BEVKENT DER,“BELEDİYE EVLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTSAL DÖNÜŞÜME DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR”
Belediyeevleri Kentsel Dönüşüm Derneği (BEVKENT- DER) Başkanı Tahir Han, “Tek isteğimiz, evlerin günün ihtiyaçlarına cevap verecek büyüklüğe çıkarılarak vatandaşların haklarının güvenceye alınmasıdır. Bunun dışında hiçbir talebimiz yoktur” diyor.
Tarih: 17.5.2018 09:43:30/ 1509okunma / 0yorum

/resimler/2018-5/17/0946493454233.jpg/resimler/2018-5/17/0947029079453.jpg/resimler/2018-5/17/0947139241139.jpg

 

RÖPORTAJ: VAHİT ŞAHİN

FOTOĞRAF: FEHMİ İNCEOĞLU

Kısa adı BEVKENT- DER olan Belediyeevleri Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Tahir Han, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Çukurova Belediyesi tarafından Belediyeevleri´nde başlatılacak olan dev projenin rantsal dönüşüme dönüştürüleceğini söyledi. Han, “Mahallemizin bir tek sorunu var oda mevcut yapıların günün ihtiyaçlarının gerisinde kalmasıdır.
Durum böyleyken hak sahiplerine verilecek konutların günün yaşam koşullarına uygun olması gerekmektedir. Yani hak sahiplerine verilecek konutların ihtiyacı karşılayacak büyüklükte ve sosyal donatılara sahip olması gerekmektedir” dedi.

Aşağıda BEVKENT- DER Başkanı Tahir Han ile yaptığımız röportajı sunuyoruz.

YENİ ADANA- Daha önce Çukurova Belediyesi´ne bir açık çağrınız olmuştu. Bu çağrınızda neler demiştiniz? Bu çağrınıza olumlu yanıt alabildiniz mi? Sizi, yani Derneği muhatap olarak kabul ettiler mi?

TAHİR HAN (BEVKENT DER BAŞKANI)- Çağrımız şöyleydi: Sayın Başkan öncelikle hazırlamış olduğunuz Belediyeevleri Kentsel Dönüşüm projesinin Bakanlıkça onaylanmasından dolayı sizi ve sizin şahsınızdan ekibinizi kutluyorum.
Bu güzel projenin biz hak sahipleri yararına gerçekleştirilmesini talep ediyor ve başarılar diliyorum.Biz Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Derneği ( Bevkent Der ) olarak bu projenin Çukurova Belediye Başkanlığınca gerçekleştirilmesinden yanayız. Ancak hak sahiplerinin talepleri iyi tespit edilerek ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde memnuniyetleri sağlanmalıdır. Bilindiği gibi tüm kentsel dönüşüm projeleri rezerv yapı alanların modern kentleşme ihtiyaçlarına uygun olmaması, yeteri sosyal alan ve donatılardan yoksun olması, altyapı ve üstyapı yetersizliği gibi nedenlerden dolayı gerçekleştirilmektedir. Oysa mahallemizin yukarda saydığımız sorunlara benzer hiç bir sorunu bulunmamakta ve tüm sosyal donatı ve alanlara sahip tek mahalledir. Mahallemizin bir tek sorunu var oda mevcut yapıların günün ihtiyaçlarının gerisinde kalmasıdır. Durum böyleyken Hak sahiplerine verilecek konutların günün yaşam koşullarına uygun olması gerekmektedir.
Yani hak sahiplerine verilecek konutların ihtiyacı karşılayacak büyüklükte ve sosyal donatılara sahip olması gerekmektedir.
Bunu için ;
* 60´lıklarda oturan hak sahipleri için en az 85 m2 ve üstü konutlar inşa edilmeli.
* Dublex ev sahiplerinin hakları korunmalı ve bugünkü yaşantılarını muhafaza edecek konutlar tasarlanmalı.
* Müstakil ev sahiplerinin mağduriyetlerine izin verilmeyecek şekilde bugünkü standartları avantajları korunmalıdır.
Hak sahiplerinin ihtiyaç ve taleplerini yasal güvenceye alarak yapılacak bir projenin gerçekleştirilmesi için yetkili idare olan Belediye Başkanlığınıza tüm üyelerimiz ile destek vermeyi halkımız için bir görev sayıyoruz.

YENİ ADANA- Çukurova Belediyesi´nin hak sahiplerini belediyeye davet ederek, 3 boyutlu gözlükle vatandaşı ikna yöntemi var ve halen devam ediyor. Buna ne diyorsunuz?

TAHİR HAN (BEVKENT DER BAŞKANI)- Belediye vatandaşlara mesaj göndererek sizi "3 boyutlu sanal gözlüklerle dairenizi görün ve seçin" davetine kesinlikle inanmayın diyoruz. Bu, hayaldir, yalandır kandırmacadır. Sadece hayali olarak hazırlanmış sanal bir animasyondur. Gerçekle hiç bir ilgisi yoktur ve olması da mümkün değil. Çukurova Belediyesi tarafından bastırılan katalogda 14 adet değişik metrekarelerde olan konutların projelendirildiği açıklanıyor. Bakınız ne diyorlar, “Bu katalogdaki bilgi ve unsurlar projenin görselini oluşturmak ve canlandırmak amacıyla konmuş olup, delil ve müktesep hak oluşturmaz. Dairelerin bulundukları kat ve baktıkları cephe, onaylı ruhsat projesi ile kesinleşecektir. Çukurova Belediyesi projede, mahal listesinde ve görselinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.” Daha hak sahiplerinin rızası (imzası) alınmamış, projesi ve şartnamesi çıkmamış, ihalesi olmamış, müteahhidi belirlenmemiş ve temeli bile atılmamış bir Projedir. Bu taslak projede evinizi seçin demek daha evlilik çağına bile gelmemiş birine, gelin çocuğunuza damatlık seçin demeye benzer. Bu kadar saçma.

YENİ ADANA – Kentsel Dönüşüm Projesini bize biraz anlatır mısınız? Bu projede neler var?

TAHİR HAN (BEVKENT DER BAŞKANI)- Önce buranın adını koyalım. Belediyeevleri 1986 yılında dönemin belediye başkanı tarafından 200 bin konutluk sosyal konut alanı olarak başlatıldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜME DAHİL EDİLMESİ GEREKEN EN SON YERDİR

Dolayısıyla kentsel dönüşüme dahil edilmesi gereken en son yerdir. Burası kentsel dönüşüme dahil edilirken belediye ve müşavir firma ne hikmetse zemin etüdü yapan firma ile gizlilik anlaşma yapıyor. Bu neyin gizliliğidir? Adananın zemini en sağlam olan yeri siz hangi gerekçe ile riskli alan ilan ediyorsunuz?

‘HALKIN AVUKATI´SONER ÇETİN TAAHHÜTLERİNİ UNUTTU

Soner Çetin başkan seçildikten sonra“Ben halkın avukatı olarak bu ile al atacağım”deyince rahatladık. Çünkü Sayın Başkanın taahhüdü vardı, vatandaşın yararına olamayacak hiçbir projeye imza atmayacağını, mevut 60 m2´lik evler yerine kesinlikle 100 metrekareden aşağı konut vermeyeceğini ve hatta yüksek tutacağını taahhüt etti. Şimdi tam tersi bu sözleri kendisi söylememiş gibi tekrar birebir konut metrekaresi vereceğini taahhüt ediyor.

VATANDAŞIN ARSASI YOK SAYILIYOR

Oysa ki, değerlendirilecek olan konutlar değil, arsalardır. Vatandaşın arsası yok sayılıyor, mevcut konut inşaat alanı baz alınıyor. Bu da devasa bir arsanın boşa çıkarılarak hak sahipleri dışında başka amaçlar için kullanılmayı beraberinde getiriyor, yani ranta dönüştürülüyor.

YENİ ADANA – Çukurova Belediyesi´nden halk olarak, halkın temsilcisi dernek olarak beklentiniz, talebiniz neydi? Hangileri karşılandı? Son geldiğiniz aşama, durum nedir?

TAHİR HAN (BEVKENT DER BAŞKANI)- Bizim beklentimiz ve talebimiz Çukurova Belediyesi´nin vatandaşla istişare ederek, konutları beraber tasarlamaktı. Bunun için birincisi banka kredi kartları sözleşmesi gibi tuzaklarla dolu ön anlaşma protokol tutanağının değiştirilmesi, vatandaşın tüm haklarının güvenceye alınmasını istemiştik. Örnek, vatandaş imzayı verdi, belediye vatandaşı tahliye ederek yıkıma başladı. 24 ay boyunca da vatandaşın kirasını ödedi, ama bu 24 ay sonunda konutlar tamamlanamadı ve yıllarca teslim edilemedi. Vatandaşın mağduriyetini nasıl güvenceye alırsınız? Bu güvence sağlanamadan vatandaşın imzasını alamazsınız. Çünkü karşımızda devlet vardır. Devlet taahhütlerle değil, yasal güvenceyle garanti altına alır. Buna yanaşmıyorlar, tek taraflı sözleşmeyi dayatıyorlar.

ARSA 6 KAT FAZLA DEĞER KAZANDI

İkincisi, biz vatandaşlar için 60 m2´lik konutlar yerine 85 metrekare net kullanım alanı olan 3 oda bir salonlu günün ihtiyacına cevaplar veren konutlar istedik. Dubleks evler yerine arsa payları ile beraber 2 adet 80 metrekarelik kullanım alanı olan yine 3oda 1 salon konutlar istedik. Müstakil evler için ise, kat ve arsa payları değişken olduğu için 60 ve dubleksler için talep ettiğimiz oranlar baz alınarak bir hesaplama ile mağduriyetlerin giderilmesini talep ettik.

Dükkan sahipleri için de mevcut dükkanların küçük olmasından dolayı yüzde 50 fazlasıyla bedelsiz, geri kalan yüzde50 payı ise inşaat maliyeti bedelinde talep ettik. Yani 30 metrekarelik bir dükkan için 15 metrekarelik inşaat bedeli ödeyerek 60 metrekarelik dükkan talep ettik. Ayrıca mevcut 428 işyerine belediyenin hazırlamış olduğu projede 2714 işyeri öngörülmektedir. Biz bu işyerlerine 214 tanesini hak sahiplerinin bloklarına tahsisi edilerek ortak giderlerinin aidatlarının ve diğer giderlerinin ödenmesinde kullanılmasını talep etmiştik. Bu taleplerimizden sadece işyeri tahsisi kabul edildi. Ama o da yasal güvenceye bağlanmış değil. Oysa ki, Belediyecvleri´nin yoğunluğu 0.40´tan bu proje ile 2.40´a çıkmış durumdadır. Yani vatandaşın evi Bakanlar Kurulu kararı ile 6 kat değer kazanmış durumda. Biz bu değerin 4 katını belediyeye hibe ediyoruz, sadece 2 katını istiyoruz. Bunu bile kabul ettiremiyoruz.

1073 CADDE VE SOKAK 186´YA DÜŞÜYOR

Şuan 1073 cadde ve sokağımız vardır. Bu proje hayata geçerse bu cadde ve sokak sayısı 186´ya düşüyor. Yaklaşık 900 adet cadde ve sokak arsaya dönüşüyor. Sadece burada elde edilen arsanın yüzde 22´si vatandaşın lehine kullanılsa vatandaşın bütün talepleri fazlasıyla karşılanmış olacak.

SOSYAL DONATISI EN YÜKSEK YER

Belediyeevleri´nin sosyal donatı alanı fazlasıyla var. Adana´da kişi başına düşen sosyal donatı alanı en fazla yerdir. Belediyeevleri´nin çepeçevresi bulvarlarla donatılmıştır. Her türlü ulaşım, metro vs. olanaklarına sahiptir. İhtiyaçtan fazla eğitim, ibadet, spor ve yeşil alanı, sağlık alanı ve dinlenme alanları mevcuttur. Yani Belediyeevleri´nde her şey fazlasıyla var, sadece evler günün ihtiyaçlarına cevap vermiyor.

Tek istediğimiz, evlerin günün ihtiyaçlarına cevap verecek büyüklüğe çıkarılarak vatandaşların haklarının güvenceye alınmasıdır. Bunun dışında hiçbir talebimiz yoktur.

Belediye bunları istişare etmek yerine daha temeli bir atılmamış, vatandaşın rızası alınmamış, hayali evleri sanal gözlüklerle vatandaşa vermeye çalışıyor.

YENİ ADANA - Belediyeevleri Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Tahir Han Beye verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz. Söz hakkı doğan Çukurova Belediye Başkanına da bu konudaki yanıtlarının da yayınlama sözünü de buradan veriyoruz.
Kaynak: ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİTHAT TOPAL VEFAT ETTİ
MİTHAT TOPAL VEFAT ETTİ
Adana´nın başarılı işadamı İnşaat Mühendisi - Müteahhit, TOBB Ticaret Odaları Konsey Üyesi ve DEİK Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Başkanı Halil Avcı´nın dayısı Mithat Topal toprağa verildi..
Çiftçilere “Akdeniz meyve sineği” semineri
Çiftçilere “Akdeniz meyve sineği” semineri
ADATÜB Başkan Vekili Karabucak: “Önümüzdeki narenciye sezonunun bu zararlıdan etkilenmemesi için tüm önlemleri alıyoruz”
Kozan´da yaşlılara evde temizlik hizmeti
Kozan´da yaşlılara evde temizlik hizmeti
Adana´nın Kozan ilçesinde ikamet eden korunmaya muhtaç kimsesiz yaşlılara ilçe kaymakamlığı tarafından hazırlanan bir projeyle evde temizlik hizmeti verilecek.
Trafik kavgası LÖSEV´e bağışla sonuçlandı
Trafik kavgası LÖSEV´e bağışla sonuçlandı
Adana´da uzlaşma sonucu müştekinin talebi üzerine LÖSEV´e bin 500 lira bağışta bulunan şüpheli 1 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmaktan kurtuldu
Su oyun parkları hizmete açıldı
Su oyun parkları hizmete açıldı
Çukurova Belediyesi tarafından yaptırılan Su Oyun Parkları hizmete açıldı.
Adana´da 140 gece bekçisi daha görev başında
Adana´da 140 gece bekçisi daha görev başında
Adana´da 140 çarşı ve mahalle bekçisi daha yemin ederek göreve başladı.
Sözütek´ten araç sürücülerine sınav uyarısı
Sözütek´ten araç sürücülerine sınav uyarısı
Adana ESOB ve Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavları (YKS) nedeniyle şehirde hizmet veren toplu taşımacı esnafı ile vatandaşlara “Okul önlerinde korna ve klakson çalmayın, yüksek sesle müzik dinlemeyin” uyarısında bulundu
Çocuklara SEYMER´de yaz kursu
Çocuklara SEYMER´de yaz kursu
Seyhan Belediyesi, yaz aylarında çocuklara yönelik kurslara ağırlık verdi. Çeşitli branşlarda eğitim alan çocuklar eğitim sonrası sertifikalarını alıyor.
Karaisalı´da Kaymakam Melih Aydoğan´a Veda Programı Düzenlendi
Karaisalı´da Kaymakam Melih Aydoğan´a Veda Programı Düzenlendi
Kaymakam Melih Aydoğan yaptığı veda konuşmasında, "Burada görev yaptığımız sürede tek derdimiz, tek sevdamız Karaisalı ve siz değerli Karaisalı halkı olmuştur" dedi.
Adana OBM´den ormanlara dijital göz
Adana OBM´den ormanlara dijital göz
Adana´da ‘Kameralı Otomatik Yangın Gözetleme Kuleleri´nin sayısı arttırılıyor.
Ceyhan´ın içmesuyu şebekesi değişiyor
Ceyhan´ın içmesuyu şebekesi değişiyor
ASKİ Genel Müdürü Hüseyin Oprukçu, Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Durna ile birlikte Ceyhan´ı ziyaret ederek orada yapılan yatırımları yerinde inceleyerek ekiplerden bilgi aldı.
Adana Büyükşehir Belediyesi´ne TEMSA´dan 60 adet Avenue otobüs verildi
Adana Büyükşehir Belediyesi´ne TEMSA´dan 60 adet Avenue otobüs verildi
TEMSA Genel Müdürü Hasan Yıldırım, "Adana Büyükşehir Belediyesi´ne ilk teslimatımızı 2010´da yılında 10 adet Avenue model otobüsle gerçekleştirmiştik. Bugünkü teslimatla birlikte Adana Büyükşehir Belediyesi´nin hizmetine sunduğumuz TEMSA markalı araç sayısı 223´e ulaştı.Ayrıca bu yıl içinde Adana Büyükşehir Belediyesi´ne 10 adet elektrikli otobüs teslim etme konusunda da anlaşmaya vardık" dedi.
2. Adana Lezzet Festivali 12-14 Ekim´de
2. Adana Lezzet Festivali 12-14 Ekim´de
Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan “Adana Lezzet Festivali”nin yol haritasının masaya yatırıldığı yürütme kurulu toplantısı, Merkez Park´ta oluşturulan incelemelerin ardından gerçekleştirildi.
Çelikcan, “Kıyıpark, millet bahçesi gibi hizmet verecek”
Çelikcan, “Kıyıpark, millet bahçesi gibi hizmet verecek”
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ´´Geçen yıl sonbahar ayında ihalesini yaptığımız Kıyıpark projesi hükümetimizin programında da olan ´´Millet Bahçesi´´ projesi gibi hizmet verecek . 130 bin metrekare olan bu alanı Orman Bölge Müdürlüğümüzle görüşerek tahsisini gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın kullanımına açıyoruz” dedi.
Seyhan Belediyesi´nden İstihdama Katkı
Seyhan Belediyesi´nden İstihdama Katkı
Seyhan Belediyesi ve Özler Tarım İşbirliği İle 500 Kişiye İş İmkânı sağlandı
Ceyhan depremi 20. yılında
Ceyhan depremi 20. yılında
İMO Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt, Adana-Ceyhan depreminin 20. Yıldönümünde deprem önlemlerine dikkat çekti .Bayburt, "Deprem önlemlerinin hayata geçirilmesi devletin sorumluluğudur. Rant, çıkar, siyaset hesaplarından uzaklaşılmalı.İmar affı ile yeni kaçak yapılara davetiye çıkarılıyor" dedi.
Barbaros ve Bey mahalleri kentsel dönüşümü başlıyor
Barbaros ve Bey mahalleri kentsel dönüşümü başlıyor
Adana´nın Seyhan ilçesinde Barbaros ve Bey mahallerini kapsayan alanda yapılacak ve bin 550 konut ile 36 dükkânın inşa edileceği projenin ilk 2 etabının ihalesi yapıldı. İhalelerin kesinlik kazanması ve yer tesliminin yapılması ile birlikte inşaatların 750 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor.
AOSB´de "Yangın Önleme, Söndürme Eğitimi ve Tatbikatı"
AOSB´de "Yangın Önleme, Söndürme Eğitimi ve Tatbikatı"
Adana Organize Sanayi Bölge (AOSB) Başkanlığı, işletmelerde çıkabilecek muhtemel yangınları önlemek, yangın esnasında söndürme ve kurtarma tekniklerini uygulamak, bu konudaki bilgi ve becerileri artırmak amacıyla her yıl sanayiciler ve çalışanlarına yönelik düzenlediği ‘Yangın Önleme ve Söndürme Eğitimi ve Tatbikatı”nın bu yılki ilk bölümünü gerçekleştirdi.
Koltuk değneğiyle 3 kat çıkıp oy kullandı
Koltuk değneğiyle 3 kat çıkıp oy kullandı
Adana´da 4 yıl önce düşüp kalçasını kıran ve yürüteç yardımıyla yürüyebilen vatandaş, evde seçim sandığı uygulamasına başvurmadığı için koltuk değneğiyle 3 kat çıkıp oyunu kullanmak zorunda kaldı
Başkan Karalar´dan Karaisalı, Pozantı ve Karataş´a Çöp Kamyonu
Başkan Karalar´dan Karaisalı, Pozantı ve Karataş´a Çöp Kamyonu
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, yaz aylarında Adanalıların sıcaklardan dolayı adeta akın ettiği sayfiye yerleri olan Karataş, Karaisalı ve Pozantı ilçelerine çöp kamyonu gönderdi.
50 bekçi ilk kez göreve başladı
50 bekçi ilk kez göreve başladı
Adana´nın Ceyhan ilçesinde 50 bekçi Ramazan Bayramı´nda göreve başladı.
Adana´nın yol çalışmaları devam ediyor
Adana´nın yol çalışmaları devam ediyor
Ulaşım master planına eşgüdümlü yürüttüğü çalışmalar kapsamında Adana´nın trafik yükünü hafifletmek hedefleniyor.
Tayland usulü rulo dondurma Adana´da ilgi görüyor
Tayland usulü rulo dondurma Adana´da ilgi görüyor
21 yaşındaki genç girişimci sosyal medyada gördüğü Tayland usulü dondurmayı Adana´da üretmeye başladı
VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ, KAYMAKAMLARLA TOPLANDI
VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ, KAYMAKAMLARLA TOPLANDI
Vali Mahmut Demirtaş, devam eden ve proje halindeki kamu yatırımlarını değerlendirmek, ilçelerde gerçekleştirilen kamu hizmetlerini masaya yatırmak ve vatandaşların taleplerini ele almak üzere, Adana´nın tüm ilçelerinde görev yapan kaymakamlarla bir araya geldi.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
KAÇ-KAÇ FACİASI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
İLK 100 GÜN
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 19
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
TOROSLAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞINDA KUVA-Yİ MİLLİYE GÜNEŞİNİN DOĞUŞUNU MÜJDELEYEN ERZURUM KONGRESİNİN 99. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
DEMOKRASİ, KALKINMA, SAYGINLIK VE EĞİTİM
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Ne Geceymiş Yahu?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DEMOKRASİ VE DİKTATÖRLÜK(2)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
DEĞİŞİM ZAMANI
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CUMHURİYETİN DEMOKRATİK EĞİTİMİ ULUSAL GÜCÜMÜZÜ OLUŞTURDUĞU GİBİ, “KİNDAR NESİL YETİŞTİREN EĞİTİM” DE ULUSAL YIKIMIMIZA YOL AÇAR!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Türkiye Bilimsel Yayınalar Dünyadaki Yeri ve İran Güney Kore Karşılaştırması
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
aktüalite ve edebiyat
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
YAHUDİ DEVLETİ
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
YAYLA YOLLARI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
Desteğin Tam Zamanı
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DEVLET İÇİNDE KİŞİSEL DEVLET
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg