CHP´Lİ BULUT: “EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE İNTİHARLAR ARTTI”
İntiharların ekonomik krize bağlı olarak arttığına dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Vatandaş iş bulamıyor, eve ekmek götüremiyor. Esnaf kriz içerisinde, borçlarını dahi ödeyemiyor. İktidar, küçük esnafı vatan haini, üreticiyi, eczacıyı stokçu diye hedef göstereceğine, esnafa destek versin” dedi.
Tarih: 8.2.2019 15:27:59/ 529okunma / 0yorum

Türkiye´nin dört bir yanında ekonomik krize bağlı olarak intihar vakaları artıyor. Adana´da son 1 hafta içerisinde biri müteahhit, diğeri oda başkanı iki kişi intihar etti. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “İktidar, küçük esnafı vatan haini, üreticiyi, eczacıyı stokçu diye hedef göstereceğine, esnafa, çiftçiye, vatandaşa destek versin” dedi. İktidarı ciddiyete davet eden Bulut, son aylarda ekonomik krize bağlı yaşanan intiharları bir araya getirdi.

Türkiye´nin dört bir yanında ekonomik krize bağlı olarak yaşanan intihar vakalarına Adana´da bu hafta içinde iki kişi daha eklendi. Ceyhan Ziraat Odası Başkanı ile kamu ve belediye ihaleleri alıp inşaatlar yapan alacaklarını tahsil edemediğinden piyasaya borçlanıp bunalıma giren müteahhit Hasan Ulaş Devrim intihar etti.

“NEREDE GARİBAN VAR O SUÇLU”

İktidarın sorunu tespit edip, çözüm bulacağına, sürekli bahane ürettiğini söyleyen Bulut, “Pastadan en büyük payı alan, kamu ihalelerinin adrese teslim edildiği Saray´ın 5 müteahhitini gözü görmeyen hükümet, nerede gariban var onu hedef alıyor. Ekmek fiyatı artınca fırıncı, soğan fiyatı artınca stokçulukla itham edilen üretici suçlu! Depoda 3 torba soğan var diye çiftçinin deposunu basıyorlar. Sebze-meyve komisyoncularına ‘aracı tefecilere lanet olsun´ diyorlar. Patlıcan, biber fiyatları yüksek diye marketçiler fırsatçı, tefeci oldu. Hatta ülkeye ihanet etmekle suçluyorlar. Dolar yükseliyor, faiz lobisi diyorlar. Kur sabitlemesine bağlı ilaç yokluğu yaşanıyor; sorumlu olarak eczacıları gösteriyorlar. Denetlenmeyen madenlerde işçiler ölüyor, fıtrat diyorlar” ifadelerini kullandı.

İKTİDARI CİDDİYETE DAVET ETTİ

Yaşanan olayların tek suçlusunun AK Parti iktidarı olduğunu kaydeden Bulut, ülkenin yönetilemediğini bildirdi. “2018 Haziran enflasyonu %15,39´di. Şimdi % 20,35. 2018 25 Haziran Dolar kuru 4,55´di. Şimdi 5,27 2018 Haziran´da işsiz sayısı 3 milyon 315 bindi. Şimdi 3 milyon 800 bine dayandı” diyen Bulut, iktidarı ciddiyete davet etti.

 

“TOPLAM BORÇ: 506 MİLYAR TL”

Bankaların verdiği tüketici kredilerinin toplamının 506 milyar lira olduğunu, bu tutarın 309 milyar lirasının ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borcundan oluştuğunu kaydeden Bulut, esnafın, vatandaşın borç içinde yüzdüğünü kaydetti.

EKONOMİK KRİZE BAĞLI İNTİHARLAR

Sıtkı Aydın: Uzun süredir işsiz olması nedeniyle TBMM önünde kendini ateşe verdi.   (Ocak 2018)

Mehmet K.:  Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Mart 2018)

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Merve Çavdar: Ataması yapılmadığı için intihar etti. Nisan 2018)

İnşaat işçisi Süleyman K.: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. Nisan 2018)

Sınıf öğretmeni Ersin Turhan:  Ataması yapılmadığı için intihar etti. (Ekim 2018)

İsmail Devrim: İşsiz olduğu ve oğluna okul pantolonu alamadığı için hayatına son verdi. (Eylül 2018)

Esnaf Ramazan Kavalcı: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Eylül 2018)

İş insanı Halil Ünlü: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Eylül 2018)

Müteahhit ve otel sahibi Dilaver Ş: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Eylül 2018)

Ali A.: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Haziran 2018)

Pırlanta Toptancısı Mehmet N.: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Ekim 2018)

Avukat Gürkan Vural Arı: Ekonomik nedenlerden dolayı intihar etti. (Ekim 2018)

Çiftçi Ali Yümlü: Maaşına haciz geldiği için intihar etti. (Ekim 2018)

Kekil A.: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Kasım 2018)

Kamu Müteahhiti Hasan Ulaş Devrim: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti.  (Şubat 2019)

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut: Borçlarından dolayı intihar ettiği ileri sürüldü. (Şubat 2019)

 

 
Kaynak: HABER MERKEZİ

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“CUMHURİYET TARİHİNİN EN DERİN EKONOMİK KRİZİ” İÇİN CHP´DEN İKTİDARA 6 MADDELİK ÖNERİ PAKETİ
“CUMHURİYET TARİHİNİN EN DERİN EKONOMİK KRİZİ” İÇİN CHP´DEN İKTİDARA 6 MADDELİK ÖNERİ PAKETİ
FAİK ÖZTRAK, CHP EKONOMİ MASASI ÜYELERİYLE BİRLİKTE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA TÜRKİYE´DE VAROLAN ÇOK DERİN GÜVEN BUNALIMI AŞILMADAN EKONOMİDE BEKLENTİLERİ OLUMLUYA ÇEVİRMENİN MÜMKÜN GÖZÜKMEDİĞİNİ SÖYLEDİ
CUMHURİYET GAZETESİNİN CEZALARI ONANAN ESKİ ÇALIŞANLARI  CEZAEVİNE  GERİ DÖNDÜLER
CUMHURİYET GAZETESİNİN CEZALARI ONANAN ESKİ ÇALIŞANLARI CEZAEVİNE GERİ DÖNDÜLER
Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına çarptırılan ve kararın onandığı gazetenin eski yazar ve yöneticileri Kocaeli Adliyesine teslim oldu.
Ceyhan Belediyesi´nin borcu 192 milyon lira
Ceyhan Belediyesi´nin borcu 192 milyon lira
Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, belediyeyi 192 milyon 91 bin lira borçla devraldığını açıkladı.
   “BAŞKAN DEĞİŞİKLİĞİ KANAL İSTANBUL PROJESİNİ ETKİLEMEZ”
“BAŞKAN DEĞİŞİKLİĞİ KANAL İSTANBUL PROJESİNİ ETKİLEMEZ”
Kanal İstanbul, 3 katlı büyük tünel gibi dev projelerin başkan değişikliği ile etkilenip etkilenmeyeceği sorulan Çevre Bakanı Kurum “Bakanlığımızı ilgilendiren bütün işleri kararlı şekilde yürüteceğiz. Büyükşehir belediyesinin olmadığı yerde de ilgili bakanlıklarımız, ilçe belediyeleri ile gerekli bütün desteği sağlayacaktır,” dedi
CHP´li Tanal: "Bu Meselenin iktidarı muhalefeti yok"
CHP´li Tanal: "Bu Meselenin iktidarı muhalefeti yok"
Küçükçekmece´deki 5 yaşındaki kız çocuğuna cinsel saldırıyla ilgili Twitter hesabından paylaşımlarda buluna CHP´li Vekil Mahmut Tanal, "Bu meselenin iktidarı, muhalefeti yok. Bu yaratıkların en ağır şekilde cezalandırılacağı bir zemin oluşturulmalıdır" dedi.
Barut: "Her defasında ´Milliyiz, yerliyiz´ diyenler, ülke tarımını gözden çıkardı"
Barut: "Her defasında ´Milliyiz, yerliyiz´ diyenler, ülke tarımını gözden çıkardı"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, ´Tarımda Milli Birlik Projesi´ ile bir nevi ´Tarım Varlık Fonu´ oluşturulmak istendiğini, tarımda devlet destekli sermaye egemenliğinin asla kabul edilemeyeceğini vurguladı.
 “SANDIKLA GİTMEM DEYİP MEŞRUİYET SINIRINI ZORLAMAYIN”
“SANDIKLA GİTMEM DEYİP MEŞRUİYET SINIRINI ZORLAMAYIN”
CHP Sözcüsü Öztrak, “Biz milletimizin her bir ferdinin hak, hukuk ve adalet talebi için siyaset yapmaya devam edeceğiz. Demokratik meşru siyasetin yolundan ayrılmayacağız. Sandıkla geldiniz. Şimdi sandıkla gitmem deyip de meşruiyetinizin sınırlarını zorlamayın,” diye konuştu
 MALTEPE´DE KAMU GÖREVLİSİ OLMAYAN SANDIK KURULU ÜYELERİ ARAŞTIRILACAK
MALTEPE´DE KAMU GÖREVLİSİ OLMAYAN SANDIK KURULU ÜYELERİ ARAŞTIRILACAK
YSK´nın saat 14.00´te başlayan toplantısında MHP´nin Maltepe´de kamu görevlisi olmayan sandık kurulu üyelerinin araştırılması başvurusunu kabul etti
"Emekçiler  güvenceden yoksun duruma getiriliyor"
"Emekçiler güvenceden yoksun duruma getiriliyor"
CHP Milletvekili Gürer, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, kıdem tazminatının fona devredilmesinin yaratacağı sorunları sıraladı, hükümete ciddi uyarılarda bulundu
CHP´den Dışişleri´ne SDG sorusu
CHP´den Dışişleri´ne SDG sorusu
Cumhuriyet Halk Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Dışişleri Bakanlığı´na SDG ile görüşme yapıldığı iddiaları hakkında soru önergesi verdi.
"Sosyal belediyecilik anlayışından ödün vermeyeceğiz"
"Sosyal belediyecilik anlayışından ödün vermeyeceğiz"
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Büyükşehir Belediyesi´nin 5 milyar liraya ulaşan borcu bulunmasına rağmen sosyal belediyecilik anlayışından ödün vermemiz mümkün değil" dedi.
YSK´DAN İSTANBUL SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ ARA KARAR
YSK´DAN İSTANBUL SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ ARA KARAR
AKP´nin KHK´lıların oy kullanmaması yönündeki talebini reddeden Yüksek Seçim Kurulu, 41 bin 132 kişi ile memur olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin araştırılmasına karar verdi.
Öztrak: “İçişleri Bakanı sorumluluktan kaçamaz”
Öztrak: “İçişleri Bakanı sorumluluktan kaçamaz”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, önceki gün bir basın toplantısı düzenledi. İktidarın hala ayrıştırıcı bir dil kullandığını ve İçişleri Bakanın sorumluluklarını yerine getirmediğini belirtti. Öztrak, CHP Genel Merkez´de düzenlediği toplantıda şunları kaydetti:
CHP Çubuk için araştırma komisyonu kurdu
CHP Çubuk için araştırma komisyonu kurdu
CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´na yapılan saldırıyı ortaya çıkarmak için araştırma komisyonu kurdu.
YSK´da bugün ara karar çıkabilir
YSK´da bugün ara karar çıkabilir
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti ve MHP´nin özellikle İstanbul seçiminin iptali ve yenilenmesi için verdiği olağanüstü itiraz görüşmelerine devam edecek. Kurulun bugün bir ara karar vermesi gündemde.
YSK İSTANBUL İTİRAZLARINI GÖRÜŞÜYOR
YSK İSTANBUL İTİRAZLARINI GÖRÜŞÜYOR
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Büyükçekmece seçimlerinin iptaline ilişkin talebi yarın görüşmeye devam edecek.
“AKKUZULU´DA DEVLET RİCALİ VARDI AMA DEVLET YOKTU”
“AKKUZULU´DA DEVLET RİCALİ VARDI AMA DEVLET YOKTU”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi´nde düzenlediği basın toplantısında, “Atanmış İçişleri Bakanı´nın görevleri vardır. Birinci görevi bu olayı önlemektir ama bunu becerememiştir, başaramamıştır. İkinci görevi ise bu olay olduktan sonra bu olayı tarafsız bir şekilde soruşturmak, sorumluları yargıya teslim etmektir. Ama İçişleri Bakanı bunu yapmak yerine hala seçim öncesindeki ayrıştırıcı dili kullanmaya devam etmektedir,” dedi
Zeydan Karalar: “Sağduyusu olan saldırıyı kınar.”
Zeydan Karalar: “Sağduyusu olan saldırıyı kınar.”
Cumhuriyet Halk Partisi´nin (CHP), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na Ankara´nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesi töreninde yapılan çirkin saldırıyı protesto etmek için 81 ilde düzenlediği basın toplantısı, Adana´da da gerçekleştirildi.
   SÜLEYMAN SOYLU´DAN  KILIÇDAROĞLU´NU KUSURLU BULAN AÇIKLAMA
SÜLEYMAN SOYLU´DAN KILIÇDAROĞLU´NU KUSURLU BULAN AÇIKLAMA
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yapılan saldırı ile ilgili açıklamalarda bulunurken “Kemal Kılıçdaroğlu´nun bu cenazeye geleceği haber verilmeliydi. Cenazeye geleceği herhangi bir güvenlik gücüne bildirilmemiştir. Kılıçdaroğlu´nun ve partisinin bu meseleye bakışı yapıcı bir yaklaşım değildir,” dedi
YSK İstanbul itirazlarını gündeme aldı
YSK İstanbul itirazlarını gündeme aldı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptaline ilişkin Ak Parti´nin yaptığı olağanüstü itirazını gündeme aldı.
CHP´li Sümer İçişleri Bakanını istifaya çağırdı
CHP´li Sümer İçişleri Bakanını istifaya çağırdı
CHP Grup Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Sümer, CHP Liderine yapılan linç girişimini TBMM gündemine taşıdı ve İçişleri Bakanı´na 10 soru sordu.
Kılıçdaroğlu´na yumruk atan saldırgan: "Galeyana geldim"
Kılıçdaroğlu´na yumruk atan saldırgan: "Galeyana geldim"
CHP lideri Kılıçdaroğlu´na yönelik çirkin saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında direkt fiziki müdahalede bulunan 11 kişinin kimliği tespit edildi. Kılıçdaroğlu´na yumruk atan Osman Sarıgün de yakalandı. Sarıgün´ün, jandarmadaki ilk ifadesinde, kalabalık arasında galeyana gelerek Kılıçdaroğlu´na yumruk attığını söylediği belirtildi.
CHP´li Bulut, İçişleri Bakanına Sordu: "İstifa Edecek misiniz?"
CHP´li Bulut, İçişleri Bakanına Sordu: "İstifa Edecek misiniz?"
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na yönelik provokatif saldırıyı ve linç girişimini Meclis gündemine taşıdı. Bulut, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´ya “Toplumu ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı ifadeleriniz nedeniyle istifa edecek misiniz” diye sordu.
CHP Kadın Kollarından Kılıçdaroğlu´na yapılan saldırıyı kınama
CHP Kadın Kollarından Kılıçdaroğlu´na yapılan saldırıyı kınama
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse,CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na yönelik saldırıyı gerçekleştirenler kadar bu sürece gelinmesine neden olanların da sorumlu olduğunu vurguladı.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
SESSİZ SEDASIZ BİR DERBİ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
söyleşi DERLEMECİ OZAN ZAHİDE ESKİCİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TERÖRİST SUÇLAMASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
EĞİTİM VE ÖĞRETİME GÖNÜL VEREN EMEKLİ İLKÖĞRETİM MÜFETTİŞİ ŞÜKRÜ AKDENİZ İLE SÖYLEŞİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
GELECEĞİN GÜLÜ, YILDIZI VE İKBAL IŞIKLARINA
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKULLARDA DAVRANIŞ DÜZELTME VE DEĞİŞTİRME
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
ADANA´DAKİ ÇOCUK TİYATROLARI
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Srilanka´dan Çubuk´a…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
NEDEN DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEMEZ İNSAN KORKAR(2)
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
LAİK DEVLET İLKESİNİN ANAYASAMIZA GİRİŞİNİN 91. YILDÖNÜMÜ
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
NOTRE DAME ‘IN GERÇEK KAMBURU KİMDİR ?
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
SEVGİDEN AŞKA
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
SRİ LANKA´DA VAHŞETİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
Celal Topkan
Celal Topkan
KİM KAYBETTİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“GADASINI ALDIĞIM ŞİİRLER”
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
İNTİHAR
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
BUNUN ADI DERBİ!
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-4/23/1354273268150.jpg