FBI´IN KAVANAUGH RAPORUNA TEPKİLER
FBI Başkan Donald Trump´ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösterdiği yargıç Brett Kavanugh´la ile ilgili cinsel saldırı iddialarına ilişkin raporunu tamamladı. Cumhuriyetçiler raporu “kapsamlı”, Demokratlarsa “yetersiz” buldu.
Tarih: 5.10.2018 00:30:10/ 301okunma / 0yorum

Bu arada Anayasa mahkemesi ve Kongre önünde de Kavanaugh protestosu düzenlendi.

VOA Amerika´nın Sesi internet sitesinde habere göre FBI raporunun içeriği kamuoyuyla paylaşılmadı ancak 9 kişinin ifadesine başvurularak hazırlanan yaklaşık bin sayfalık raporu kapalı kapılar ardında güvenli bir odada inceleyen senatörler raporu değerlendirdi. Senato Adalet Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Chuck Grassley raporun “yanlış bir davranışa ilişkin bir ipucu” içermediğini söyledi.

Reuters haber ajansına bilgi veren bir kaynağa göre, raporda gündem değiştirecek bir içerik yok.

FBI raporu, prosedür gereği Kavanaugh´ya ilişkin iddiaların doğruluğu ya da yanlışlığı konusunda bir değerlendirmede bulunmuyor. Yalnızca soruşturma kapsamında görüşülen kişilerin ifadelerini raporlaştırıyor.

Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell FBI´ın soruşturma kapsamında ifade veren tanıkların Kavanaugh hakkındaki cinsel saldırı iddialarını destekleyecek bilgi vermediklerini söyledi. Cumhuriyetçi iki kararsız senatör Susan Collins ve Jeff Flake de raporu tatminkar bulduklarını söyledi. İki senatör Senato´da yapılacak onay oturumunda Kavanaugh´ya destek için FBI soruşturmasını şart koşmuştu. Senatodaki Cumhuriyetçi Senatörler Brett Kavanaugh´nun Anayasa Mahkemesi üyeliğini onaylama konusunda kararlı. 

Demokrat senatörlerse FBI raporuna tepkili. Demokrat partili senatörler FBI raporunun içeriğine değinmedi ancak raporun kapsamının dar tutulmasını ve kısa sürede tamamlanmasını eleştirdiler. Basına yansıyan haberlere göre FBI soruşturma kapsamında cinsel saldırı iddiasını gündeme getiren Christine Blasey Ford ve iddiaların hedefindeki Brett Kavanaugh´nun ifadesine başvurmadı. Senato Adalet Komisyonu´nun kıdemli üyesi Demokrat senatör Dianne Feinstein “Eksik bir soruşturmanın ürünü gibi görünüyor” sözleriyle raporu eleştirdi. Feinstein, “Demokratlar soruşturmanın kapsamının dar tutulması konusunda mutabık kaldı ama Beyaz Saray FBI´ın elini kolunu bağlasın da demedik” ifadelerini kullandı.

5 gün içinde soruşturmayı tamamlayan FBI raporu Beyaz Saray´la da paylaştı. Beyaz Saray, raporun paylaşılmasından sonraki ilk açıklamasında, Anayasa Mahkemesi yargıçlığı için aday gösterdiği Kavanaugh´ya desteğini sürdürdü.

Beyaz Saray sözcüsü Raj Shah, “Senato´nun Kavanaugh´nun adaylığına onay vereceğinden eminiz” dedi. CNN´e konuşan sözcü “Bu tamamlayıcı FBI soruşturmasıyla Senato´nun sorularının cevap bulduğu kanısındayız” dedi.

Sözcüye göre, FBI soruşturma kapsamında 10 tanıkla irtibata geçti, bunların dokuzuyla görüştü. Sözcüye göre ifade veren tanıkların hiçbiri Christine Blasey Ford´un ifadesini destekleyecek bilgiler vermedi.

FBI´ın Kavanaugh raporu sonrasında sokak da tepkiliydi. Eylemciler hem Anayasa Mahkemesi önünde hem de Senato önünde protesto gösterisi düzenledi.

Senatörlerin çalışma ofislerinin bulunduğu bina önündeki protesto gösterisinde gözaltına alınanlar oldu.

Trump: “Halk durumu siyasetçilerden daha iyi anlıyor”

Trump Kavanaugh konusunda bir kez daha Twitter´dan Demokratlar´ı hedef aldı.

Trump mesajında, “Yargıç Kavanaugh´ya karşı sert ve adil olmayan muamelenin seçmen üzerinde inanılmaz olumlu bir etkisi oldu. Halk durumu siyasetçilerden daha iyi anlıyor. En önemlisi de bu kişinin hayatının kötü niyetli rezil Demokratlar ve desteksiz iddialar tarafından mahvedilmeyeceği gerçeğidir” ifadesine yer verdi.

Senato´nun Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell Senato´nun Cuma günü toplanmasından 1 saat sonra Kavanaugh´nun adaylığı konusunda prosedürel bir oylama yapılması için girişimde bulundu.

Senatör McConnell, Kavanaugh için artık son oylama niteliğinde bir oturum yapılması için de dilekçe verdi. Eğer bu talep kabul edilirse, Senato´da yapılacak oturumda Kavanaugh´nun adaylığı konusunda tartışma süresi kısıtlanacak ve Senato´da nihai oylamadan önce geçmesi gereken 30 saatlik bekleme süresi için de süreç işlemeye başlayacak.

 
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: KAVANAUGH RAPORUNA TEPKİLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
  “KAŞIKÇI ÖLDÜRÜLDÜ, CESEDİ PARÇALANDI” İDDİASI
“KAŞIKÇI ÖLDÜRÜLDÜ, CESEDİ PARÇALANDI” İDDİASI
CNN International bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberde, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı´nın öldürüldüğünü ve cesedinin parçalara ayrıldığını iddia etti.
 SUUDİ BAŞKONSOLOSU ÜLKESİNE DÖNDÜ
SUUDİ BAŞKONSOLOSU ÜLKESİNE DÖNDÜ
Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi ülkesine döndü. Uteybi´nin zırhlı araçla konsolosluktan çıktığı anlar kameralara yansıdı.
   “KAŞIKÇI´NIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNE DAİR KANIT BULUNDU”
“KAŞIKÇI´NIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNE DAİR KANIT BULUNDU”
ABD Merkezli Associated Press (AP), dün Suudi Arabistan´ın İstanbul Başkonsolosluğunda arama yapan polislerin kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı´nın öldürüldüğüne dair "kesin kanıtların" olduğunu iddia etti.
POMPEO, KAŞIKÇI İÇİN SUUDİ ARABİSTAN´A GELDİ
POMPEO, KAŞIKÇI İÇİN SUUDİ ARABİSTAN´A GELDİ
Trump, dün yaptığı açıklamada, Suudilerin konuyu aydınlatmak için Türkiye ile yakın çalıştığını vurgulayarak, “Dışişleri Bakanımızı Kral ile görüşmek üzere derhal Suudi Arabistan´a gönderiyorum” demişti
BM´den Kıbrıs raporu:"Çözüm umudu hala canlı"
BM´den Kıbrıs raporu:"Çözüm umudu hala canlı"
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute´un taraflarla istişarelerine ilişkin değerlendirmelerinin ardından, raporunu BM Güvenlik Konseyine sundu.
Kuveyt Milli Meclis Başkanı İsrail´i kızdırdı
Kuveyt Milli Meclis Başkanı İsrail´i kızdırdı
Kuveyt Milli Meclis Başkanı Merzuk El Ganim, Parlamentolararası Birlik Genel Kurulunda İsrail´in ırkçı ve ayrımcı bir devlet olduğunu söyleyince, İsrail meclisi üyeleri salonu terk etti.
Orta Amerika´da iki yanardağ yeniden faaliyete geçti
Orta Amerika´da iki yanardağ yeniden faaliyete geçti
Orta Amerika ülkelerinden Kosta Rika´da Turrialba Yanardağı ve Guatemala´da Fuego Yanardağı yeniden faaliyete geçti.
Aziz Sancar, Özbekistan Başbakan Yardımcısı tarafından kabul edildi
Aziz Sancar, Özbekistan Başbakan Yardımcısı tarafından kabul edildi
Özbekistan´ın başkenti Taşkent´i ziyaret eden Nobel ödüllü Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov tarafından kabul edildi.
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Türkiye´ye gelecek
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Türkiye´ye gelecek
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo´nun kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için yürütülen inceleme kapsamında Suudi Arabistan´dan sonra Türkiye´ye geleceği açıklandı.
İsveç´te hükümet kurulamıyor
İsveç´te hükümet kurulamıyor
İsveç´te seçimlerden sonra sağ ve sol partilerin anlaşamaması nedeniyle hükümet kurulamıyor.
Yemen Başbakanı Dağr görevden alındı
Yemen Başbakanı Dağr görevden alındı
Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr´ın ülke yönetiminde başarısız olması ve ihmalkarlık gerekçesiyle görevden alındığı açıklandı.
“TAHRİR-İ ŞAM İDLİB ANLAŞMASINA UYACAK”
“TAHRİR-İ ŞAM İDLİB ANLAŞMASINA UYACAK”
Suriye´deki en büyük cihadçı grup olan Tahrir El Şam, Pazar günü, Rusya ve Türkiye arasında varılan ve rejim güçlerinin İdlib´e müdahalesini önleyen anlaşmaya uyacağını açıkladı
 “SUUDİ KRAL,  KAŞIKÇI´NIN AKIBETİNİ SORUŞTURTACAK”
“SUUDİ KRAL, KAŞIKÇI´NIN AKIBETİNİ SORUŞTURTACAK”
Suudi Arabistan Kralı Selman´ın gazeteci Cemal Kaşıkçı´nın akıbetinin araştırılması için iç soruşturma talimatı verdiği iddia edildi.
Ürdün-Suriye sınırı yeniden açılıyor
Ürdün-Suriye sınırı yeniden açılıyor
Ürdün ile Suriye arasındaki sınır kapısı 3 yılın ardan Pazartesi günü resmen yeniden açılacak. Yalnız iki ülke arasındaki trafiğin normale dönmesinin zaman olacağı belirtildi.
Fransa´da ani sel: 5 ölü
Fransa´da ani sel: 5 ölü
Fransa´nın güneyindeki Aude bölgesinde sağnak yağış sonrasında oluşan ani sel sebebiyle 5 kişi hayatını kaybetti.
3 Avrupa ülkesinden ortak Cemal Kaşıkçı açıklaması
3 Avrupa ülkesinden ortak Cemal Kaşıkçı açıklaması
Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Mass, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ortak bir açıklama yayınlayarak Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı´nın kaybolması sırrının açığa kavuşturulmasını istedi.
  BRUNSON´NUN ANNE VE BABASI: "ERDOĞAN İÇİN DUA EDİYORUZ"
BRUNSON´NUN ANNE VE BABASI: "ERDOĞAN İÇİN DUA EDİYORUZ"
“Türkiye´nin çok zor bir zamandan geçtiğinin farkındayız,” diyen ebevyn Erdoğan için, “Bir ülkenin liderisiniz ve ülkede, ekonomide zorluklar yaşanıyor, üzerlerinde birçok baskı var. Onun için dua ediyoruz. Tanrı´nın onu alacağı kararlarda irfan sahibi kılması için dua ediyoruz,” dediler
“İDLİB´DE AĞIR SİLAHLARIN BİR KISMI SİLAHSIZLANDIRILMIŞ BÖLGEDEN ÇEKİLDİ”
“İDLİB´DE AĞIR SİLAHLARIN BİR KISMI SİLAHSIZLANDIRILMIŞ BÖLGEDEN ÇEKİLDİ”
Suriye´nin İdlib kentindeki militanların Rusya ve Türkiye´nin yaptığı anlaşma kapsamında kurulacak silahsızlandırılmış bölgedeki ağır silahların bir kısmını çektiği belirtildi.
Fuego Yanardağı yeniden faaliyete geçti
Fuego Yanardağı yeniden faaliyete geçti
Guatemala´daki Fuego Yanardağı yeniden faaliyete geçti.
Hindistan´da "Zika Virüsü" alarmı
Hindistan´da "Zika Virüsü" alarmı
Hindistan´ın Racastan eyaletine bağlı Jaipur kentinde, son 21 günde 55 kişide zika virüsü tespit edildi.
Brezilya´daki seçimler ülkeyi karıştırdı
Brezilya´daki seçimler ülkeyi karıştırdı
Brezilya´da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu aşırı sağcı Jair Bolsonaro´nun kazanmasının ardından ülkede kadınlara ve muhaliflere yönelik şiddetin arttığı öğrenildi. Saldırılar sonucu bir kadın bıçaklanarak öldürüldü.
Tokyo´nun yeni balık pazarına ziyaretçi akını
Tokyo´nun yeni balık pazarına ziyaretçi akını
Tokyo´nun yeni balık pazarı “Toyosu Fish Market” kapılarını ziyaretçilere açtı. Yeni tesisi görmek isteyen binlerce kişi, sabah erken saatlerden itibaren pazar girişinde uzun kuyruklar oluşturdu.
“CEMAL KAŞIKÇI KONSOLOSLUKTA ÖLDÜRÜLMÜŞSE SUUDİ ARABİSTAN´A AĞIR CEZA UYGULAYACAĞIM”
“CEMAL KAŞIKÇI KONSOLOSLUKTA ÖLDÜRÜLMÜŞSE SUUDİ ARABİSTAN´A AĞIR CEZA UYGULAYACAĞIM”
Başkan Donald Trump, eğer gazeteci Cemal Kaşıkçı´nın İstanbul´daki Suudi konsolosluğunda öldürüldüğü belirlenirse Suudi Arabistan´a bunun karşılığında sert bir ceza uygulayacağını söyledi.
BRUNSON BEYAZ SARAY´DA AĞIRLANDI
BRUNSON BEYAZ SARAY´DA AĞIRLANDI
ABD Başkanı Donald Trump, dün serbest bırakılan Rahip Andrew Brunson ile Beyaz Saray´da bir araya geldi.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ÇOK TEŞEKKÜRLER HAYAT
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ´NİN İŞGALCİ İTİLAF DEVLETLERİNE KARŞI KAZANDIĞI İLK SİYASİ ZAFERİ MUDANYA MÜTAREKESİ´NİN 96. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
EĞİTİMDE DÜŞÜNCE
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
CHP Sol Parti mi?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
AVRUPA´DA SOSYAL DEMOKRASİNİN BUNALIMI
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
GAZETECİ SAYIN YILMAZ ÖZDİL´İN “M. KEMAL” BAŞLIKLI KİTABI ÜZERİNE
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
FİLM ŞENLİĞİNDEN ALTIN KOZA´YA ADANA FİLM FESTİVALİ-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
MÜSLÜMANLARIN VE MÜSLÜMAN ÜLKELERİNİN SORUNU
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ADANASPOR´DA ÇIKIŞ DEVAM EDERKEN, DEMİRSPOR YERİNDE SAYDI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
GÜLLÜ İLE KELOĞLAN
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANA DEMİRSPOR´UN SERİSİ ANKARA´DA BOZULDU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
HELAL OLSUN SİZE
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
VASİYET
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
21 °C
Perşembe
21 °C
Cuma
20 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-10/9/1534080953548.jpg