​ TRUMP´TAN ‘İNTİKAM VE DİRENİŞ SİYASETİNDEN VAZGEÇELİM´ ÇAĞRISI
Başkanlık döneminin ikinci Birliğin Durumu konuşmasını yapan Donald Trump, bu yılki konuşmasında ana tema olarak birlik ve partilerarası işbirliği mesajını seçti.
Tarih: 6.2.2019 14:47:15/ 320okunma / 0yorum

Trump´ın normal belirlenen tarihinden bir hafta geç gerçekleşen konuşmasında kullandığı nispeten yumuşak ton, Demokrat Partili muhalefetle arasında Meksika sınırına örmek istediği duvarla ilgili anlaşmazlığı gidermeyi amaçladı.

Temsilciler Meclisi´nin Demokrat Partili başkanı Nancy Pelosi, federal hükümetin kapalı kalmaya devam ettiği sırada Trump´ın normalde 29 Ocak´ta yapacağı Birliğin Durumu konuşmasını ertelemişti.

Demokrat Parti´nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi´nin Trump´ın sınır duvarı için istediği 5,7 milyar dolarlık ödeneği vermeyi reddetmesi sonucu federal hükümete ödenek gitmemiş ve yaşanan anlaşmazlık hükümetin 35 gün boyunca kapanmasına yol açmıştı.

"İntikam ve direniş siyasetinden kaçınalım"

VOA Amerika´nın Sesi internet sitesinde yer alan yorum habere göre Başkan Trump konuşmasının başında hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların ortak hedefler için mücadele verdiğini söyledi, bu hedefleri; Amerikalıların işlerini ve maaşlarını korumak; ülkenin altyapısını yeniden inşa etmek ve canlandırmak, sağlık hizmetlerini ucuzlatmak ve ilaç fiyatlarını düşürmek; güvenli, yasal ve çağdaş bir göçmenlik sistemi oluşturmak ve ülke çıkarlarını önde tutacak bir dış politika izlemek olarak saydı.

Trump intikam ve direniş siyasetinden kaçınma ve ortak amaçlar için işbirliği çağrısı yaptı; siyasi tıkanmayı aşmak için eski görüş ayrılıklarını giderme, eski yaraları sarma, yeni koalisyonlar kurma ve çözümler geliştirme önerisinde bulundu.

Bununla birlikte Trump konuşmasında yaklaşık iki yıldır süren ve kendisini hedef alan Rusya soruşturmasını eleştirdi. Başkanlığı döneminde Amerikan ekonomisinde sağlanan ilerlemelere işaret ederek, "ABD´de bir ekonomik mucize gerçekleşiyor" diyen Trump, "Bunu durdurabilecek tek şey aptalca savaşlar, siyaset ya da saçma partizan soruşturmalar. Eğer barış ve yasama olacaksa, savaş ve soruşturma olamaz. Bu işler bu şekilde yürümez. Yurtdışındaki hasımlarımızı yenilgiye uğratmak için evimizde birlik içerisinde olmalıyız" diye konuştu.

Duvarda ısrar eden Trump´tan uzlaşma çağrısı

Başkan Trump, Meksika sınırına duvar inşa etme konusundaki kararlılığına da konuşmasında vurgu yaptı. Amerika´nın güney sınırında bir krizin olduğunu ve bu krizi sonlandırmak için yönetim olarak Kongre´ye sağduyulu bir teklif sunduklarını belirten Trump, "Geçmişte bu salondaki kişilerin çoğu bir duvar lehine oy kullanmıştı ancak düzgün duvar hiçbir zaman inşa edilmedi. Ben inşa edilmesini sağlayacağım" ifadesini kullandı.

Bunun "sadece basit bir beton duvardan ibaret olmayacağını; akıllı, stratejik ve içini gösteren bir çelik bariyer olacağını" kaydeden Trump, duvarın sınır görevlilerince en fazla ihtiyaç duyulduğu tespit edilen noktalara dikileceğini ve yasadışı geçişlerin önemli ölçüde azalmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Trump, "Duvarlar işe yarar ve duvarlar hayatlar kurtarır. O zaman birlikte çalışalım, uzlaşalım ve bir anlaşmaya varalım" dedi.

Yasadışı göçmenler ve sınır güvenliği konusunu “acil ulusal kriz” diye niteleyen Trump, Kongre´de federal hükümetin yeni bir kapanmaya maruz kalmaması için yeni geçici ödeneğin çıkarılacağı on gün içinde ülkenin güney sınırlarını koruyacak bir çözüm bulunması çağrısında bulundu.

Daha önce sınır duvarına ödenek bulmak için “ulusal güvenlik durumu” ilan etme yetkisini kullanma tehdidinde bulunan ancak tepki alan Trump, bu konuda benzer ısrarı sürdürmese de, konunun bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu ısrarla vurgulamaya devam etti. Trump, Amerika´nın “acımasız çakalları, kartelleri, uyuşturucu ve insan kaçakçılarını iflas ettirmek için yasadışı göçmenliği sona erdirme kararlılığı olduğunun altını çizdi ve Kongre´den tüm dünyaya bu kararlılığı göstermesini istedi.

Sınıra ek asker sevkiyatı

Yasadışı göçmenlerle dolu konvoyların Meksika´da, özellikle Amerika´nın sınır güvenliğinin zayıf olduğu bölgelere götürüldüğü iddiasında bulunan Trump, güney sınırına 3 bin 750 asker daha sevk etme emri verdiğini açıkladı. Yasal göçmenliğe kapılarının açık olduğunun altını çizen Trump, güney sınırındaki asayişsizliğin Amerikalıların güvenliğine mali refahına zarar verdiğini, Amerikan vatandaşlarının hayatlarını ve işlerini koruyan bir göçmenlik sistemi oluşturmanın vicdani bir yükümlülük olduğunu savundu.

Bu yıl da ´MS-13´ vurgusu

Trump geçen yılki konuşmasında olduğu gibi ABD´de faaliyet gösteren ve ağırlığını Orta Amerikalı göçmenlerin oluşturduğu MS-13 çetesine yeniden değindi, bu örgütün Amerika´da 20 eyalette faaliyet gösterdiğini söyledi. Örgütün binlerce üyesini sınırdışı ettiklerini belirten Trump, bu kişilerin geri dönmemesi için güney sınırında güvenliğin arttırılması gerektiğini kaydetti.

Başkan Trump yine geçen yılki konuşmasında olduğu gibi, sınırdan kaçak sokulan uyuşturucu maddelerin onbinlerce Amerikalının ölümüne yol açtığını savundu, her gün binlerce genç kızın sınırdan içeri kaçak sokularak fuhuşa itildiğini söyledi. Trump göreve geldiği son iki yıl içinde ICE adı verilen göçmenlik polisinin aralarında sabıkalı ve hükümlülerin de bulunduğu 266 bin kaçak göçmeni tutukladığını hatırlattı.

Trump Birliğin Durumu konuşmasına bu yıl da, kaçak göçmenler tarafından yakınları öldürüldüğünü söylediği kişileri davet etti.

"Daha önce görülmemiş bir ekonomik patlama yaşattık"

Son iki yıllık ekonomik karnesine de değinen Başkan Donald Trump, daha önce görülmeyen bir “ekonomik patlama” yaşattıklarını savundu, “5,3 kişiye istihdam sağladık, üretim sektörüne 600 bin yeni iş ekledik. Herkes bunun imkansız olacağını söylemişti, ama biz daha işin başındayız” diye konuştu.

Ancak bazı uzmanlar, Başkan Trump´ın aksine, ABD´de son birkaç yıldır yaşanan ekonomik toparlamanın eski Başkan Barack Obama döneminde başlatılan politikaların devamı olduğunun altını çiziyor. Daha önce Obama döneminde getirilen sağlık reformunu tamamen kaldıracağını söyleyen ancak reformun destek bulmasının ardından geri adım atan Trump, bu konuşmasında Obamacare adı verilen bu sistemin sadece sigorta yaptırmayı zorunluluğa bağlayan kuralını kaldırmış olduklarına dikkat çekti.

Enerji sektöründe bir devrim yarattıklarını söyleyen Başkan Trump, Amerika´yı dünyanın bir numaralı petrol ve doğal gaz üreticisi yaptıklarını, ABD´nin 65 yıl sonra enerji ihracatının ithalatını geçtiğini söyledi. Trump´ın bu ifadeleri, Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin konuşmayı birlikte izlediği salonda büyük bir alkış aldı.

"Orduyu köklü biçimde yeniden inşa etmeye başladık"

Başkan Donald Trump, son iki yıl içerisinde ABD ordusunu köklü biçimde yeniden inşa etmeye başladıklarını, geçen yıl orduya 700 milyar dolar bu yıl da 716 milyar dolar bütçe ayırdıkların belirtti. Diğer ülkelerin de kendi üzerlerine düşen katkıyı sunmaya başlamalarını sağladıklarını ifade eden Trump, “Yıllar boyunca ABD, NATO ve müttefiklerince çok adaletsiz muamele gördü ama şimdi NATO müttefiklerinden savunma harcamalarında 100 milyar dolarlık artışa gitmelerini sağladık” dedi.

Trump, “Benim yönetimim altında Amerika´nın çıkarlarını ileriye götürdüğümüz için asla özür dilemeyeceğiz” ifadesini kullandı.

ABD ve Rusya arasında yıllar önce imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması´na (INF) Amerika olarak uymalarına rağmen Rusya´nın koşulları sürekli ihlal ettiğini kaydeden Trump, bu nedenle Amerika olarak anlaşmadan resmi olarak çekilme kararı aldıklarını hatırlattı. Trump, “Belki farklı bir anlaşmayı müzakere edebiliriz, Çin´i ve diğerlerini de ekleriz, ya da belki bunu yapamayız, o durumda da (yapamazsak) harcamalar ve inovasyonda diğerlerini çok geride bırakacağız” diye konuştu.

İkinci Trump-Kim zirvesi 27-28 Şubat´ta Vietnam´da

Başkan Trump, “cesur bir yeni diplomasi” kapsamında Kore Yarımadası´nda barış için tarihi girişimlerini sürdürdüklerini belirterek, bu süreç sayesinde Kuzey Kore´deki Amerikalı tutukluların evlerine döndüğünü, nükleer denemelerin sona erdiğini ve 15 aydır füze fırlatılmadığını söyledi. Trump, “Eğer ABD Başkanı seçilmeseydim, benim fikrime göre şu anda Kuzey Kore´yle büyük bir savaşın içerisinde olacaktık. Daha yapacak çok iş var ama (Kuzey Kore lideri) Kim Jong Un´la iyi bir ilişkim var. Başkan Kim ve ben 27-28 Şubat´ta Vietnam´da tekrar görüşeceğiz” dedi.

"Venezuela halkının yanındayız"

Trump, iki hafta önce ABD´nin Juan Guaido´yu Venezuela´nın geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdığını hatırlatarak, “Özgürlük için verdikleri soylu çabada Venezuela halkının yanındayız ve sosyalist politikalarıyla Güney Amerika´nın en varlıklı ülkesini son derece yoksul ve çaresiz bir duruma düşüren Maduro rejiminin sergilediği acımasızlığı kınıyoruz” diye konuştu.

ABD´de de “sosyalizmin benimsenmesine yönelik yeni çağrılardan alarm duyduklarını” ifade eden Trump, “Amerika özgürlük ve bağımsızlık üzerine kuruldu, hükümet baskısı, hakimiyeti ve kontrolu üzerine değil. Biz özgür doğduk ve özgür kalacağız. Bu gece, Amerika´nın asla sosyalist bir ülke olmayacağı yönündeki kararlılığımızı yineliyoruz” dedi. Trump bu ifadeleri söylerken kameralar, Vermont eyaleti bağımsız senatörü ve Demokrat Partili eski başkan aday adaylarından Bernie Sanders´a çevrildi. Sanders kendi deyimiyle “demokratik sosyalist” olarak adlandırılan bir siyasetçi.

"Büyük ülkeler sonu gelmez savaşlar yürütmez"

Başkan Trump, Amerika´nın uğraştığı en karmaşık sorunlar dizilerinden birinin Ortadoğu´da olduğuna işaret ederek, “Yaklaşımımız, ilerleme sağlamada yıllar boyu başarısız kalan itibarsız teoriler yerine ilkelere dayalı realizmi temel alıyor. Bu nedenle, yönetimim İsrail´in gerçek başkentini tanıdı ve Kudüs´te Amerikan Büyükelçiliği´ni gururla açtı” diye konuştu.

Amerikan askerlerinin Ortadoğu´da 19 yıla yakın süredir savaştığına değinen Trump, Afganistan ve Irak´ta 7 bin civarında Amerikalının öldüğünü, 52 binin üzerinde Amerikalının ağır yaralandığını ve Ortadoğu´da 7 trilyon doların üzerinde para harcadıklarını söyledi. Trump, “Başkanlık için adaylığım sırasında yeni bir yaklaşımın sözünü vermiştim. Büyük ülkeler sonu gelmez savaşlar yürütmez” ifadesini kullandı.

"Suriye´deki cesur savaşçılarımızı evlerine döndürmenin zamanı"

Başkanlığı döneminde IŞİD´e ciddi darbe vurulduğunu ve terör örgütünün elindeki toprakların hemen hemen tamamının kurtarıldığını belirten Trump, “Şimdi IŞİD´in kalıntılarını yok etmek için müttefiklerimizle çalışırken, Suriye´deki cesur savaşçılarımızı evlerinde sıcak karşılamanın zamanı” dedi.

"Afganistan´da barış müzakerelerini hızlandırdım"

Trump, Afganistan´da da siyasi bir anlaşmaya varmak için müzakereleri hızlandırdığını kaydederek, Taleban dahil bir dizi Afgan grupla yapıcı görüşmeler yürüttüklerini söyledi. Başkan Trump, “Bu müzakerelerde ilerleme sağladıkça, askeri varlığımızı da azaltabileceğiz ve terörle mücadeleye odaklanabileceğiz. Bir anlaşmaya varacak mıyız bilmiyorum ama şunu biliyorum ki 20 yıla yakın süredir devam eden savaşın ardından barış için en azından girişimde bulunmanın zamanı” diye konuştu.

Konuşmasında İran´a da yüklenen Trump, şu mesajları verdi:

“Yönetimim dünyanın en önde gelen terör destekçisi ülkesi, İran´daki radikal rejime karşı koşmak için kararlılıkla hareket etti. Bu yolsuz diktatörlüğün asla nükleer silah edinmemesinden emin olmak için ABD´yi korkunç İran nükleer anlaşmasından çektim. Geçen sonbaharda da bir ülkeye karşı bugüne kadar getirilen en sert yaptırımları yürürlüğe koyduk. Amerika´ya ölüm sloganları atan ve Yahudi halkını soykırımla tehdit eden bir rejimden gözümüzü ayırmayacağız.”

"Çin´le bir ticaret anlaşması gerçek, yapısal değişim içermeli"

Trump, Çin´le herhangi bir ticaret anlaşmasının “adil olmayan ticaret uygulamalarını sonlandırmak, ABD´nin kronik ticaret açığını azaltmak ve Amerikan istihdamını korumak için gerçek, yapısal değişimi içermesi gerektiğini” söyledi.

Başkan Trump, “Endüstrilerimizi yıllarca hedef almaları ve fikri mülkiyetimizi çalmalarının ardından Çin´e şunu net biçimde vurguluyoruz: Amerikan istihdamının ve zenginliğinin çalınması artık son buldu” ifadesini kullandı.
Kaynak: HABER MERKEZİ

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Belçikalı bakandan Musul´da mülteci kampı ziyareti
Belçikalı bakandan Musul´da mülteci kampı ziyareti
Belçika Federal Hükümeti Kalkınma İşbirliği Bakanı Alexander De Croo, Irak´ın Musul şehrinde mültecilerin yaşadığı kampları ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
Papa, çocuk istismarını görüşmek üzere 190 piskoposu Vatikan´da topladı
Papa, çocuk istismarını görüşmek üzere 190 piskoposu Vatikan´da topladı
Dünya genelinden 190 piskopos ve prelates, kiliselerde rahiplerin çocuklara, rahibelere ve yetişkinlere cinsel tacizde bulunmasına bir çözüm bulmak üzere bugün Papa Fransis´in çağrısı üzerine Vatikan´da toplanıyor.
Belçika´da eski bakan Francken´den belediye başkanına suç duyurusu
Belçika´da eski bakan Francken´den belediye başkanına suç duyurusu
Eski Belçika Göç ve Mülteci Bakanı Francken, Verviers Belediye Başkanı Muriel Targnion hakkında suç duyurusunda bulundu.
Kerç Boğazı´nda yanan gemiler 1 ay sonra söndürülebildi
Kerç Boğazı´nda yanan gemiler 1 ay sonra söndürülebildi
Kerç Boğazı´nda 1 ay önce başlayan, Türk ve Hindistanlı denizcilerin ölümüne yol açan gemi yangını söndürüldü.
Avrupa Parlamentosu Türkiye ile ilişkilerin askıya alınması önerisini onayladı
Avrupa Parlamentosu Türkiye ile ilişkilerin askıya alınması önerisini onayladı
Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi, Avrupa Birliğinin Türkiye ile üyelik müzakerelerini resmen askıya alması önerisini onayladı.
Brezilya Devlet Başkanı: "Emeklilik yaşı 65 olmazsa Brezilya iflas edecek"
Brezilya Devlet Başkanı: "Emeklilik yaşı 65 olmazsa Brezilya iflas edecek"
Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, emeklilik reformu tasarısının yasalaşmaması durumunda Brezilya´nın 2022 veya 2023 yılında iflas edeceğini savundu. Bolsonaro, yeni sistemde çalışanlara yaş sınırı getirilmesi planlandığını aktararak 300 milyar doların üzerinde tasarruf beklendiğini kaydetti.
Bangladeş´te yangın faciası: 70 ölü, 50 yaralı
Bangladeş´te yangın faciası: 70 ölü, 50 yaralı
Bangladeş´in başkenti Dakka´nın Chawkbazar bölgesinde bir binada çıkan ve çevreye yayılan yangında en az 70 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi yaralandı.
İntihar olaylarında Litvanya 1.sırada
İntihar olaylarında Litvanya 1.sırada
İntihar olaylarındaki ülke sıralamaları belli olurken, bu tür vakaların en çok Litvanya´da yaşandığı saptandı. Türkiye ise bu sıralamanın 94´üncü basamağında yer aldı.
ABD Dışişleri Bakanlığı: "ABD Suriye´nin kuzeyindeki tampon bölge üzerine Türkiye ile görüşmeye devam edecek"
ABD Dışişleri Bakanlığı: "ABD Suriye´nin kuzeyindeki tampon bölge üzerine Türkiye ile görüşmeye devam edecek"
ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Yardımcısı Robert Palladino, Türkiye ile ABD´nin Suriye´nin kuzeyinde tampon bölge oluşturma üzerine yaptığı görüşmelere devam edeceğini söyledi.
Kimlik kartlarında parmak izi AB de zorunlu
Kimlik kartlarında parmak izi AB de zorunlu
Avrupa Birliği (AB), kimlik kartlarında parmak izi bulundurulmasını zorunlu hale getirdi.
Belçika´da terörle mücadele kapsamında yeni uygulamalar
Belçika´da terörle mücadele kapsamında yeni uygulamalar
Belçika´da terörle mücadele kapsamında yıl sonunda uluslararası otobüs ve tren yolcularının kimlik bilgileri kaydedilmeye başlanacak.
Fransızlar Akdeniz sahilindeki çöpleri topladı
Fransızlar Akdeniz sahilindeki çöpleri topladı
Fransızlar, Akdeniz sahilinde bulunan Narbonne kentinde Pazar sabahı gönüllü olarak denizden kumsala vuran çöpleri topladı. Denizlerin temizliği için çalışmalar yapan ‘Okyanusları Kurtarma Projesi´ (Project Rescue Ocean) Derneği´nin çağrısına cevap veren halk birkaç saat içerisinde 2 ton çöp topladı.
ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri başlıyor
ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri başlıyor
ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin yeni turu Washington´da başlıyor.
Rusya petrol üretiminde Arabistan´ı geçti
Rusya petrol üretiminde Arabistan´ı geçti
Petrol üretiminde lider ülkelerin sıralamasında Rusya, Suudi Arabistan´ın önüne geçti.
Trump, ‘Başkanlar Günü´nde protesto edildi
Trump, ‘Başkanlar Günü´nde protesto edildi
ABD Başkanı Donald Trump, 18 Şubat´ta ‘Başkanlar Günün´de başkent Washington da olmak üzere ülke genelinde 250 ayrı noktada protesto edildi.
Uruguay ile Venezuela arasında kara para aklama davası
Uruguay ile Venezuela arasında kara para aklama davası
Uruguay´da muhalefet, Devlet Başkanı Tabare Vazquez hükümeti ile Venezuela rejimi arasındaki kara para aklama iddiasıyla ilgili delilleri mahkemeye sundu.
Trump: "Maduro vatansever değil, Küba´nın kuklası"
Trump: "Maduro vatansever değil, Küba´nın kuklası"
ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela Devlet Başkanı Nicols Maduro için, "Vatansever değil, Küba´nın kuklası" dedi.
Rusya ile Türkiye arasında helikopter anlaşması
Rusya ile Türkiye arasında helikopter anlaşması
Rus medyası, Rusya ile Türkiye arasında yapılan anlaşmaya göre, Rusya´dan 3 adet helikopter alımı için imzaların atıldığını duyurdu.
Belçika´da anket sonuçları Yeşiller Partisi Başkanı Almacı´nın yüzünü güldürdü
Belçika´da anket sonuçları Yeşiller Partisi Başkanı Almacı´nın yüzünü güldürdü
Belçika genelinde yayın yapan basın-yayın kuruluşları tarafından gerçekleştirilen siyasi partilerin ‘barometreleri ve oy oranları´ anketi Yeşiller Partisi Başkanı Meyrem Almacı´nın yüzünü güldürdü.
Muhammed bin Selman, Manchester United´ın peşinde
Muhammed bin Selman, Manchester United´ın peşinde
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman´ın, Premier Lig ekiplerinden Manchester United´ı 3.8 milyar Pound karşılığında satın almak istediği iddia edildi.
Kaliforniya´da ağaçtaki pumayı itfaiyeciler kurtardı
Kaliforniya´da ağaçtaki pumayı itfaiyeciler kurtardı
ABD´nin Kaliforniya eyaletinde hafta sonu bir evin yakınlarındaki ağaçta fark edilen puma itfaiyeciler tarafından kurtarılarak doğaya geri bırakıldı.
Japonya´da sağlıkta korkutan tablo
Japonya´da sağlıkta korkutan tablo
Japonya´da, Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı´nın yaptığı çalışma, 2036 yılında 24 bin doktor açığıyla karşılaşılabileceğini ortaya koydu.
Olimpiyat trafiğine Japonya´dan ilginç çözüm
Olimpiyat trafiğine Japonya´dan ilginç çözüm
Tokyo´da gerçekleştirilecek 2020 olimpiyatları süresince yoğun trafik sıkışıklığı bekleyen yerel hükümet, şirketlerden çalışma saatlerini değiştirerek ve evden çalışmayı teşvik ederek, trafiğin azaltılmasına katkı sağlamasını isteyecek. Ayrıca şirketlere, çalışanlarını olimpiyat döneminde yaz tatiline çıkarmaları için çağrı yapılacak.
İngiltere´nin en eski katedraline Rus bayrağı asıldı, siyasi kriz çıktı
İngiltere´nin en eski katedraline Rus bayrağı asıldı, siyasi kriz çıktı
Çift taraflı çalışan eski Rus casusu Sergey Skripal´in zehirlendiği Salisbury´deki katedrale Rus bayrağı asıldı. İngiltere´nin en eski katedraline Rus bayrağı çekilmesi yeni bir siyasi kriz başattı.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
22.HAFTADA BİRER PUANLA YETİNDİK
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BEYLİKDÜZÜ´NDEN SEFAKÖY´E İSTANBUL TÜYAP KİTAP FUARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
‘ŞİRK DİNİ´ VE BU DİNİN İLAHLARI
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ADANA RESMİNE BAK
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK İLKELERİNİN VE DEVRİMLERİNİN ÖLÜMSÜZ VE SADIK BEKÇİSİ UĞUR MUMCUNUN ŞEHADETİNİN 26.YIL DÖNÜMÜ
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
TOPLUMSAL AYRIŞMA VE EĞİTİM
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Yılmaz Özdil´in “Mustafa Kemal´i”
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
SOSYAL DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİMLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
FRANSA´DA SARI-YELEKLİLER, YENİ BİR UYGARLIK TASARIMI ARIYORLAR - ARADIKLARI, ATATÜRK´ÜN UYGARLIK TASARIMI OLMASIN?! -
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Nasıl Bir Eğitim Sitemimiz Olsaydı Ar-Gör Ceren Şenel Öğrencisi Tarafından Öldürülmezdi
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
DOSTLAR HATIRLANDIKÇA-2
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
Gözlemler…İzlenimler…
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGEYE PANORAMİK BAKIŞ
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
TÜRKİYE´NİN GELDİĞİ NOKTANIN VE İKİ YÜZLÜLÜĞÜN RESMİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“DOSTLAR BİZİ HATIRLASIN”
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
AL BAŞINA BELAYI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
DEMİRSPOR´DA ÜMİTLER TÜKENİYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DÜNYA FAZİLET SAHİPLERİ İLE ŞEREFLİ VE MUTLUDUR
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-2/18/1521222535101.jpg