​ TRUMP´TAN ‘İNTİKAM VE DİRENİŞ SİYASETİNDEN VAZGEÇELİM´ ÇAĞRISI
Başkanlık döneminin ikinci Birliğin Durumu konuşmasını yapan Donald Trump, bu yılki konuşmasında ana tema olarak birlik ve partilerarası işbirliği mesajını seçti.
Tarih: 6.2.2019 14:47:15/ 408okunma / 0yorum

Trump´ın normal belirlenen tarihinden bir hafta geç gerçekleşen konuşmasında kullandığı nispeten yumuşak ton, Demokrat Partili muhalefetle arasında Meksika sınırına örmek istediği duvarla ilgili anlaşmazlığı gidermeyi amaçladı.

Temsilciler Meclisi´nin Demokrat Partili başkanı Nancy Pelosi, federal hükümetin kapalı kalmaya devam ettiği sırada Trump´ın normalde 29 Ocak´ta yapacağı Birliğin Durumu konuşmasını ertelemişti.

Demokrat Parti´nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi´nin Trump´ın sınır duvarı için istediği 5,7 milyar dolarlık ödeneği vermeyi reddetmesi sonucu federal hükümete ödenek gitmemiş ve yaşanan anlaşmazlık hükümetin 35 gün boyunca kapanmasına yol açmıştı.

"İntikam ve direniş siyasetinden kaçınalım"

VOA Amerika´nın Sesi internet sitesinde yer alan yorum habere göre Başkan Trump konuşmasının başında hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların ortak hedefler için mücadele verdiğini söyledi, bu hedefleri; Amerikalıların işlerini ve maaşlarını korumak; ülkenin altyapısını yeniden inşa etmek ve canlandırmak, sağlık hizmetlerini ucuzlatmak ve ilaç fiyatlarını düşürmek; güvenli, yasal ve çağdaş bir göçmenlik sistemi oluşturmak ve ülke çıkarlarını önde tutacak bir dış politika izlemek olarak saydı.

Trump intikam ve direniş siyasetinden kaçınma ve ortak amaçlar için işbirliği çağrısı yaptı; siyasi tıkanmayı aşmak için eski görüş ayrılıklarını giderme, eski yaraları sarma, yeni koalisyonlar kurma ve çözümler geliştirme önerisinde bulundu.

Bununla birlikte Trump konuşmasında yaklaşık iki yıldır süren ve kendisini hedef alan Rusya soruşturmasını eleştirdi. Başkanlığı döneminde Amerikan ekonomisinde sağlanan ilerlemelere işaret ederek, "ABD´de bir ekonomik mucize gerçekleşiyor" diyen Trump, "Bunu durdurabilecek tek şey aptalca savaşlar, siyaset ya da saçma partizan soruşturmalar. Eğer barış ve yasama olacaksa, savaş ve soruşturma olamaz. Bu işler bu şekilde yürümez. Yurtdışındaki hasımlarımızı yenilgiye uğratmak için evimizde birlik içerisinde olmalıyız" diye konuştu.

Duvarda ısrar eden Trump´tan uzlaşma çağrısı

Başkan Trump, Meksika sınırına duvar inşa etme konusundaki kararlılığına da konuşmasında vurgu yaptı. Amerika´nın güney sınırında bir krizin olduğunu ve bu krizi sonlandırmak için yönetim olarak Kongre´ye sağduyulu bir teklif sunduklarını belirten Trump, "Geçmişte bu salondaki kişilerin çoğu bir duvar lehine oy kullanmıştı ancak düzgün duvar hiçbir zaman inşa edilmedi. Ben inşa edilmesini sağlayacağım" ifadesini kullandı.

Bunun "sadece basit bir beton duvardan ibaret olmayacağını; akıllı, stratejik ve içini gösteren bir çelik bariyer olacağını" kaydeden Trump, duvarın sınır görevlilerince en fazla ihtiyaç duyulduğu tespit edilen noktalara dikileceğini ve yasadışı geçişlerin önemli ölçüde azalmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Trump, "Duvarlar işe yarar ve duvarlar hayatlar kurtarır. O zaman birlikte çalışalım, uzlaşalım ve bir anlaşmaya varalım" dedi.

Yasadışı göçmenler ve sınır güvenliği konusunu “acil ulusal kriz” diye niteleyen Trump, Kongre´de federal hükümetin yeni bir kapanmaya maruz kalmaması için yeni geçici ödeneğin çıkarılacağı on gün içinde ülkenin güney sınırlarını koruyacak bir çözüm bulunması çağrısında bulundu.

Daha önce sınır duvarına ödenek bulmak için “ulusal güvenlik durumu” ilan etme yetkisini kullanma tehdidinde bulunan ancak tepki alan Trump, bu konuda benzer ısrarı sürdürmese de, konunun bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu ısrarla vurgulamaya devam etti. Trump, Amerika´nın “acımasız çakalları, kartelleri, uyuşturucu ve insan kaçakçılarını iflas ettirmek için yasadışı göçmenliği sona erdirme kararlılığı olduğunun altını çizdi ve Kongre´den tüm dünyaya bu kararlılığı göstermesini istedi.

Sınıra ek asker sevkiyatı

Yasadışı göçmenlerle dolu konvoyların Meksika´da, özellikle Amerika´nın sınır güvenliğinin zayıf olduğu bölgelere götürüldüğü iddiasında bulunan Trump, güney sınırına 3 bin 750 asker daha sevk etme emri verdiğini açıkladı. Yasal göçmenliğe kapılarının açık olduğunun altını çizen Trump, güney sınırındaki asayişsizliğin Amerikalıların güvenliğine mali refahına zarar verdiğini, Amerikan vatandaşlarının hayatlarını ve işlerini koruyan bir göçmenlik sistemi oluşturmanın vicdani bir yükümlülük olduğunu savundu.

Bu yıl da ´MS-13´ vurgusu

Trump geçen yılki konuşmasında olduğu gibi ABD´de faaliyet gösteren ve ağırlığını Orta Amerikalı göçmenlerin oluşturduğu MS-13 çetesine yeniden değindi, bu örgütün Amerika´da 20 eyalette faaliyet gösterdiğini söyledi. Örgütün binlerce üyesini sınırdışı ettiklerini belirten Trump, bu kişilerin geri dönmemesi için güney sınırında güvenliğin arttırılması gerektiğini kaydetti.

Başkan Trump yine geçen yılki konuşmasında olduğu gibi, sınırdan kaçak sokulan uyuşturucu maddelerin onbinlerce Amerikalının ölümüne yol açtığını savundu, her gün binlerce genç kızın sınırdan içeri kaçak sokularak fuhuşa itildiğini söyledi. Trump göreve geldiği son iki yıl içinde ICE adı verilen göçmenlik polisinin aralarında sabıkalı ve hükümlülerin de bulunduğu 266 bin kaçak göçmeni tutukladığını hatırlattı.

Trump Birliğin Durumu konuşmasına bu yıl da, kaçak göçmenler tarafından yakınları öldürüldüğünü söylediği kişileri davet etti.

"Daha önce görülmemiş bir ekonomik patlama yaşattık"

Son iki yıllık ekonomik karnesine de değinen Başkan Donald Trump, daha önce görülmeyen bir “ekonomik patlama” yaşattıklarını savundu, “5,3 kişiye istihdam sağladık, üretim sektörüne 600 bin yeni iş ekledik. Herkes bunun imkansız olacağını söylemişti, ama biz daha işin başındayız” diye konuştu.

Ancak bazı uzmanlar, Başkan Trump´ın aksine, ABD´de son birkaç yıldır yaşanan ekonomik toparlamanın eski Başkan Barack Obama döneminde başlatılan politikaların devamı olduğunun altını çiziyor. Daha önce Obama döneminde getirilen sağlık reformunu tamamen kaldıracağını söyleyen ancak reformun destek bulmasının ardından geri adım atan Trump, bu konuşmasında Obamacare adı verilen bu sistemin sadece sigorta yaptırmayı zorunluluğa bağlayan kuralını kaldırmış olduklarına dikkat çekti.

Enerji sektöründe bir devrim yarattıklarını söyleyen Başkan Trump, Amerika´yı dünyanın bir numaralı petrol ve doğal gaz üreticisi yaptıklarını, ABD´nin 65 yıl sonra enerji ihracatının ithalatını geçtiğini söyledi. Trump´ın bu ifadeleri, Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin konuşmayı birlikte izlediği salonda büyük bir alkış aldı.

"Orduyu köklü biçimde yeniden inşa etmeye başladık"

Başkan Donald Trump, son iki yıl içerisinde ABD ordusunu köklü biçimde yeniden inşa etmeye başladıklarını, geçen yıl orduya 700 milyar dolar bu yıl da 716 milyar dolar bütçe ayırdıkların belirtti. Diğer ülkelerin de kendi üzerlerine düşen katkıyı sunmaya başlamalarını sağladıklarını ifade eden Trump, “Yıllar boyunca ABD, NATO ve müttefiklerince çok adaletsiz muamele gördü ama şimdi NATO müttefiklerinden savunma harcamalarında 100 milyar dolarlık artışa gitmelerini sağladık” dedi.

Trump, “Benim yönetimim altında Amerika´nın çıkarlarını ileriye götürdüğümüz için asla özür dilemeyeceğiz” ifadesini kullandı.

ABD ve Rusya arasında yıllar önce imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması´na (INF) Amerika olarak uymalarına rağmen Rusya´nın koşulları sürekli ihlal ettiğini kaydeden Trump, bu nedenle Amerika olarak anlaşmadan resmi olarak çekilme kararı aldıklarını hatırlattı. Trump, “Belki farklı bir anlaşmayı müzakere edebiliriz, Çin´i ve diğerlerini de ekleriz, ya da belki bunu yapamayız, o durumda da (yapamazsak) harcamalar ve inovasyonda diğerlerini çok geride bırakacağız” diye konuştu.

İkinci Trump-Kim zirvesi 27-28 Şubat´ta Vietnam´da

Başkan Trump, “cesur bir yeni diplomasi” kapsamında Kore Yarımadası´nda barış için tarihi girişimlerini sürdürdüklerini belirterek, bu süreç sayesinde Kuzey Kore´deki Amerikalı tutukluların evlerine döndüğünü, nükleer denemelerin sona erdiğini ve 15 aydır füze fırlatılmadığını söyledi. Trump, “Eğer ABD Başkanı seçilmeseydim, benim fikrime göre şu anda Kuzey Kore´yle büyük bir savaşın içerisinde olacaktık. Daha yapacak çok iş var ama (Kuzey Kore lideri) Kim Jong Un´la iyi bir ilişkim var. Başkan Kim ve ben 27-28 Şubat´ta Vietnam´da tekrar görüşeceğiz” dedi.

"Venezuela halkının yanındayız"

Trump, iki hafta önce ABD´nin Juan Guaido´yu Venezuela´nın geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdığını hatırlatarak, “Özgürlük için verdikleri soylu çabada Venezuela halkının yanındayız ve sosyalist politikalarıyla Güney Amerika´nın en varlıklı ülkesini son derece yoksul ve çaresiz bir duruma düşüren Maduro rejiminin sergilediği acımasızlığı kınıyoruz” diye konuştu.

ABD´de de “sosyalizmin benimsenmesine yönelik yeni çağrılardan alarm duyduklarını” ifade eden Trump, “Amerika özgürlük ve bağımsızlık üzerine kuruldu, hükümet baskısı, hakimiyeti ve kontrolu üzerine değil. Biz özgür doğduk ve özgür kalacağız. Bu gece, Amerika´nın asla sosyalist bir ülke olmayacağı yönündeki kararlılığımızı yineliyoruz” dedi. Trump bu ifadeleri söylerken kameralar, Vermont eyaleti bağımsız senatörü ve Demokrat Partili eski başkan aday adaylarından Bernie Sanders´a çevrildi. Sanders kendi deyimiyle “demokratik sosyalist” olarak adlandırılan bir siyasetçi.

"Büyük ülkeler sonu gelmez savaşlar yürütmez"

Başkan Trump, Amerika´nın uğraştığı en karmaşık sorunlar dizilerinden birinin Ortadoğu´da olduğuna işaret ederek, “Yaklaşımımız, ilerleme sağlamada yıllar boyu başarısız kalan itibarsız teoriler yerine ilkelere dayalı realizmi temel alıyor. Bu nedenle, yönetimim İsrail´in gerçek başkentini tanıdı ve Kudüs´te Amerikan Büyükelçiliği´ni gururla açtı” diye konuştu.

Amerikan askerlerinin Ortadoğu´da 19 yıla yakın süredir savaştığına değinen Trump, Afganistan ve Irak´ta 7 bin civarında Amerikalının öldüğünü, 52 binin üzerinde Amerikalının ağır yaralandığını ve Ortadoğu´da 7 trilyon doların üzerinde para harcadıklarını söyledi. Trump, “Başkanlık için adaylığım sırasında yeni bir yaklaşımın sözünü vermiştim. Büyük ülkeler sonu gelmez savaşlar yürütmez” ifadesini kullandı.

"Suriye´deki cesur savaşçılarımızı evlerine döndürmenin zamanı"

Başkanlığı döneminde IŞİD´e ciddi darbe vurulduğunu ve terör örgütünün elindeki toprakların hemen hemen tamamının kurtarıldığını belirten Trump, “Şimdi IŞİD´in kalıntılarını yok etmek için müttefiklerimizle çalışırken, Suriye´deki cesur savaşçılarımızı evlerinde sıcak karşılamanın zamanı” dedi.

"Afganistan´da barış müzakerelerini hızlandırdım"

Trump, Afganistan´da da siyasi bir anlaşmaya varmak için müzakereleri hızlandırdığını kaydederek, Taleban dahil bir dizi Afgan grupla yapıcı görüşmeler yürüttüklerini söyledi. Başkan Trump, “Bu müzakerelerde ilerleme sağladıkça, askeri varlığımızı da azaltabileceğiz ve terörle mücadeleye odaklanabileceğiz. Bir anlaşmaya varacak mıyız bilmiyorum ama şunu biliyorum ki 20 yıla yakın süredir devam eden savaşın ardından barış için en azından girişimde bulunmanın zamanı” diye konuştu.

Konuşmasında İran´a da yüklenen Trump, şu mesajları verdi:

“Yönetimim dünyanın en önde gelen terör destekçisi ülkesi, İran´daki radikal rejime karşı koşmak için kararlılıkla hareket etti. Bu yolsuz diktatörlüğün asla nükleer silah edinmemesinden emin olmak için ABD´yi korkunç İran nükleer anlaşmasından çektim. Geçen sonbaharda da bir ülkeye karşı bugüne kadar getirilen en sert yaptırımları yürürlüğe koyduk. Amerika´ya ölüm sloganları atan ve Yahudi halkını soykırımla tehdit eden bir rejimden gözümüzü ayırmayacağız.”

"Çin´le bir ticaret anlaşması gerçek, yapısal değişim içermeli"

Trump, Çin´le herhangi bir ticaret anlaşmasının “adil olmayan ticaret uygulamalarını sonlandırmak, ABD´nin kronik ticaret açığını azaltmak ve Amerikan istihdamını korumak için gerçek, yapısal değişimi içermesi gerektiğini” söyledi.

Başkan Trump, “Endüstrilerimizi yıllarca hedef almaları ve fikri mülkiyetimizi çalmalarının ardından Çin´e şunu net biçimde vurguluyoruz: Amerikan istihdamının ve zenginliğinin çalınması artık son buldu” ifadesini kullandı.
Kaynak: HABER MERKEZİ

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
2018´DE DÜNYA 12 MİLYON HEKTAR YAĞMUR ORMANI KAYBETTİ
2018´DE DÜNYA 12 MİLYON HEKTAR YAĞMUR ORMANI KAYBETTİ
Dünya Kaynakları Enstitüsü raporuna göre 2018 yılı; 2016, 2017 ve 2014 yıllarının arkasından orman kayıpları açısından tarihin en kötü 4´üncü yılı oldu.
PUTİN VE KİM JONG UN BULUŞMASI
PUTİN VE KİM JONG UN BULUŞMASI
Rusya lideri Vladimir Putin ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, Rusya´nın Vladivostok şehrindeki Uzakoğu Federal Üniversitesi binasında biraraya geldiler.
  ABD´DEN İRAN´A HÜRMÜZ BOĞAZI TEHDİDİ
ABD´DEN İRAN´A HÜRMÜZ BOĞAZI TEHDİDİ
ABD, İran´ın Hürmüz Boğazı´ndaki herhangi bir saldırganlık eylemine cevap vereceği konusunda uyardı.
İran, ABD´ye verdiği tutuklu değişimi teklifinde ciddi
İran, ABD´ye verdiği tutuklu değişimi teklifinde ciddi
İran Dışişleri Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, ABD´ye sunulan tutuklu değişimi teklifinde ciddi olduklarını söyledi.
Japonya Başbakanı Abe´den G20 öncesi mesai
Japonya Başbakanı Abe´den G20 öncesi mesai
Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, uluslararası toplumun ABD ve Kuzey Kore arasındaki nükleersizleşme görüşmelerini desteklemesi için yakın işbirliği yapma konusunda mutabık kaldı.
ABD´den İran´a Hürmüz Boğazı tehdidi
ABD´den İran´a Hürmüz Boğazı tehdidi
ABD, İran´ın Hürmüz Boğazı´ndaki herhangi bir saldırganlık eylemine cevap vereceği konusunda uyardı.
Büyükelçi Kılıç´tan Trump´ın ´1915´ açıklamasına tepki
Büyükelçi Kılıç´tan Trump´ın ´1915´ açıklamasına tepki
Türkiye´nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD Başkanı Donald Trump´ın 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi.
Filipinler´in savaş tehdidi Kanada´yı harekete geçirdi
Filipinler´in savaş tehdidi Kanada´yı harekete geçirdi
Kanada hükümeti, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte´nin "savaş" tehdidinden sonra çöp sorununu halletme sözü verdi.
Sri Lanka´da bir patlama oldu
Sri Lanka´da bir patlama oldu
Sri Lanka´nın Başkenti Colombo´nun 40 kilometre doğusundaki bir kasabanın mahkeme binasının dışında boş bir alanda bugün sabah erken saatlerde bir patlama daha olduğu bildirildi. Patlama ölü ya da yaralı olmadığı kaydedildi.
“S-400´LER TEMMUZ AYINDA TÜRKİYE´YE VERİLMEYE BAŞLANACAK”
“S-400´LER TEMMUZ AYINDA TÜRKİYE´YE VERİLMEYE BAŞLANACAK”
Rusya´ya ait silah şirketi Rosoboronexport, Türkiye´nin ilk S-400´lerini Temmuz ayında almaya başlayacağını bildirdi.
Güney Afrika sel ve toprak kaymasıyla boğuşuyor
Güney Afrika sel ve toprak kaymasıyla boğuşuyor
Güney Afrika´da bir süredir etkili olan yağışlar sonucu meydana gelen sel ve toprak kaymalarında 51 kişi hayatını kaybetti.
Sri Lanka´daki patlamalarda ölü sayısı 359
Sri Lanka´daki patlamalarda ölü sayısı 359
Sri Lanka Polisi şüpheli görülen bir motosikletin kontrollü olarak patlatılarak etkisiz hale getirildiğini duyurdu
"ABD dünyanın polisi değil"
"ABD dünyanın polisi değil"
İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, ABD´nin hırsız ve eşkiya bir devlet olduğunu söyleyerek "ABD dünyanın polisi değil. Kendisi gibi diğer ülkelerin de hırsız olmalarını istiyor" dedi.
MISIR´DA SİSİ 2030 YILINA KADAR GÖREVDE
MISIR´DA SİSİ 2030 YILINA KADAR GÖREVDE
Mısır´da % 43,33 katılım oranı ile gerçekleştirilen referandumda Devlet Başkanı Sisi´nin 2030 yılına kadar görevde kalmasına olanak tanıyan anayasa değişiklikleri onaylandı.
UNICEF: "Sri Lanka terör saldırılarında 45 çocuk öldü"
UNICEF: "Sri Lanka terör saldırılarında 45 çocuk öldü"
UNICEF: "Sri Lanka terör saldırılarında 45 çocuk öldü"
Sri Lanka´daki saldırıyı DAEŞ üstlendi
Sri Lanka´daki saldırıyı DAEŞ üstlendi
Sri Lanka´da 321 kişinin hayatını kaybettiği saldırının sorumluğunu DAEŞ üstlendi. Saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 321´e yükseldi. Ölenlerden 45´i çocuk.
   “BM GENEL SEKTERERİNİN RAPORU´NDA KIBRIS RUMLARININ OLUMSUZLUĞUNA DEĞİNİLMEMESİ BÜYÜK EKSİKLİK”
“BM GENEL SEKTERERİNİN RAPORU´NDA KIBRIS RUMLARININ OLUMSUZLUĞUNA DEĞİNİLMEMESİ BÜYÜK EKSİKLİK”
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI açıklamasında . Kıbrıs Türk tarafının olumlu tutumunun da görmezden gelinmesinin üzüntü verici olduğu ve bunun Kıbrıs´ta çözüm çabalarına katkı yapmamakta olduğuna işaret edildi
Afganistan´da kömür madeninde patlama: 7 ölü
Afganistan´da kömür madeninde patlama: 7 ölü
Afganistan´ın kuzeyinde yer alan Samangan vilayetinde bir kömür madeninde meydana gelen grizu patlamasında 7 madenci hayatını kaybetti, 2 madenci ise yaralandı.
Ukrayna´da seçimi kaybeden Poroşenko´dan balkonda veda konuşması
Ukrayna´da seçimi kaybeden Poroşenko´dan balkonda veda konuşması
Ukrayna´da seçimi kaybeden Petro Poroşenko, eşi Marina Poroşenko ile birlikte balkondan halka seslendi. Poroşenko, kendisini dinlemeye gelenleri kamerayla kayda aldı.
Çin´den ABD´ye İran resti: "İşbirliğimiz devam edecek"
Çin´den ABD´ye İran resti: "İşbirliğimiz devam edecek"
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD´nin İran´a uyguladığı yaptırımlara rağmen Tahran yönetimi ile ticari ilişkilerin devam edeceğini söyledi.
Filipinler´de 6.3 büyüklüğünde deprem
Filipinler´de 6.3 büyüklüğünde deprem
ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, Filipinler´de 6.3 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu.
Sri Lanka´daki saldırılarda ölü sayısı 310´a yükseldi
Sri Lanka´daki saldırılarda ölü sayısı 310´a yükseldi
Sri Lanka Polis Sözcüsü Ruwan Gunasekera, saldırılarda ölenlerin sayısının 310´a yükseldiğini duyurdu.
LONDRA´DA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KARŞITI GÖSTERİLER SÜRÜYOR
LONDRA´DA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KARŞITI GÖSTERİLER SÜRÜYOR
İngiltere´de polis, başkent Londra´da iklim değişikliği karşıtı protestolarda gözaltına alınan kişi sayısının bine ulaştığını açıkladı.
ABD´YE BİR YANIT DAHA:  “NEREDEN PETROL ALACAĞIMIZI ÖNERMEK HADDİNİ AŞMAKTIR”
ABD´YE BİR YANIT DAHA: “NEREDEN PETROL ALACAĞIMIZI ÖNERMEK HADDİNİ AŞMAKTIR”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran´a uygulanan yaptırımlara ilişkin, "ABD tek taraflı bir karar alacak ve tüm ülkelere siz bunun bedelini ödeyin, diyecek. İran yerine petrolü herhangi bir ülkeden almayı teklif etmek de haddini aşmak demektir. Sen o ülkeler adına pazarlama mı yapıyorsun?" dedi.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
SESSİZ SEDASIZ BİR DERBİ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
söyleşi DERLEMECİ OZAN ZAHİDE ESKİCİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TERÖRİST SUÇLAMASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
EĞİTİM VE ÖĞRETİME GÖNÜL VEREN EMEKLİ İLKÖĞRETİM MÜFETTİŞİ ŞÜKRÜ AKDENİZ İLE SÖYLEŞİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
GELECEĞİN GÜLÜ, YILDIZI VE İKBAL IŞIKLARINA
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKULLARDA DAVRANIŞ DÜZELTME VE DEĞİŞTİRME
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
ADANA´DAKİ ÇOCUK TİYATROLARI
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Srilanka´dan Çubuk´a…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
NEDEN DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEMEZ İNSAN KORKAR(2)
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
LAİK DEVLET İLKESİNİN ANAYASAMIZA GİRİŞİNİN 91. YILDÖNÜMÜ
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
NOTRE DAME ‘IN GERÇEK KAMBURU KİMDİR ?
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SEVGİDEN AŞKA
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
SRİ LANKA´DA VAHŞETİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
Celal Topkan
Celal Topkan
KİM KAYBETTİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“GADASINI ALDIĞIM ŞİİRLER”
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
İNTİHAR
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
BUNUN ADI DERBİ!
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-4/23/1354273268150.jpg