´EKONOMİDEKİ YANGIN TARTIŞILMASIN İSTİYORLAR´
CHP´li Öztrak,“Dünyada en yüksek enflasyona sahip 10. ekonomi olduk. Peki bizimle beraber ilk 10´da kimler var? Liberya, savaştaki Suriye, Kuzey Kore, Sudan… Türkiye´yi bu hale düşürenler utanmıyorlar, ´Siz bunlara bakmayın, bunları görmeyin CHP´ye bakın´ diyebiliyorlar," diye konuştu
Tarih: 6.11.2018 00:32:53/ 188okunma / 0yorum

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın "Danıştayın öğrenci andı" kararı üzerinden CHP´ye hücum etmeyi sürdürdüğünü kaydeden Öztrak, "Andımız üzerinden milleti bölerek oy devşirmeye çalışan bu yaklaşımın bir amacı var. Ekonomide büyüyen yangının tartışılmasını, bununla ilgili önlem alınmasının istenmesini engellemek. Millet hayat pahalılığı altında eziliyor, icranın başı muhalefetle uğraşıyor. Bırakın bizle uğraşmayı, milletin derdine derman olmaya çalışın" dedi.

Öztrak, bugün Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklandığını hatırlattı ve şunları söyledi:

"Konulan narhlara, alınan tüm zabıta tedbirlerine rağmen enflasyon yüzde 2,67´nin altına düşmedi. Bu da 2011´den bu yana ekim ayları itibarıyla kaydedilen en yüksek enflasyon. Bu rakamlarla dünyada en yüksek enflasyona sahip 10. ekonomi olduk. Peki bizimle beraber ilk 10´da kimler var? Liberya, savaştaki Suriye, Kuzey Kore, Sudan… Türkiye´yi bu hale düşürenler utanmıyorlar, ´Siz bunlara bakmayın, bunları görmeyin CHP´ye bakın´ diyebiliyorlar."

Partinin internet sayfasında yapılan duyuruya göre CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztraki MYK sürerken yaptığı basın toplantısında şunları söyledi:

“BÜLENT ECEVİT´İ ANIYORUZ”
“Bugün büyük devlet adamı, Kıbrıs Fatih´i olarak ülkemizin tarihine damga vuran büyük siyasetçi, şair, başbakan, önceki dönem Genel Başkanlarımızdan Karaoğlan Bülent Ecevit´in vefatının 12. yıldönümü. Kendisini bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz..
“EMPERYALİZM İŞBİRLİKÇİLERİ KARŞILARINDA CHP´LİLERİ BULACAK”
Geçtiğimiz hafta, 4 gün önce bu topraklarda saltanatın kaldırılmasının 96. yılını kutladık. Saltanatın kaldırılması egemenliğin saraydan alınıp millete verilmesi insan olma ve Allah´tan başka kimseye kulluk etmeme mücadelesinin en önemli kilometre taşlarından bir tanesidir. Yaklaşık bir yıl sonra Cumhuriyetin ilanı da bu büyük devrimi taçlandırmıştır. Ülkemizi bu yoldan ayırmak isteyen karşı devrimciler milletimizi yeniden saraylara kul yapmak isteyen köhne zihinler ve emperyalizmin işbirlikçileri karşılarında her zaman Cumhuriyet Halk Partilileri bulacaklardır. Yine ben bu vesileyle bu devrimlerin hakiki sahibi olan milletimizin huzurunda başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu devrimlerin öncülerini saygı, sevgi, minnet ve rahmetle anarak sözlerime başlamak istiyorum.
“BİR GÜN GELİR O TERAZİDE SİZ TARTILIRSINIZ”
Bugün MYK gündemimizde bugün açıklanan enflasyon rakamları vardı. Arkadaşımız Eren Erdem´e karşı yürütülen dava vardı. Yine ekonomiyle ilgili gelişmeler vardı. Bunları sırasıyla sizlere arz edeceğim. İlk olarak arkadaşımız Parti Meclisi Üyemiz Eren Erdem´le ilgili yürütülen dava hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Bu davanın bir kumpas olduğunu ve daha önceki kumpas davaları gibi çökeceğini söylemiştim. Nitekim geçtiğimiz günlerde bu davanın gizli tanığı da ifadesini reddetti. Buna rağmen arkadaşımızın tutuksuz yargılanma talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edilmedi. Amerikalı rahibi Türkiye´deki bir hapishaneden Beyaz Saray´daki oval ofise 24 saatte gönderen irade öyle gözüküyor ki arkadaşımız Eren Erdem´e kendince siyasi bir ceza kesmek istiyor. Aynı şey Sayın Osman Kavala için de geçerli. Sayın Osman Kavala bir yıldır tutuklu. Daha yazılmış bir iddianame ortada yok, bir hukuk devletinde insanların özgürlüğü anayasaya ve uluslararası hukuk normlarına aykırı bir biçimde bu kadar kolay kısıtlanmamalı. Adaletin terazisiyle oynayanlara şunu hatırlatmak istiyorum. Gün gelir o terazide sizde tartılabilirsiniz. Gelin bu terazinin ayarlarıyla oynamayın. Bırakın adalet işini yapsın.
“DERTLERİ, EKONOMİDEKİ YANGIN TARTIŞILMASIN”
Geçtiğimiz hafta AKP Genel Başkanı Danıştay´ın andımız kararı üzerinden Cumhuriyet Halk Partisine hücum etmeye devam etti. Bu safsatalara defalarca cevap verdik. Milletimizde artık bunların karın doyurmadığını gayet iyi biliyor. Andımız üzerinden milleti bölerek oy devşirmeye çalışan bu yaklaşımın bir amacı var. Ekonomide büyüyen yangının tartışılmasını, bununla ilgili önlem alınmasını istemeyi engellemek. Millet hayat pahalılığı altında eziliyor, icranın başı muhalefetle uğraşıyor. Bırakın bizle uğraşmayı, siz şu milletin derdine bir derman olmaya çalışın. Kendinin çıkarttığı ve milletimizin sırtına yüklediği ekonomik krizin üstünü örtmeye çalışıyor. Siz iktidarsınız, beni tek adam yapın her şeyi çözerim diyen sizsiniz. Ama milletin durumu siz tek adam olarak işbaşına geldiğinizden beri her gün biraz daha kötüye gidiyor. Cumhuriyet Halk Partisine hücum ederek çıkarttığınız bu krizin üstünü örtmeniz mümkün değildir.
“BU İŞLER, BİZİM EKSİĞİMİZİ GÖRMEYİN MUHALEFETE BAKIN DİYEREK ÇÖZÜLMEZ”
İcraat yapın, milletin derdine derman olun. Yapamayacaksınız da görevi bırakın gidin. Cumhuriyet Halk Partisinde bu krizleri daha önce yaşanmış birçok krizi çözmüş son derece yetenekli kadrolar mevcuttur. Daha krizin hemen başında hatırlayacaksınız 13 tane maddeyi kendilerine önermiştik. Bu 13 maddenin hiçbiriyle ilgili somut bir adım atılmamıştır. Vatandaşlarımız krizin üstesinden gelmek için kimlerin çözüm önermeye çalıştıklarını, kimlerinde millet inim inim inlerken, insanlar kendini yakarken, gencecik babalar canlarına kıyarken, koltuğum gider endişesiyle krizi yok saydığını açık seçik artık görüyor. Bu işler, bizlerin eksikliğimizi, yanlışlığımızı görmeyin, muhalefete bakın diyerek çözülmez arkadaşlar.
“EN YÜKSEK ENFLASYONA SAHİP 10. ÜLKEYİZ”
Bugün nitekim Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Konulan narhlara rağmen, alınan tüm zabıta tedbirlerine rağmen enflasyon aylık yüzde 2,67´nin altına düşmedi 2,7. Bu da 2011´den buyana Ekim ayları itibariyle yaşanan kaydedilen en yüksek enflasyon. İlk 10 ayda gerçekleşen enflasyon ise yüzde 23´e dayandı. Mevcut seride yüzde 23 gibi bir rakam yok. Bırakın yüzde 23´ü iki haneli bir rakam yok ilk 10 için.
Bu yeni bir rekor ve yıllık enflasyonda yüzde 25´in üzerine çıktı. Bu da yeni bir rekor. Daha yeni Merkez Bankası´nın enflasyon raporu açıklandı. Biliyorsunuz yılsonu enflasyon tahmini yüzde 13,4´ten yüzde 23,5´e çekmişlerdi. Şimdi yıllık enflasyonun yüzde 25 olması bu hedefinde tutturulmasının giderek zorlaştığını ortaya koyuyor. Bu rakamlarla, dünyada en yüksek enflasyona sahip onuncu ekonomi olduk. Peki bizimle beraber ilk 10´da kimler var? Liberya, Suriye, savaştaki Suriye, Kuzey Kore, Sudan. Şimdi Türkiye´yi bu hallere düşürenler utanmıyorlar siz bunlara bakmayın, bunları görmeyin CHP´ye bakın diyebiliyorlar.
“ENFLASYON CANAVARI MİLLETİN CEBİNİ KEMİRMEYE DEVAM EDİYOR”
Üretici enflasyonu da 10 ayda yüzde 40´ın üstüne çıktı. Yıllık üretici enflasyonu ise yüzde 45. Bir tek rakamı hatırlatmak istiyorum. AKP işbaşına 2002 yılında geldiğinde bu rakam yüzde 31´in altındaydı. Aslında bu rakam bir yandan da turpun büyüğünün heybede olduğunu gösteriyor. Ancak bir konunun burada altını çizmek istiyorum. Bu TÜİK´te başkan yardımcılığı gerçekleştikten sonra ilan edilen ilk enflasyon rakamları. Ekim ayı üretici fiyatları yüzde 0,91 artmış. Bu 2018 yılı içinde kaydedilen en düşük aylık üretici fiyatları endeksindeki artış. Buna bir dikkatinizi çekmek istiyorum. Rakamları dikkatle izliyoruz. Endişemiz suni rakamlarla emeklilerimizin, emekçilerimizin devletten alacağı enflasyon farkına göz dikilmesidir. Sokaklarda mızrağın çuvala sığmadığı da bir gerçektir. Enflasyon canavarı milletin aşını, cebini kemirmeye devam ediyor.
“SARAY ŞİMDİ DE GENÇLERİ FAİZ LOBİLERİNİN ELİNE DÜŞÜRMEYE AHDETMİŞ”
Hafta sonu Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı gençlerle bir etkinlikteydi. Burada söylediği sözler Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının 16 yıldır izlediği ekonomi politikalarının adeta bir özetiydi. Sayın Erdoğan gençlerle konuşmasında onlara şunu söyledi, “Burs değil kredi al, bedavacılığa alışma” dedi. Faiz lobilerinin eline düşmeyen bir tek bu ülkenin umudu gençlerimiz kalmıştı şimdi anlaşılan saray gençleri de borca batırmaya, faiz lobilerinin eline düşürmeyi ahdetmiş. Eskiler ne demiş, “benim oğlum bina okur döner döner bir daha okur.” Bunların ekonomiden anladıkları bir tek şey var borçlanma. Yani el atına binip çalım satmak.
“ÜLKE BOĞAZINA KADAR BORCA BATTI”
Bunların elinde ülke boğazına kadar borca batmıştır. Dış borç 129 milyar dolardan 457 milyar dolara çıkmıştır. 2002 yılında bu ülkede elde edilen her 100 liralık gelire karşılık devletin, şirketlerin, ailelerin bu üçünü topladığınız zaman toplam borcu 94 liraydı. Yani 2002´de borcumuz gelirimizden azdı. Gelirimiz borcumuzdan fazlaydı. Şimdi her 100 liralık gelirimize karşılık toplam borcumuz 110 liraya çıkmış. Yani borcumuz artık gelirimizden büyük. Memuru, işçiyi, emekliyi, çiftçiyi, hatta iş insanlarını yani milletçe hepimizi faiz lobilerinin ellerine düşürdüler. Ülkeyi borca batıran Sayın Erdoğan şimdi de gençlere burs değil borç alın, iş bulunca kredinizi ödersiniz diyor. İşsizlikten ve borç alanın emir alacağından hiç bahsetmiyor.
“GENÇLERİN ÇIĞLIĞI SARAYA ULAŞMIYOR”
Tabi efuliler, ejder suları içildikçe saraydan her şey tozpembe gözüküyor. Milletin gençlerin hali nice, onların çığlıkları bir türlü saraya ulaşmıyor. Danışmanlar söylemiyorlardır ama ben söyleyeyim, sizin 16 yıldır yönettiğiniz bu ülkede her 100 işsizden 29´u üniversite mezunu. Çocukları okutuyoruz ama iş veremiyoruz. Üniversiteli işsizlerin sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Sizin yönettiğiniz bu ülkede ne eğitimde, ne de istihdamda yani işte olmayan, yani boşta gezen 5 milyon 300 bin gencimiz var. Yine bu ülkede her 5 gençten biri işsiz. Anneler, babalar bin bir zahmetle, emekle çocuklarını okutuyor ama devlet onlara iş imkanı sağlayamıyor. Oysa bu sosyal devlet olmanın gereği.
“SİZ EFULİ İÇİN DİYE MİLLET KURU EKMEĞE VERGİ ÖDÜYOR”
İyi yetişmiş gençlerimiz umutlarını yitiriyorlar, ülkeyi terk edip yurtdışına gidiyorlar. Bu ülkede bedavacılığa alışan birilerini arıyorlarsa saraydaki aynalara ve etraflarına bakacaklar. Bu milletin her bir ferdi sizler saraylarda oturun, uçan saraylara binin, efuliler, ejder suları için ve itibarınızdan tasarruf etmeyin diye yediği kuru ekmekten, içtiği sudan, bebeğine aldığı mamadan vergi ödüyor. Ondan sonrada bu vergiler nereye gidiyor diye sorduğumuzda millete diyorsunuz ki sen bunları görme, sen muhalefete bak. Bak 60 sene önce şu olmuş, 70 sene önce bu olmuş.
“VERGİ ÖDEMEK PRESTİJDİ, ŞİMDİ ADLARINI AÇIKLAMAKTAN ÇEKİNİYORLAR”
Bizim kültürümüzde biliyorsunuz vergilendirilmiş kazanç kutsal kabul edilir. Vergi ödemek aynı zamanda önemli bir vatandaşlık görevidir. Geçmiş yıllarda bu en yüksek vergi ödeyenler listesine girmek bir prestijdi. Ama son zamanlarda bakıyorum insanlar bu listelerde yer almaktan vazgeçmiş görünüyorlar. Bu listelerde isminin açıklanmasını istemeyen kişi sayısı 2002 yılında 22 kişiydi, 2007´de 21 kişiye düşmüş, 2013´te 32 kişiye çıkmış, 2017´de ismini açıklamayan yani en yüksek vergi ödeyip ismimi açıklamayın, gözükmesin o listede diyen mükellef sayısı ilk 100´de 53´ye yükselmiş. Yani yarısından fazlası isimlerinin açıklanmasını istemiyor. Neden istemiyor? Ya yoksulluk çok ciddi şekilde büyük bir baskı oluyor bu insanların üzerinde ya da başka bir nedenle. Bunun nedenlerinin mutlaka araştırılması gerekiyor.
Yine en çok kurumlar vergisi ödeyen kuruluşlar listesine baktığımızda da şampiyonun Merkez Bankası olduğunu görüyoruz. Arkadaşlar unutmayın işler kötüye gittiği zaman Merkez Bankası şampiyon olur. Yani Türk lirası değer kaybettiği zaman rezervleri Türk lirası cinsinden artar, Türk lirası cinsinden arttığı içinde kar, zararı artar, karı artar.
“ÜLKE FAİZ LOBİLERİNİN ELİNE BIRAKILDI”
Diğer taraftan yine baktığımız zaman kurumlar vergisi şampiyonları listesinde ilk 10 kuruluşun 8´i finans sektöründe. Yani Sayın Erdoğan´ın ifadesiyle en fazla vergi veren 8 kuruluş faiz lobisinin üyesi. Bu ilk 10 kuruluş arasında bu yıl bir tane sanayi kuruluşu yok. Oysa 2002´de en fazla vergi veren 10 kuruluş içinde 4 tane sanayi kuruluşu vardı. Ülkenin sanayi tabanı 16 yılda eriyip bitti. Vergi verecek sanayi şirketi de kalmadı. Ülke faiz lobilerinin eline bırakıldı. Ben boşuna söylemiyorum, faiz lobilerinin en sevdiği iktidar AKP iktidarlarıdır diye. Ama yine onlar dönüyorlar diyorlar ki milletimize aman ha sakın bunları görme, sen muhalefete bak.
“UÇAN SARAYIN HİBE KAYDI YAPILMAMIŞ”
Kaç haftadır soruyordum nihayet uçan sarayın hibe kaydıyla ilgili plan ve bütçe komisyonunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bir açıklama yapmış. Uçan sarayın hibe kayıt işlemi daha hala yapılmamış. Ayrıca uçak için de hediye demiş. Uçağı boyuyorlar, yeniden tefriş ediyorlar ama devletin envanterinde bu uçak hala yok, kaydı yapılmamış. Bu paraları o zaman hangi bütçeden harcıyor bunlar? Ondan sonrada dönüp diyorlar ki, sen bunları görme millete. Aman ha sen bunları görme sen muhalefete bak.
“KAMU BANKALARINDAN YEREL SEÇİMLERDE DESTEK ALINMIŞ”
İngiltere´nin ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan London School Of Economics´te bir araştırma yapılmış. Buna göre Türkiye´nin son 16 yılda mahalli idare seçimlerinde kamu bankalarını kullandığı incelenmiş. Öyle görünüyor ki kamu bankalarından seçimlerde ciddi destek alınmış. AKP iktidarları mahalli idare seçimleri yaklaşırken kamu bankalarından kendilerinin belediyesine sahip olduğu veya belediyesine sahip olma olasılığının yüksek olduğu il ve ilçelerde kredileri arttırmışlar kamu bankalarından verilen kredileri. Buna karşılık diğer il ve ilçelerde bu kredileri azaltmışlar.
Şimdi bu ne demek? Bu şu demek, kredileri arttırdığınız zaman orada istihdam yaratıyorsunuz. İstihdam yarattığınız zamanda mutluluk katsayısı yükseliyor, size olan destekte artıyor. Ama bir şey daha oluyor. Bu kredileri güdümlü olarak verdiğiniz için geçmişte de çok iyi gördüğümüz kredi kalitesi hızla bozuluyor. Geri dönmeyen krediler artıyor. Böyle bakıldığında kamu bankalarına yakın zamanda işsizlik fonundan sermaye olarak verilen 11 milyar lira ve bütçeden verilmesi öngörülen 28,5 milyar liralık özel tertip devlet tahvili sadece krizin tahribatını gidermek için verilmemiş. Aslında bir başka amacı daha var. Yerel yönetim seçimlerine kadar kamu bankaları tahkim edilmek istenmiş ki aynı oyuna devam edebilsinler. Yani Adalet ve Kalkınma Partisine oy veren seçmenlerin çoğunlukta olduğu bölgelerdeki işadamlarına daha fazla kredi verilebilsin, buna karşılık diğer yerlerdeki krediler azaltılsın diye. Bunun çok ciddi zararları vardır ve şunu söyleyeyim, uzun dönemde Türk ekonomisinin rekabet gücünü önemli ölçüde yıpratır.
“TL DEĞER KAZANDI AMA NET REZERV ERİMEYE DEVAM EDİYOR”
Diğer taraftan yine ilginç bir durum. Sarayın Trump´a boyun eğerek rahip Brunson´ı iade etmesinden sonra Türk lirasının dolar karşısında değer kazandığını görüyoruz. Ama buna rağmen Merkez Bankasının rezervleri aynı dönemde 1 milyar dolar erimiş. Bu demektir ki, Merkez Bankası rezerv satıyor. Cari açığımızda düzeldiğine göre. Daha da ilginci, eğer kamu bankaları döviz piyasalarındaki harareti söndürmek amacıyla kullanılmışsa bununda krizi çözmesi mümkün değildir. Ama bir şeyi yapar, rezervlerin aşağı doğru gitmesi nedeniyle ekonomiye duyulan güvenilirliği azaltır.
“TAMAMEN PANSUMAN TEDBİR, TAMAMEN ASPİRİN TEDAVİSİ”
Geçtiğimiz hafta mobilyada, konutta, beyaz eşyada, otomotivde ÖTV ve KDV indirimleri yapıldı. Yine bunlarında yıl sonuna kadar bu indirimler yapıldı ve bunlarında ekonomide çıkarılan yangını söndürmesi mümkün değil. Tamamen pansuman tedbir, tamamen aspirin tedavisi. Ancak bazı kalemlerde yapılan vergi indirimleri ülkemizdeki üreticilerden ziyade ithalat yapanları yani elin oğlunu mutlu etmeye dönük. Otomotiv sektörü işte bunlardan bir tanesi. Yine tabi bu indirimler bir etki daha yapar enflasyonu düşürür. Geçici olarak enflasyonu baskı altına alır. Enflasyonu baskı altına alınca da emekliye, memura, işçiye verilecek enflasyon farkını düşürür, daha sonra önümüzdeki yıl enflasyon yeniden patlar. Çünkü tedavi edecek önlemleri almamış durumdasınız. Eğer amaç kriz nedeniyle ürkekleşen vatandaşın yeniden harcama yapmasını sağlamak, ekonominin büyüme patikasına geri dönmesini sağlamaksa burada yapacağınız şey vergi indirimleri değil. Burada yapılması gereken şey vatandaşın güvenini, yani tüketici güvenini artırmak ama maalesef o da yerlerde sürünüyor.
“SEN, BEN, BİZİM OĞLAN TOPLANMIŞLAR…”
Şimdi nasıl güven sağlarsınız burada hep anlatmaya çalışıyorum. Toplumun tüm kesimlerini bir araya getirip her kesime adil davrandığınız izlenimini vererek. Ama bakıyoruz saray damadı ekonomik ve sosyal konseyi toplayıp böyle bir geniş istişare zemini oluşturmak yerine FİKKO diye bir komite kurmuş. O komitede sen, ben, bizim oğlan toplanmışlar bunu da müjde diye kamuoyuna sunuyorlar. Toplananlar arasında tek bir işçi sendikasının temsilcisi yok. Toplananlar arasında emeklileri temsil eden tek bir kuruluş yok, memuru temsil eden yok, işveren sendikası yok, reel sektörü temsil eden kimse yok. Oysa kriz biliyorsunuz en çok emekçiyi, işvereni, reel sektörü ezip geçiyor. Sonrada yine diyorlar ki, sen bizim bu yaptıklarımızı görme ey milletim sen muhalefete bakmaya devam et.
“SUUDİ KONSOLOSUN GÖNDERİLMESİNE ÖN AYAK OLAN KİMDİR?”
Suudi Arabistanlı Gazeteci Kaşıkçı´nın katledilmesinin ardından Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ABD´deki önemli bir gazeteye bir köşe yazısı göndermiş. Danışmanları tarafından kaleme alındığı anlaşılan bu yazıda Sayın Erdoğan bir takım sorular sorarak cevap istiyor. Ancak burada sorulması gereken esas soru atlanmış. Nedir bu soru? Bu olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılmasını, Suudi konsolosun ülkesine gönderilmesine önayak olarak engelleyen kimdir? Bu soru sorulmamış. Sarayın bir danışmanının ifadesiyle Türkiye bu olayı kullanıp Suudilerin başına dünyayı yıkmak yerine yine kraliyet ailesine dostluğunu gösterip olayı fazla deşelemeden aksine iyi niyetli adımlar atarak Kral Selman´a yardımcı mı olmuştur?
“İTİBARIMIZIN PEY AKÇASI GİBİ MASAYA SÜRÜLMESİ”
Rahibi gönderip ABD Başkanına ABD´deki ara seçimler öncesi, bugün yapılmakta olan, Türkiye üzerinden oval ofiste şov yapma imkanını veren saray şimdi dönmüş diyor ki, “Ey Trump mahalli idare seçimlerinde benim yaptığımı sende bana yap. Bu Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısını Türkiye´ye gönder.” Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısının Türkiye´ye dönmesi, ailesine ve sevenlerine kavuşması hepimizi mutlu eder. Ama seçimlerde siyasi şov yapmak için ülkemizin itibarının pey akçesi gibi masalarda sürülmesi her Türk vatandaşı gibi bizi de rahatsız eder.
“YAPILAN AÇIKLAMALAR YAKLAŞAN TEHLİKENİN İPUÇLARINI VERİYOR”
Suriye´de Menbiç çevresinde Amerikalılarla beraber volta atılmaya başlandı diye yandaş basından zafer çığlıkları yükseliyor. Ama aynı ABD sınırımızın hemen yanı başında PKK´lı teröristlerle volta atmaya başlıyor. Nitekim ABD´nin Suriye özel temsilcisi ve eski Ankara büyükelçisi James Jeffrey´in açıklamaları yaklaşan tehlikenin ipuçlarını veriyor. Buna göre ABD´nin bölgedeki iki ortağı SDG yani PKK ile Türkiye arasında bir çözüm bulunmasına dönük çabaları yeniden başlattığı ifade ediliyor. Bu ifadelerle ilgili son Suriye zirvesi sonuç bildirisinde terörist listesine PKK, YPG, PYD´nin ismini yazdıramayan saray kanadından hiçbir tepki gelmiyor. Anlaşılan yerel seçimlere kadar saray bu konuda da sessiz kalmayı ve ABD ile daha uyumlu bir görüntü vermeyi tercih ediyor. Ortağı da MHP´de bu tavrı destekliyor. Sonrada dönüp milletimize diyorlar ki, bizi bırak, bizi görme, bizim yaptıklarımızı görme muhalefete bak. Biz muhalefet olarak tüm bu hususları yakından izlemeye devam edeceğiz, bölgede ülkemizin menfaatleri aleyhine gelişecek her eylem karşısında dimdik duracağız.
Benim sizlerle paylaşacaklarım bu kadar. Şimdi isim ve bağlı olduğunuz kurumları açıklayarak soru sorabilirsiniz.
Soru- Efendim enflasyon rakamlarıyla ilgili başlamak istiyorum öncelikle. Hazine ve Maliye Bakanı Beraat Albayrak bugün enflasyon rakamları sonrasında Eylül ayı en zor ayımız olacaktı, sonrasında yolunu bulacaktı zaten demiştik, Eylül´deki fahiş fiyatlama algısı enflasyona yansıdı diye bir açıklama yaptı. Bunu nasıl değerlendirmek istersiniz?
Faik ÖZTRAK- Şimdi her fiyat artışından sonra Sayın Albayrak buna benzer açıklamalar yapıyor. Önümüzdeki dönemde enflasyon düşecek diyor. Bende şunu sormak istiyorum, ne yapıyorsunuz da enflasyon düşecek? Yani narh koyarak, vergi indirerek enflasyonu düşürmek mümkün değil. Tedbir alın diyoruz, biran önce bu oyunun kurallarını değiştirin diyoruz, insanların güven katsayısı yeniden yükselsin diyoruz, dışarıya anlatacak yeni bir hikayeniz olsun diyoruz ama bununla ilgili olarak ortada hiçbir şey yok. İşte bakın çok ilginç, son bir ayda fiyatı düşen ürün sayısı 37. Buna karşılık fiyatı artan ürün sayısı 395´ten 37´yi çıkardığınız zaman 360 civarında. Bu kadar narh, bu kadar zabıta kontrolü, bu kadar bakanlık kontrolü tablo bu. Peki ne düşmüş fiyat olarak baktığınız zaman? Mesela bir hafta ya da daha fazla süreli turların fiyatı düşmüş. Ama üzümün fiyatı yüzde 27, domatesin fiyatı yüzde 30 bir ayda. Biberin fiyatı yüzde 12, unun fiyatı yüzde 7 artmış. Düşen müşen bir şey yok. Kötüsü geri kaldı diye de bir şey yok. Biraz önce söyledim üretici fiyatları endeksine bakın, turpun büyüğü heybede dedim.

Şimdi ben şu soruyu soruyorum, ne yapılıyor da Türkiye´nin bu yüksek borçluluğu çözülüyor? Bunu çözen hiçbir şey yok. Mart´a kadar biz bu işi irade edelim. Mart´tan sonra? Geçen defa söyledim şimdi de söylüyorum, IMF´nin kapısında soluğu alırlar.
Soru- Efendim CHP listelerinden milletvekili seçilen daha sonra istifa eden Saadet Partili Cihangir İslam geçtiğimiz günlerde genel kurulda bir konuşma yaptı. 15 Temmuz gecesiyle ilgili bazı ifadeler kullandı, ardından da hakkında soruşturma başlatıldı. CHP´nin bu konuyla ilgili görüşü nedir?
Faik ÖZTRAK- Çok açıkça şunu ifade edeyim, meclis kürsüsünde ifade edilen görüşler tam dokunulmazlığa sahiptir. Bu görüşleri eğer genel kurulda aksine alınmış bir karar yok ise kamuoyuna bir kere daha ifade etmekte yine bu sorumsuzluk kapsamına girer. Dolayısıyla soruşturma açılması buradan görebildiğim kadarıyla milletvekillerinin dokunulmazlık hakkına müdahaledir. Meclis Başkanının bunu derhal durdurması lazımdır.
Soru- Sayın Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde Mansur Beyle görüşüyoruz demişti Ankara için. İYİ Partide de yine Mansur beyin adı sıkça zikrediliyor. İYİ Partiyle bir temasta bulundunuz mu, Mansur bey ortak aday olabilir mi? İkinci sorumda efendim, İYİ Partiden Lütfü Türkkan CHP´nin bir liderlik sorunu var dedi. Bununla ilgilide görüşlerinizi alabilirsem?
Faik ÖZTRAK- Birincisiyle ilgili olarak, yani bu görüşmeler oluyor, şu oluyor bu oluyor. Bizde bunları sizler gibi gazetelerden takip ediyoruz.

Sayın Türkkan´ın açıklamasına gelince, şimdi tabi Sayın Türkkan´ın açıklaması eğer doğruysa ben şunu ifade edeyim, yani böyle bir dönemde muhalefet partilerinin birbirlerine muhalefet etmesi kadar abesle iştigal olamaz. İzin verirseniz ben bununla ilgili bu kadarını söyleyeyim.

 
Kaynak: HABER MERKEZİ

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGİN ARDIÇ İÇİN ADANA BAROSU´NDAN SUÇ DUYURUSU
ENGİN ARDIÇ İÇİN ADANA BAROSU´NDAN SUÇ DUYURUSU
Adana Barosu Mustafa Kemal Atatürk´e 10 ve 11 Kasım 2018 tarihlerinde yayımlanan köşe yazılarında hakaret içeren ifadeleri nedeniyle Sabah Gazetesi Yazarı Engin Ardıç hakkında suç duyurusu yaptı
 KILIÇDAROĞLU MAN ADASI BELGELERİ NEDENİYE TAZMİNAT ÖDEYECEK
KILIÇDAROĞLU MAN ADASI BELGELERİ NEDENİYE TAZMİNAT ÖDEYECEK
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a bir kez daha tazminat ödemeye mahkum oldu
 BAHÇELİ: “DİYANET İŞLERİ BAŞKANININ ZİYARETİ CUMHURİYET İLE HESAPLAŞMA!”
BAHÇELİ: “DİYANET İŞLERİ BAŞKANININ ZİYARETİ CUMHURİYET İLE HESAPLAŞMA!”
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Şemdinli´de 7 askerin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan patlama için “düşündürücü”, Paris´te kutlaması yapılan I. Dünya Savaşı anlaşmasının yıldönümü kutlamasını “yok hükmünde”, Diyanet İşleri Başkanı´nın Kadir Mısıroğlu´nu ziyaretini ise “Cumhuriyet ile hesaplaşma” olarak niteledi
MHP:"Milli Eğitim Bakanlığı´na yazıklar olsun"
MHP:"Milli Eğitim Bakanlığı´na yazıklar olsun"
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) Öğrenci Andı´na yönelik savunmasında kullandığı bazı ifadelere tepki gösterdi.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI´NDAN SAVUNMA: ”ÖĞRENCİ ANDINI KALDIRMAK ATATÜRK İLKELERİ İLE BAĞDAŞIR”
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI´NDAN SAVUNMA: ”ÖĞRENCİ ANDINI KALDIRMAK ATATÜRK İLKELERİ İLE BAĞDAŞIR”
Milli Eğitim Bakanlığı´nın, Andımız ile ilgili olarak Danıştay tarafından verilen karara itirazen yaptığı savunma dilekçesinde uygulama faşizm ve komünizm ile ilişkilendirildi ve “Günümüz eğitim bilimi anlayışına göre öğrencilerin her gün ‘papağan gibi´ tekrarlayacakları sözler yerine, konuşup tartışarak ve yaşayarak edinecekleri özellikler günümüz eğitiminin önemli bir kısmını oluşturmaktadır,” denildi
CHP PARTİ SÖZCÜSÜNDEN MANSUR YAVAŞ AÇIKLAMASI
CHP PARTİ SÖZCÜSÜNDEN MANSUR YAVAŞ AÇIKLAMASI
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Mansur Yavaş´ın ortak aday olarak gösterilmesi konusunda, "Bizde isim belirleme yetkisi Parti Meclisi´nin. Bu isimler Parti Meclisi´nde değerlendirilecektir, ona göre de karar verilecektir " dedi.
ÖZTÜRK YILMAZ İKİNCİ KEZ DİSİPLİN KURULUNA
ÖZTÜRK YILMAZ İKİNCİ KEZ DİSİPLİN KURULUNA
CHP Ardahan milletvekili Öztürk Yılmaz, ikinci kez disipline sevk edildi.
“TRT Payı Yerel Basınla Bölüşülsün”
“TRT Payı Yerel Basınla Bölüşülsün”
Kamu yayıncılığından giderek uzaklaşan ve 24 Haziran seçim döneminde de “Tarafsız”lık vasfını tamamen kaybeden TRT´nin elde ettiği muazzam geliri hak etmediğini belirten Aytun Çıray, TBMM Başkanlığı´na sunduğu kanun teklifi ile yıllık 2 milyar 400 milyon TL olan TRT payının yerel basın ile paylaşılmasını istedi.
Diyanet´ten Kadir Mısıroğlu açıklaması
Diyanet´ten Kadir Mısıroğlu açıklaması
Diyanet İşleri Başkanlığı´ndan Kadir Mısıroğlu ziyaretiyle ilgili yapılan açıklamada, "9 Kasım tarihinde, saat 14.30´da ve tamamen insani duygularla yapılmış bir hasta ziyaretidir" denildi.
   BAHÇELİ : “AF YASASI TEKLİFİNİ VERDİK”
BAHÇELİ : “AF YASASI TEKLİFİNİ VERDİK”
MHP lideri Devlet Bahçeli, af yasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "MHP olarak af yasası ile ilgili teklifi Meclise verdik. Mecliste Adalet Komisyonunda görüşülmesini bekliyoruz" dedi.
ADD´den Atatürk´ü anma etkinliği
ADD´den Atatürk´ü anma etkinliği
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şubesi, ölümünün 80. yıldönümü nedeniyle düzenlediği etkinlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü Tarihçi Cahit Çam söyleşisiyle andı.
 AV.VELİ KÜÇÜK; “DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ DERHAL İSTİFA ETMELİDİR”
AV.VELİ KÜÇÜK; “DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ DERHAL İSTİFA ETMELİDİR”
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş´ın Yazar Kadir Mısıroğlu´na ziyaretini sert bir şekilde eleştirdi.
DENGE VE DENETLEME AĞI´NDAN ADANA´DA ETKİNLİKLER
DENGE VE DENETLEME AĞI´NDAN ADANA´DA ETKİNLİKLER
DENGE VE DENETLEME AĞI (DDA) YERELLEŞME VE DENGE VE DENETLEME TOPLULUKLARI OLUŞTURMAK İÇİN ADANA´DA ETKİNLİKLER DÜZENLEDİ
   ERDOĞAN: “FIRSAT BULURSAK TRUMP İLE İKİLİ GÖRÜŞME YAPACAĞIZ”
ERDOĞAN: “FIRSAT BULURSAK TRUMP İLE İKİLİ GÖRÜŞME YAPACAĞIZ”
Paris´e hareketinden önce bir gazetecinin, “ABD Başkanı Trump´la bir görüşme yapıp yapmayacağı sorusu üzerine, "Sayın Trump´la kısa bir süre önce bir telefon görüşmesi yaptık ve Fransa´da da karşılıklı bir fırsat bulabilirsek tekrar inşallah görüşme imkanını yakalarız dedik” diye konuştu.
Gürer: “Köprü ve otoyollar yabancı araçlar için yolgeçen hanı gibi!”
Gürer: “Köprü ve otoyollar yabancı araçlar için yolgeçen hanı gibi!”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancı plakalı araçların köprü ve otoyollardan yaptıkları kaçak geçişlere önceki dönem Bakan önlem alındığını söylemesine rağmen sayıştay raporlarına göre bu önlemin halende alınmadığının ortaya çıktığını söyledi.
      KILIÇDAROĞLU´DAN İHRAÇ KARARINA DESTEK
KILIÇDAROĞLU´DAN İHRAÇ KARARINA DESTEK
Türkçe ezan tartışmasını gündeme getiren CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, ´kesin ihraç´ talebiyle disipline sevk edilirken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkçe ezan tartışmasını doğru bulmadığını belirtti ve "Dünyanın her yerinde de ezan Arapça okunur. Ve ezana saygı gösterilir" dedi.
 YILMAZ: “İSTİFA ETMİYORUM, SIKIYSA AT BENİ!”
YILMAZ: “İSTİFA ETMİYORUM, SIKIYSA AT BENİ!”
Türkçe ezanla ilgili sözleri nedeniyle ihraç talebiyle disipline sevk edilen CHP´li Milletvekili Yılmaz, ´´Bu disiplin soruşturması yanlıştır, hukuksuzdur kınıyorum Siz aşağılık bir işe imza attınız. İstifa etmiyorum ne yapıyorsan yap. Sıkıyorsa at beni buradan rezil ol kepaze ol´´ dedi.
"Her 3 çalışandan biri fazla mesai yapar duruma geldi"
"Her 3 çalışandan biri fazla mesai yapar duruma geldi"
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizi Vietnam ve Myanmar ile aynı gruba taşıyan fazla mesai uygulamasını Meclis gündemine taşıdı. Gürer, fazla mesainin fazlalığının yarattığı sorunların belirlenmesi ve çözüm yollarının bulunması için Meclis Araştırması açılmasını istedi.
 “AKP´NİN 2019 BÜTÇESİNDE EMEĞE, EMEKÇİLERE VE YURTTAŞLARA YER YOK“
“AKP´NİN 2019 BÜTÇESİNDE EMEĞE, EMEKÇİLERE VE YURTTAŞLARA YER YOK“
Birleşik Kamu-İş Adana İl Temsilcisi Şen,“Yeni bütçe iktidarın kendi mutlu azınlığına ve yandaşına destek olduğu sermayenin isteğine göre hazırlanmış bir bütçedir; Yeni bütçe başta eğitim olmak üzere yurttaşlarımızın kamusal haklarının giderek daha da kısıtlandığı bir bütçedir” eleştirisini yaptı
‘EZAN TÜRKÇE OKUNSUN´ DEDİ VE CHP´DEN KESİN İHRACI İSTENDİ
‘EZAN TÜRKÇE OKUNSUN´ DEDİ VE CHP´DEN KESİN İHRACI İSTENDİ
CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz ile Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, parti yönetimine bilgi vermeden televizyon programına katıldıkları bahanesi ile disipline verildi.
  “UYUŞTURUCU BALONLARINI TEK TEK SÖNDÜRECEĞİZ”
“UYUŞTURUCU BALONLARINI TEK TEK SÖNDÜRECEĞİZ”
Adana´da "Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu” Toplantısı´na konuşan Bakan Soylu, 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen bu toplantının faydalı olması temennisinde bulunarak, “Geçen yıl 941 kişi uyuşturucu yüzünden hayatını kaybetti. Bir önceki yıl bu sayı 920 idi. Bu yıl itibariyle mücadelemizdeki kararlılığımızla bu sayıyı 228´e kadar düşürdük,” dedi
CHP ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLARINDAN BERFU SALICI YAKIT´TAN GAZETEMİZE ZİYARET
CHP ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLARINDAN BERFU SALICI YAKIT´TAN GAZETEMİZE ZİYARET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova Belediye Başkan aday adaylarından Berfu Salıcı Yakıt gazetemizi ziyaret etti.
ORGAN BAĞIŞI, SAĞLIKTA ŞİDDET, TÜTÜN ÜRÜNLERİ KONULARINDA YENİ DÜZENLEMELER
ORGAN BAĞIŞI, SAĞLIKTA ŞİDDET, TÜTÜN ÜRÜNLERİ KONULARINDA YENİ DÜZENLEMELER
Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK´lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Komisyonunda kabul edildi. Teklif, organ bağışı, sağlık çalışanlarına şiddet, tütün ürünleri gibi konularda yeni düzenlemeler içeriyor.
“İthal etin rantını kim yiyor?”
“İthal etin rantını kim yiyor?”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, artan ithalata rağmen ülkemizde et fiyatlarının düşmediğini belirterek, “Bu işin altında bir çapanoğlu var, ‘vatandaşa ucuz et yedireceğiz´ denilerek, ithal et lobileri zengin ediliyor” dedi.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
EMİRGAN´DAN ADANA RADYOSU´NA GÜL AVALAN´LA KONUŞTUK
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
İSTATİSTİKLER BİLE UTANDI!
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ADANA´NIN GÖZÜNÜ SEVEYİM
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EDEBİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
ÇAĞDAŞ BİR TOPLUM YARATMAK ÜZERİNE
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Düğün Sunucusu…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
AVRUPA´DA SOSYAL DEMOKRASİNİN BUNALIMI
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
ATATÜRK´Ü DÜŞÜNCELERİYLE ÖĞRENİYOR, ANLIYOR VE ANLATIYOR MUYUZ?
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
ALTIN ÇAĞIN SANATÇILARI
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ABD´NİN SON HAMLESİ
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
31 MART YEREL SEÇİMLERİ PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİN GÜVEN OYLAMASI OLACAKTIR
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Cumhuriyetin Önderleri Neden Askerlerdi?
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
DERBİ ÖNCESİ TEMSİLCİLERİMİZ TATSIZ TUZSUZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
LOKMAN HEKİM EFSANESİ
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
DÜNDEN BUGÜNE ADANASPOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
ATATÜRK VE VASİYETİ
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
10 °C
Perşembe
11 °C
Cuma
8 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-11/6/1543177992495.jpg