saldırgan / susturmuştur çabucak

Yazının Toroslara kaçtığı

Yazının bilinç olduğu / Ahmet remzi Yüregir başta

Yedek subay Avni Doğan / sonra Ferit Celal

Yazının kocaman bir soluk olduğu

Yazının çeteci olduğu / el verdiği göz verdiği

Ayak verdiği çarpışanlara / yürekleri eklediği birbirine gece gündüz

Yazının özgürlük olduğu

İfadesinde olduğu gibi Toros´larda zor şartlar altında tekrar 25 Temmuz 1920 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Bu yayını sırasında Karaisalı Kelebek istasyonunda vagon içerisinde şapograf yöntemi ile 9. Sayıdan 13. Sayı dahil yayınlanmıştır. Gazetenin baskı tekniği açısından olumlu sonuç alınamaması üzerine daha sonra milletvekili olarak uzun yıllar mecliste görev alacak olan Zamir Bey (Damar Arıkoğlu) hurafat, kasa ve pedal temini için Konya´ya gönderilmiştir.  Konya´da Miralay Fahrettin Bey´in (Altay) yardımıyla eksikler tamamlanmıştır. Bu tarihten sonra Yeni Adana Pozantı´nın karlı buzlu soğuğunda yayınına devam etmiştir.  İdarehanenin olmaması, kağıt ve mürekkep sıkıntısı, hurafat yetersizliği gibi olumsuzlukları aşabilmek için kağıtları buz suyu ile ıslatmak, soba isinden mürekkep yapmak gibi yöntemlere başvurulmuştur.

Toroslarda adeta Kuva-yi Milliye´nin karargâhı olmuş, gazetenin yayın kadrosu içerisinde Ferit Celal Güven gibi birçok gazeteci yer almıştı. Adana´nın kurtuluşuna kadar gazete yazarları zaman zaman çarpışmalara da katılmışlar ve sonra gelip gazetelerini çıkartmışlardı. Yazarlarından Yahya Nüzhed, daha sonraları Batı Cephesinde katıldığı savaşlar sırasında şehit olmuştur. Bu nedenle Yeni Adana hem şehit vermiş hem de gazi bir gazetedir.  Gazete Fransızlarla yapılan antlaşmadan sonra Pozantı´daki yayınına 27 Kasım 1921´de son vermiş, 9 Aralık´tan itibaren Adana´da yayınına devam etmiştir. Yayın hayatı zorluklarla geçen ve işgalcilerle işbirliği yapan Türkçe, Ermenice, Fransızca gazetelerin yıkıcı etkisini ortadan kaldırmak için tabiri caizse “göğüs göğüse” mücadele etmiş ve Milli Mücadelenin başarıya ulaşacağına olan inancı kuvvetlendirmeyi amaçlamıştır. Kurtuluş Savaşı boyunca 456 sayı yayımlayarak gerek Çukurova bölgesinin gerekse Türkiye´nin kurtuluşuna katkıda bulunmuştur.

Adana´ya döndükten sonra gazetenin kadrosuna daha sonraları Türk Tarih Kurumu Genel Müdürlüğü görevini de yürütecek olan Uluğ İldemir de katılmıştır. Uluğ İldemir, Atatürk´ün Adana´ya geldiği 15 Mart 1923 tarihinde Yeni Adana Gazetesi yazı işleri müdürlüğünü yapmaktadır.  Gazete ile ilgili olarak Ömer Sami Coşar tarafından ‘´Milli Mücadele Basını´´, Aydın Keleşoğlu´nun ‘´İhanet Basını”, Orhan Karaveli´nin ‘´Ali Kemal´´, Taha Toros´un “Kurtuluş Savaşında Çukurova” Fazıl Hüsnü Dağlarca´nın “Çukurova Koçaklaması” gibi eserlerinde gazetenin mücadelesi çok iyi bir şekilde anlatılmaktadır.

17-19 Nisan 2015´te Adana´da yapılan ‘´1. Uluslararası Tarihte Adana ve Çukurova Sempozyumu´´nda tarafımdan ‘´Milli Mücadele´de Yeni Adana Gazetesinin Rolü´´ konulu bir bildiri sunulmuştur. Ayrıca Yrd. Doç. Dr. İbrahim İslam´ın da ‘´Yeni Adana Gazetesi´´ konusunda bir doktora tezi bulunmaktadır.

GAZETENİN ALDIĞI ÖNEMLİ ÖDÜLLER

1965 yılında Amerika Gazete Sahipleri Birliği Vakfı´nın Amerika ve Kanada dışında yayınlanan gazeteler için koyduğu Dünya Basın Başarı Ödülü´nün ilki Yeni Adana gazetesine verilmişti. Ödül töreninde konuşan Arjantinli gazeteci Dr. Alberto Gainza Paz şunları söylemişti : ‘´ Bu ödül bir kere daha bir gazetenin büyüklüğünün, sayfalarının sayısına ve tirajının miktarına bağlı olmadığını göstermiştir. Bir gazetenin büyük olması için bir sürü baskı makineleri koleksiyonuna değil, fakat bir ruha sahip olması gerekir.´´ Görüldüğü üzere Yeni Adana gazetesini bugünlere getiren ruh; özünü Çanakkale´den alan Kuva-yi Milliye ruhudur.  Gazetenin aldığı ödüller bununla da kalmamış 1996 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin ‘´Basın Özgürlüğü Ödülünü´´, 2015´de ise ‘´Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü´´nü almıştır.

YENİ ADANA GAZETESİNİN ÜNLÜ YAZARLARI

 1950-1960 yılları arasında, ünlü gazeteciler Çetin Altan ve Oktay Ekşi Yeni Adana´nın yazarlığını, Oktay Akbal ise Yeni Adana´nı temsilciliğini yapmış, yine gazeteci Necati Doğru da çocukluğunda Yeni Adana gazetesini sokaklarda sattığını ifade etmiştir. Gazete Adana basını için bir okul işlevini görmüş, birçok gazeteci yetiştirmiştir. Gazetenin kurucusu Ahmet Remzi Yüregir Milli Mücadele Döneminde, 1919 yılında Atatürk ile telgrafla yazışarak Adana Müdafaa-i Hukuk Cemiyetini kurup başkanlığını yapmıştır. Ahmet Remzi Yüregir´in kayınbiraderi olan ve ilk öğrenimini Kozan´da tamamlamış olan büyük şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca´nın ilk hikâyesi 1927´de, ilk şiiri ise 1928´de ‘´Gurbette Feryat´´ ismiyle Yeni Adana Gazetesi´nde yayınlanmıştır. Fazıl Hüsnü Dağlarca´nın deyişi ile gazete Milli Mücadele döneminde ‘´Güney Kurtuluş Eylemlerinin Bayrağı´´ olmuştur. Neredeyse kuruluş yıllarından bu yana her hafta bir gün tam sayfasını sanat, kültür ve edebiyata ayırmıştır.

YENİ ADANA GAZETESİ HAKKINDA GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE NE DEDİLER?

Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil “Yeni Adana, Atatürk Türkiye´sinin ileri karakollarından biridir. La Prensa´nın sahibinin Çetin Remzi Yüregir´e bahsettiği işte bu ruhtur.”

Oktay Ekşi Basın Konseyi Başkanı “Gazetecilikte başta siyasal iktidar olmak üzere bir veya birden çok güç merkezine dayanmanın bedeli, okuyucuyu o güç merkezinin istediği yönde aldatmaktır. Bir başka deyişle başta devlet olmak üzere herhangi bir kaynaktan özel destek gören gazete, bundan doğan minnet borcunu, okuyucuya yalan söyleyerek öder. O yüzden öyle bir gazetenin ömrü, efendilerininkinden fazla uzun olmaz. Oysa sadece okuyucuya dayanan gazete, okuyucu gibi ebediyete kadar yaşayacak kitlenin güveni ve desteği sayesinde ebediyete kadar yaşama şansına sahip olur. Yeni Adana´nın “ çok daha uzun olmasını dilediğim” yaşam çizgisini açıklayan gerçek, bence budur.”

Nail Güreli, “Bir gazetenin 77 yıldır yayınlanıyor olması, yalnız Türk basınında değil, dünya basınında da önemli bir olaydır.”

Oktay Akbal, “Yeni Adana´nın ödün vermeden, kişiliğini koruyarak 92 yıllık bir dönemi başarıyla aşması, basın tarihimizin en övünçlü bir olayıdır.”

Orhan Karaveli, “Yeni Adana Gazetesi kurucusu Ahmet Remzi Yüregir´in işgale, kaba kuvvete, işgalcinin topu tüfeğine karşı düşünce ile basın yolu ile karşı koyma çabasına girmesinde bugünkü nesiller için gerçekten örnek alınması gereken bir hareket tarzı ortaya çıkıyor.”

Tevfik Çavdar, “Yeni Adana Türkiye´nin basın çınarıdır.”

Hikmet Uluğbay, “Yerel bir gazeteyi yüzyılın eşiğine taşımada ilk günden başlayarak emeği geçmiş tüm çalışan, yazan ve yöneten kadroları da gönülden kutluyorum ve bu uzun yol boyunca yaşamdan ayrılmış olanları da saygı ile anıyorum.”

Onur Öymen, “Yeni Adana´nın ülkemizin başka kentlerinde de aynı doğrultuda yayın yapan gazetelerimiz için bir rehber ve esin kaynağı olmasını diliyorum.”

Hikmet Çetinkaya, “Yeni Adana demokrasi anıtı gibidir.”

Prof. Dr. İlhan Tekeli, “Yeni Adana Gazetesi, Adana ve Türkiye´nin bir kültür varlığıdır.”

Prof. Dr. Yakup Kepenek, “Yeni Adana´nın asıl hamuru ulusal bağımsızlıktır.”

Hasan Pulur, “Yeni Adana Gazetesi, bugün belki de, Milli Mücadele´nin başlangıcından bu yana çıkmaya devam eden tek Kuvayı Milliye Gazetesidir… Yeni Adana Adana´nın bir anıtıdır. “

Zeki Sarıhan, “Günümüz basınıyla karşılaştırıldığında Yeni Adana, altından ödülleri hak ediyor.”

Demirtaş Ceyhun, “Düşünsenize, 19 Mayıs 1919´dan beş buçuk ay önce Toros´lara çıkmış Yeni Adana Bağımsızlık Savaşı için.”

Necati Doğru, “10,11 yaşında Adana´da caddelerde “Yazıyor, Yazıyor” diye bağırarak gazete satan çocuklardan biriydim… Yeni Adana yılmadan, bıkmadan, eğilip bükülmeden yazıyor.”

Hanri Benazus “Yeni Adana Gazetesi işgalin o karanlık günlerinde tüm Çukurova Havalisinin umut ışığı olmuş ve kurtuluştan sonra da “ Özgürlük, Vatanseverlik ve Bölgesel sorunlar” üzerinde hassasiyetle durmuş ve durmaya devam eden basın tarihimizin yüz akı bir gazetemizdir. “

Değerli okuyucular, size kısıtlı bir şekilde ifade etmeye çalıştığım Yeni Adana gazetesinin öyküsü; kurucusundan günümüze, yine kurucusunun çizdiği yolda Atatürk devrimlerinden, ülkenin bağımsızlığından ve Cumhuriyet´ten yana hiçbir makamın tesiri altında kalmadan yayın yapan vatansever bir gazetenin öyküsüdür. O bakımdan bu asırlık çınarın bir “Milli Emanet” olarak gelecek nesillere aktarılması çok önemlidir. Yüregir Ailesine 100 yıldır bu gazeteyi kurucusunun çizgisinden sapmayarak bugünlere getirdikleri için ne kadar teşekkür etsek azdır.

 
Kaynak: HABER MERKEZİ

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çetin Türker
29.12.2018 14:25:42
Yeni Adana gazetesini kutlar uzun ömürler dilerim. Günümüzde böyle gazetelerin var olması bizler ve gelecek nesillerin mücadele azmini arttırmaktadır. Sayın yazar bizler de size teşekkür ederiz. Çetin TÜRKER KOCAELİ
YENİ ADANA GAZETESİ ADANANIZIN SİMGESİDİR
YENİ ADANA GAZETESİ ADANANIZIN SİMGESİDİR
Yeni Adana Gazetesi Adanamızın simgesidir, Türkiye´nin basın çınarıdır. Bir inancın, bir azmin, bir direnişin gazetesi olarak kurulmuş, milli mücadelenin meşalesi olmuş, tarihe tanıklık etmiştir. Tüm zorluklara ve baskılara rağmen yayınını kesintisiz sürdürmüş ve bugünlere gelmiştir. Yeni Adana Gazetesi´nin 101. yılını kutluyorum.
Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Ayhan Barut
Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Ayhan Barut
Ulusal Kurtuluş Savaşı´nın örgütleyicisi, Tam bağımsız bir Türkiye fikrinin kararlı savunucusu, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal atatürk´ün ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçisi Yeni Adana Gazetesinin 101. Kuruluş yıldönümünü büyük bir coşku, heyevan ve mutlulukla kutluyorum.
DR.MÜZEYYEN ŞEVKİN  CHP ADANA MİLLETVEKİLİ
DR.MÜZEYYEN ŞEVKİN CHP ADANA MİLLETVEKİLİ
Ulusal Kurtuluş Mücadelesine kalemiyle katkı koyan Yeni Adana Gazetemizin 101.Yayın Yılı kutlu olsun.
Orhan Sümer  Adana Milletvekili
Orhan Sümer Adana Milletvekili
Bugün, Kurtuluş Savaşı´nda halkımızın sesi, Cumhuriyetimizin yücelmesinde ayrı bir yeri olan Yeni Adana Gazetesi´nin 101.Yılını kutlamanın onuru ve gururunu yaşıyoruz.
Yeni Adana Gazetesi´nin 101. Yılını kutlamanın onurunu yaşıyoruz.
Yeni Adana Gazetesi´nin 101. Yılını kutlamanın onurunu yaşıyoruz.
Tarih direnenleri yazar; zulme, baskıya rağmen, özgürlük için, bağımsızlık için direnenler de tarih yazar.
MİLLİ MÜCADELE VE YENİ ADANA GAZETESİ
MİLLİ MÜCADELE VE YENİ ADANA GAZETESİ
Basın, bir toplumdaki görüş, düşünce ve eğilimlerin ifadesi olarak tanımlanabilir. Toplumun görüntüsünü yansıtma, toplumu bilgilendirme ve toplumsal tepkiyi ifade etmenin yanında toplumu yönlendirmek gibi önemli bir işlevede sahiptir
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Kuvayı Milliye Ruhunu anlayabilmek için sanırım önce Kuvayı Milliye Nedir? sorusunu cevaplamak gerekir. Kuvayı Milliye, yazar Zeki Sarıhan´ın da belirttiği gibi “Devlet Teslim Olsa da Millet Teslim Olmaz” kuralında yatar. I. Dünya Savaşı´nda devlet yenilip, Mondros Mütarekesi´yle ordu devreden çıkınca, Kuvayı Milliye onun yerine harekete geçen halkın öz gücüdür.(AHMET ERDOĞDU)
NAZIM ALPMAN, “HIFZI TOPUZ 95, YENİ ADANA 100 YAŞINDA “
NAZIM ALPMAN, “HIFZI TOPUZ 95, YENİ ADANA 100 YAŞINDA “
Türkiye´nin "değerleri" denildiğinde akla ilk gelecek olanlar giderek azalıyor. Bu değerlerimizle ilgili hafta sonunda çok önemli iki toplantı var. İlki 23 Aralık 2017 cumartesi akşamı (bugün) Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Fazıl Say salonunda saat 19.00´da Hıfzı Topuz için yapılıyor.
Zeki Sarıhan,"Yeni Adana Gazetesi´ nin Yeni Türkiye´de sağlam bir harcı var"
Zeki Sarıhan,"Yeni Adana Gazetesi´ nin Yeni Türkiye´de sağlam bir harcı var"
Sarıhan, "Yeni Adana´yı çıkaranların serüveni, gazeteciliğin sıradan bir haber verme işi olmadığını, bağımsızlığın, demokrasinin gerçekleşmesinde gazetecilerin öncü bir rol oynayabileceğini kanıtlıyor. Günümüz basınını ile karşılaştırıldığında Yeni Adana, altından ödülleri hak ediyor " dedi.
YENİ ADANA Gazetesi 100 yaşına girdi. Kutluyorum
YENİ ADANA Gazetesi 100 yaşına girdi. Kutluyorum
Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kan ve ateş günleri içinde doğan, antiemperyalist savaşımın simgesi YENİ ADANA Gazetesi 100 yaşına girdi. Kutluyorum.
OKTAY EKŞİ, “YENİ ADANA SADECE OKUYUCUYA DAYANAN GAZETEDİR”
OKTAY EKŞİ, “YENİ ADANA SADECE OKUYUCUYA DAYANAN GAZETEDİR”
Basın Konseyi eski Başkanı Oktay Ekşi,"Sadece okuyucuya dayanan gazete, okuyucu gibi ebediyete kadar yaşayacak kitlenin güveni ve desteği sayesinde ebediyete kadar yaşama şansına sahip olur. Yeni Adana´nın çok daha uzun olmasını dilediğim yaşam çizgisini açıklayan gerçek, bence budur" dedi.
Olcayto,"Yeni Adana Gazetesi´nin 100.Yaşı Basın Tarihimizin övüncüdür"
Olcayto,"Yeni Adana Gazetesi´nin 100.Yaşı Basın Tarihimizin övüncüdür"
Kurtuluş Savaşı´nda Çukurova halkının sesi olan Yeni Adana Gazetesi´nin 100. Yılını saygıyla selamlıyorum.Evrensel meslek ilkelerinden ödün vermeksizin bir yerel gazetenin 100. Yaşını doldurması olağanüstü bir başarı. Yeni Adana Gazetesi´ni günümüze taşıyan Yüregir ailesine ve basın emekçilerine sonsuz teşekkürler.
MUSTAFA GAZALCI, “YENİ ADANA TOPLUMUN GERÇEK SESİDİR”
MUSTAFA GAZALCI, “YENİ ADANA TOPLUMUN GERÇEK SESİDİR”
Gazalcı, "Ulusal Kurtuluş Savaşına, Cumhuriyetin kuruluşuna, devrimlere tanık olmuş, desteklemiş bir gazete… Daha sonra yaşanan ekonomik, toplumsal, siyasal engelleri aşarak başı dimdik günümüze ulaşan bir gazete… Gerçekten coşku verici, tarihi bir olayla karşı karşıyayız"dedi.
KAHRAMANLARIMIZI ASLA UNUTMAYIN!…
KAHRAMANLARIMIZI ASLA UNUTMAYIN!…
ÜMİT ZİLELİ YENİ ADANA GAZETESİ´Nİ YAZDI:
ATİLLA KART, “YENİ ADANA, ÖNDER ROLÜNÜ YERİNE GETİRECEKİTİR”
ATİLLA KART, “YENİ ADANA, ÖNDER ROLÜNÜ YERİNE GETİRECEKİTİR”
22, 23, 24. Dönem Konya Milletvekili Atilla Kart, “Yurttaşları arasında kimlikler, inançlar, bölgeler üzerinden ya da başka dinamikler üzerinden ayrımcılık yapmayan bir yönetim anlayışına şiddetle ihtiyaç vardır. Bu misyonu yerine getirme konusunda “Yeni Adana Gazetesi” önder rolünü bundan böyle de yerine getirecektir” dedi.
Yeni Adana “Temiz Hava”
Yeni Adana “Temiz Hava”
Maden işçileri,yeraltının ağır ve rutubetli havasızlığına karşılık galerilere temiz hava üfleyen “bacalar” sayesinde direnebilir ve işlerini yapabilirler.
OKTAY EKŞİ,”YENİ ADANA İFTİHAR KAYNAĞIDIR”
OKTAY EKŞİ,”YENİ ADANA İFTİHAR KAYNAĞIDIR”
Basın Konseyi eski Başkanı Oktay Ekşi, Yeni Adana Gazetesinin 100´ün yaşına girmesi nedeniyle mesajında, “Yeni Adana gazetesi, saygıyla önünde eğilmeyi gerektiren geçmişiyle ve gazetecilik ilkelerine yürekten bağlı yayıncılık anlayışıyla, mesleğimizin yüz akıdır, iftihar kaynağıdır”dedi.
KILIÇDAROĞLU, “BU GAZETE, SADECE ADANALILARIN DEĞİL, TÜRKİYE´NİN ONURU VE GURURUDUR”
KILIÇDAROĞLU, “BU GAZETE, SADECE ADANALILARIN DEĞİL, TÜRKİYE´NİN ONURU VE GURURUDUR”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yeni Adana Gazetesi´nin sadece Adanalıların değil, Türkiye´nin onuru ve gururu olduğunu söyledi
10. CUMHURBAŞKANIMIZ AHMET NECDET SEZER´“MİLLİ MÜCADELDEN GELEN ÇABANIZIN BUNDAN SONRA DA SÜRMESİNİ İSTERİM”
10. CUMHURBAŞKANIMIZ AHMET NECDET SEZER´“MİLLİ MÜCADELDEN GELEN ÇABANIZIN BUNDAN SONRA DA SÜRMESİNİ İSTERİM”
10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer, imtiyaz sahibimiz Çetin Remzi Yüregir´i telefonla arayarak mazeretini bildirdi ve şu sözlerle YENİ ADANA´yı kutladı:
YENİ ADANA  ÇAĞIN TANIĞIDIR
YENİ ADANA ÇAĞIN TANIĞIDIR
Adana Valisi Mahmut Demirtaş kentimizle özdeşleşmiş basın kuruluşlarından olan, basın mesleğinde “çağının tanığı” olarak da bilinen ve bir asrı geride bırakan Yeni Adana Gazetesi, basın mesleğinin gereklerini kurulduğu ilk günden itibaren başarıyla yerine getirmiştir.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ŞİMŞEK ÇIKIŞA, KAPLAN DÜŞÜŞE DEVAM
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi - KİTAPLAR VE FUARLAR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BEKA SORUNU VAR MI, YOK MU?
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ÇANAKKALE RUHU
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKUL YÖNETİCİLİĞİNDE EĞİTİM ESASTIR
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Hem Okudum Hem de Yazdım…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
İHTİLALLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CEYHUN ATUF KANSU: GERÇEK BİR TÜRK DEVRİMİ OZANI
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
TÜRKİYE ‘DE MİLLİ İLAÇ SANAYİSİNİN KURULMAMASI KAPİTÜLASYONUN DANİSKASIDIR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - KİTAP VE YAZAR OLMAK
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
Celal Topkan
Celal Topkan
MİLLET OLMAK VE TARİKATLAR
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
Kitaplık “ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
MÜZİK VE BEN-2
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
FAVORİSİ OLMAYAN MAÇ
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-3/19/1611549723586.jpg