BEVKENT DER,“BELEDİYE EVLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTSAL DÖNÜŞÜME DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR”
Belediyeevleri Kentsel Dönüşüm Derneği (BEVKENT- DER) Başkanı Tahir Han, “Tek isteğimiz, evlerin günün ihtiyaçlarına cevap verecek büyüklüğe çıkarılarak vatandaşların haklarının güvenceye alınmasıdır. Bunun dışında hiçbir talebimiz yoktur” diyor.
Tarih: 17.05.2018 09:43:30/ 3796okunma / 0yorum

/resimler/2018-5/17/0946493454233.jpg/resimler/2018-5/17/0947029079453.jpg/resimler/2018-5/17/0947139241139.jpg

 

RÖPORTAJ: VAHİT ŞAHİN

FOTOĞRAF: FEHMİ İNCEOĞLU

Kısa adı BEVKENT- DER olan Belediyeevleri Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Tahir Han, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Çukurova Belediyesi tarafından Belediyeevleri´nde başlatılacak olan dev projenin rantsal dönüşüme dönüştürüleceğini söyledi. Han, “Mahallemizin bir tek sorunu var oda mevcut yapıların günün ihtiyaçlarının gerisinde kalmasıdır.
Durum böyleyken hak sahiplerine verilecek konutların günün yaşam koşullarına uygun olması gerekmektedir. Yani hak sahiplerine verilecek konutların ihtiyacı karşılayacak büyüklükte ve sosyal donatılara sahip olması gerekmektedir” dedi.

Aşağıda BEVKENT- DER Başkanı Tahir Han ile yaptığımız röportajı sunuyoruz.

YENİ ADANA- Daha önce Çukurova Belediyesi´ne bir açık çağrınız olmuştu. Bu çağrınızda neler demiştiniz? Bu çağrınıza olumlu yanıt alabildiniz mi? Sizi, yani Derneği muhatap olarak kabul ettiler mi?

TAHİR HAN (BEVKENT DER BAŞKANI)- Çağrımız şöyleydi: Sayın Başkan öncelikle hazırlamış olduğunuz Belediyeevleri Kentsel Dönüşüm projesinin Bakanlıkça onaylanmasından dolayı sizi ve sizin şahsınızdan ekibinizi kutluyorum.
Bu güzel projenin biz hak sahipleri yararına gerçekleştirilmesini talep ediyor ve başarılar diliyorum.Biz Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Derneği ( Bevkent Der ) olarak bu projenin Çukurova Belediye Başkanlığınca gerçekleştirilmesinden yanayız. Ancak hak sahiplerinin talepleri iyi tespit edilerek ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde memnuniyetleri sağlanmalıdır. Bilindiği gibi tüm kentsel dönüşüm projeleri rezerv yapı alanların modern kentleşme ihtiyaçlarına uygun olmaması, yeteri sosyal alan ve donatılardan yoksun olması, altyapı ve üstyapı yetersizliği gibi nedenlerden dolayı gerçekleştirilmektedir. Oysa mahallemizin yukarda saydığımız sorunlara benzer hiç bir sorunu bulunmamakta ve tüm sosyal donatı ve alanlara sahip tek mahalledir. Mahallemizin bir tek sorunu var oda mevcut yapıların günün ihtiyaçlarının gerisinde kalmasıdır. Durum böyleyken Hak sahiplerine verilecek konutların günün yaşam koşullarına uygun olması gerekmektedir.
Yani hak sahiplerine verilecek konutların ihtiyacı karşılayacak büyüklükte ve sosyal donatılara sahip olması gerekmektedir.
Bunu için ;
* 60´lıklarda oturan hak sahipleri için en az 85 m2 ve üstü konutlar inşa edilmeli.
* Dublex ev sahiplerinin hakları korunmalı ve bugünkü yaşantılarını muhafaza edecek konutlar tasarlanmalı.
* Müstakil ev sahiplerinin mağduriyetlerine izin verilmeyecek şekilde bugünkü standartları avantajları korunmalıdır.
Hak sahiplerinin ihtiyaç ve taleplerini yasal güvenceye alarak yapılacak bir projenin gerçekleştirilmesi için yetkili idare olan Belediye Başkanlığınıza tüm üyelerimiz ile destek vermeyi halkımız için bir görev sayıyoruz.

YENİ ADANA- Çukurova Belediyesi´nin hak sahiplerini belediyeye davet ederek, 3 boyutlu gözlükle vatandaşı ikna yöntemi var ve halen devam ediyor. Buna ne diyorsunuz?

TAHİR HAN (BEVKENT DER BAŞKANI)- Belediye vatandaşlara mesaj göndererek sizi "3 boyutlu sanal gözlüklerle dairenizi görün ve seçin" davetine kesinlikle inanmayın diyoruz. Bu, hayaldir, yalandır kandırmacadır. Sadece hayali olarak hazırlanmış sanal bir animasyondur. Gerçekle hiç bir ilgisi yoktur ve olması da mümkün değil. Çukurova Belediyesi tarafından bastırılan katalogda 14 adet değişik metrekarelerde olan konutların projelendirildiği açıklanıyor. Bakınız ne diyorlar, “Bu katalogdaki bilgi ve unsurlar projenin görselini oluşturmak ve canlandırmak amacıyla konmuş olup, delil ve müktesep hak oluşturmaz. Dairelerin bulundukları kat ve baktıkları cephe, onaylı ruhsat projesi ile kesinleşecektir. Çukurova Belediyesi projede, mahal listesinde ve görselinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.” Daha hak sahiplerinin rızası (imzası) alınmamış, projesi ve şartnamesi çıkmamış, ihalesi olmamış, müteahhidi belirlenmemiş ve temeli bile atılmamış bir Projedir. Bu taslak projede evinizi seçin demek daha evlilik çağına bile gelmemiş birine, gelin çocuğunuza damatlık seçin demeye benzer. Bu kadar saçma.

YENİ ADANA – Kentsel Dönüşüm Projesini bize biraz anlatır mısınız? Bu projede neler var?

TAHİR HAN (BEVKENT DER BAŞKANI)- Önce buranın adını koyalım. Belediyeevleri 1986 yılında dönemin belediye başkanı tarafından 200 bin konutluk sosyal konut alanı olarak başlatıldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜME DAHİL EDİLMESİ GEREKEN EN SON YERDİR

Dolayısıyla kentsel dönüşüme dahil edilmesi gereken en son yerdir. Burası kentsel dönüşüme dahil edilirken belediye ve müşavir firma ne hikmetse zemin etüdü yapan firma ile gizlilik anlaşma yapıyor. Bu neyin gizliliğidir? Adananın zemini en sağlam olan yeri siz hangi gerekçe ile riskli alan ilan ediyorsunuz?

‘HALKIN AVUKATI´SONER ÇETİN TAAHHÜTLERİNİ UNUTTU

Soner Çetin başkan seçildikten sonra“Ben halkın avukatı olarak bu ile al atacağım”deyince rahatladık. Çünkü Sayın Başkanın taahhüdü vardı, vatandaşın yararına olamayacak hiçbir projeye imza atmayacağını, mevut 60 m2´lik evler yerine kesinlikle 100 metrekareden aşağı konut vermeyeceğini ve hatta yüksek tutacağını taahhüt etti. Şimdi tam tersi bu sözleri kendisi söylememiş gibi tekrar birebir konut metrekaresi vereceğini taahhüt ediyor.

VATANDAŞIN ARSASI YOK SAYILIYOR

Oysa ki, değerlendirilecek olan konutlar değil, arsalardır. Vatandaşın arsası yok sayılıyor, mevcut konut inşaat alanı baz alınıyor. Bu da devasa bir arsanın boşa çıkarılarak hak sahipleri dışında başka amaçlar için kullanılmayı beraberinde getiriyor, yani ranta dönüştürülüyor.

YENİ ADANA – Çukurova Belediyesi´nden halk olarak, halkın temsilcisi dernek olarak beklentiniz, talebiniz neydi? Hangileri karşılandı? Son geldiğiniz aşama, durum nedir?

TAHİR HAN (BEVKENT DER BAŞKANI)- Bizim beklentimiz ve talebimiz Çukurova Belediyesi´nin vatandaşla istişare ederek, konutları beraber tasarlamaktı. Bunun için birincisi banka kredi kartları sözleşmesi gibi tuzaklarla dolu ön anlaşma protokol tutanağının değiştirilmesi, vatandaşın tüm haklarının güvenceye alınmasını istemiştik. Örnek, vatandaş imzayı verdi, belediye vatandaşı tahliye ederek yıkıma başladı. 24 ay boyunca da vatandaşın kirasını ödedi, ama bu 24 ay sonunda konutlar tamamlanamadı ve yıllarca teslim edilemedi. Vatandaşın mağduriyetini nasıl güvenceye alırsınız? Bu güvence sağlanamadan vatandaşın imzasını alamazsınız. Çünkü karşımızda devlet vardır. Devlet taahhütlerle değil, yasal güvenceyle garanti altına alır. Buna yanaşmıyorlar, tek taraflı sözleşmeyi dayatıyorlar.

ARSA 6 KAT FAZLA DEĞER KAZANDI

İkincisi, biz vatandaşlar için 60 m2´lik konutlar yerine 85 metrekare net kullanım alanı olan 3 oda bir salonlu günün ihtiyacına cevaplar veren konutlar istedik. Dubleks evler yerine arsa payları ile beraber 2 adet 80 metrekarelik kullanım alanı olan yine 3oda 1 salon konutlar istedik. Müstakil evler için ise, kat ve arsa payları değişken olduğu için 60 ve dubleksler için talep ettiğimiz oranlar baz alınarak bir hesaplama ile mağduriyetlerin giderilmesini talep ettik.

Dükkan sahipleri için de mevcut dükkanların küçük olmasından dolayı yüzde 50 fazlasıyla bedelsiz, geri kalan yüzde50 payı ise inşaat maliyeti bedelinde talep ettik. Yani 30 metrekarelik bir dükkan için 15 metrekarelik inşaat bedeli ödeyerek 60 metrekarelik dükkan talep ettik. Ayrıca mevcut 428 işyerine belediyenin hazırlamış olduğu projede 2714 işyeri öngörülmektedir. Biz bu işyerlerine 214 tanesini hak sahiplerinin bloklarına tahsisi edilerek ortak giderlerinin aidatlarının ve diğer giderlerinin ödenmesinde kullanılmasını talep etmiştik. Bu taleplerimizden sadece işyeri tahsisi kabul edildi. Ama o da yasal güvenceye bağlanmış değil. Oysa ki, Belediyecvleri´nin yoğunluğu 0.40´tan bu proje ile 2.40´a çıkmış durumdadır. Yani vatandaşın evi Bakanlar Kurulu kararı ile 6 kat değer kazanmış durumda. Biz bu değerin 4 katını belediyeye hibe ediyoruz, sadece 2 katını istiyoruz. Bunu bile kabul ettiremiyoruz.

1073 CADDE VE SOKAK 186´YA DÜŞÜYOR

Şuan 1073 cadde ve sokağımız vardır. Bu proje hayata geçerse bu cadde ve sokak sayısı 186´ya düşüyor. Yaklaşık 900 adet cadde ve sokak arsaya dönüşüyor. Sadece burada elde edilen arsanın yüzde 22´si vatandaşın lehine kullanılsa vatandaşın bütün talepleri fazlasıyla karşılanmış olacak.

SOSYAL DONATISI EN YÜKSEK YER

Belediyeevleri´nin sosyal donatı alanı fazlasıyla var. Adana´da kişi başına düşen sosyal donatı alanı en fazla yerdir. Belediyeevleri´nin çepeçevresi bulvarlarla donatılmıştır. Her türlü ulaşım, metro vs. olanaklarına sahiptir. İhtiyaçtan fazla eğitim, ibadet, spor ve yeşil alanı, sağlık alanı ve dinlenme alanları mevcuttur. Yani Belediyeevleri´nde her şey fazlasıyla var, sadece evler günün ihtiyaçlarına cevap vermiyor.

Tek istediğimiz, evlerin günün ihtiyaçlarına cevap verecek büyüklüğe çıkarılarak vatandaşların haklarının güvenceye alınmasıdır. Bunun dışında hiçbir talebimiz yoktur.

Belediye bunları istişare etmek yerine daha temeli bir atılmamış, vatandaşın rızası alınmamış, hayali evleri sanal gözlüklerle vatandaşa vermeye çalışıyor.

YENİ ADANA - Belediyeevleri Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Tahir Han Beye verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz. Söz hakkı doğan Çukurova Belediye Başkanına da bu konudaki yanıtlarının da yayınlama sözünü de buradan veriyoruz.
Kaynak: ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EMNİYET MÜDÜRÜNÜ ÖLDÜREN POLİS MEMURUNU İLE İLGİLİ BİLGİLER ORTAYA ÇIKTI
EMNİYET MÜDÜRÜNÜ ÖLDÜREN POLİS MEMURUNU İLE İLGİLİ BİLGİLER ORTAYA ÇIKTI
Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit oldu. O saldırganın fotoğrafı ise ortaya çıktı.
 ADANA VALİLİĞİNİN YILLIK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
ADANA VALİLİĞİNİN YILLIK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Adana Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Kurulu “Yıllık Değerlendirme Raporu ve Kurumlar Arası Koordinasyon Kurulu" Toplantısı, Vali Demirtaş başkanlığında gerçekleştirildi.
YENİ ADLİYE BİNASININ İNŞAATI İLERLİYOR
YENİ ADLİYE BİNASININ İNŞAATI İLERLİYOR
Adana Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı tarafından yaptırılan Türkiye´nin en büyük ve en modern 3´üncü adliyesi olacak Adana Adalet Binası´nın yapımı sürerken Baro yönetimi tahsis edilecek hizmet odalarında ve adliye inşaat alanında detaylı inceleme yaptı.
ADANA BAROSU´NDA  30.DÖNEMİN MAZBATA TÖRENİ YAPILDI.
ADANA BAROSU´NDA 30.DÖNEMİN MAZBATA TÖRENİ YAPILDI.
BAŞKANIMIZ AV.KÜÇÜK: "GÖREVİMİZİ HAK, HUKUK VE ADALET İÇİN SÜRDÜRECEĞİZ" Adana Barosu´nun 30. Olağan Genel Kurulu ve Seçimlerinin ardından başkanlığa yeniden seçilen Av. Veli Küçük, mazbatasını aldı.
Ekmek Üzerindeki Fiyat Oyunlarına Akıncı´dan Tepki…
Ekmek Üzerindeki Fiyat Oyunlarına Akıncı´dan Tepki…
Son günlerde en temel gıda maddelerinden olan ekmek üzerinde ekonomik kriz bahane gösterilerek oynanan fiyat değişikliliklerine tepki gösteren Seyhan Belediyesi Başkanı Vekili Yusuf Akıncı, fiyatların dengede tutulabilmesi için Büyükşehir Belediyesi´nin zarar da etse ekmek üretiminden vazgeçememesi gerektiğin söyledi.
2. ADANA LEZZET FESTİVALİ BAŞLIYOR
2. ADANA LEZZET FESTİVALİ BAŞLIYOR
Bu yıl 12 – 14 Ekim tarihlerinde Adana Valiliği´nin ev sahipliğinde “Gelenekselin Gücü Adına!” temasıyla Merkez Park´ta düzenlenecek ve Adana´nın “en” yerel ve “en” geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtacak 2. Adana Lezzet Festivali için geri sayım başladı.
BARO´DA RUHSAT HEYECANI VE MUTLULUĞU YAŞANDI
BARO´DA RUHSAT HEYECANI VE MUTLULUĞU YAŞANDI
Adana Barosu´nda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan 10 hukukçu ruhsatnamelerini alarak avukatlık mesleğine başladılar.
Sinemanın emekçileri ödüllerini aldı
Sinemanın emekçileri ödüllerini aldı
25´inci Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında sinemanın görünmeyen kahramanlarına ödülleri verildi. Dün hayatını kaybeden ünlü oyuncu Yakup Yavru, aldığı ödülü törende özel hazırlanan bir platform üzerine konularak anıldı.
25. Uluslararası Adana Film Festivali Onur Ödülleri sahiplerine verildi
25. Uluslararası Adana Film Festivali Onur Ödülleri sahiplerine verildi
25´inci Uluslararası Adana Film Festivali´nde Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Çocukların Korunmasına Yönelik Denetim Uygulamaları başladı
Çocukların Korunmasına Yönelik Denetim Uygulamaları başladı
İl Emniyet Müdürlüğü´nce çocuk ve gençlerin güvenli bir eğitim-öğretim hayatı sürdürebilmeleri için uygulamalar başladı
25´inci Uluslararası Adana Film Festivali heyecanı başlıyor
25´inci Uluslararası Adana Film Festivali heyecanı başlıyor
Adana´da bu yıl 25´incisi düzenlenecek olan, 900 bin lira ödülün dağıtılacağı Uluslararası Adana Film Festivali öncesi lansmanı gerçekleştirildi. Tuba Büyüküstün, Ahmet Mümtaz Taylan gibi oyuncuların katıldığı lansmanda Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması´nda finale kalan isimler de açıklandı.
Kurban Bayramında Adanalılar ucuz ve serin tatili seçti
Kurban Bayramında Adanalılar ucuz ve serin tatili seçti
Kurban Bayramının yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle Adana´da havanın çok sıcak olmasından dolayı vatandaşlar hem ucuz hem de serin olan yaylalarda tatil yapmayı tercih ediyor
Tufanbeyli´de festival coşkusu
Tufanbeyli´de festival coşkusu
Adana´nın Tufanbeyli İlçe Belediyesi tarafından 17´ncisi düzenlenen Tufanbeyli Geleneksel Kültür ve Güreş Festivali coşku içerisinde geçti.
Dünyada halen kullanımda olan en eski iki köprü Adana´da
Dünyada halen kullanımda olan en eski iki köprü Adana´da
6 ayrı medeniyete hizmet sunarak tarihe tanıklık eden Taş Köprü Seyhan, Misis Köprüsü de Ceyhan Nehri üzerinde muhteşem görüntüleri ile göz kamaştırıyor
Portatif havuzlarda serinlik
Portatif havuzlarda serinlik
Adana´da yaz aylarında sıcak havaların etkisiyle sulama kanallarında meydana gelen boğulma olaylarının önüne geçmek için Seyhan Belediyesi tarafından 4 senedir uygulamada olan portatif havuzlar, bu sene de hizmetini sürdürüyor.
Toplu taşımada Kentkart dönemi başlıyor
Toplu taşımada Kentkart dönemi başlıyor
Belediye otobüsleri ve metroda olduğu gibi 1 Ağustos´tan itibaren özel halk otobüsleri ve dolmuşlarda da Kentkart, Araçkart ve temassız kredi kartları geçerli olacak.
Seyhan Belediyesi Yaz Spor Okulları Açıldı
Seyhan Belediyesi Yaz Spor Okulları Açıldı
Seyhan Belediyesi ücretsiz yaz spor okullarının açılışı gerçekleştirildi. Yaz spor okullarında 12 farklı branşta spor eğitimi verilecek.
Karaisalı askerlerini uğurladı
Karaisalı askerlerini uğurladı
Adana´nın merkez ilçesi Karaisalı´da belediye başkanlığı tarafından askere gidecek gençlere yönelik ´Toplu Asker Kınası´ programı düzenlendi.
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:"Anızın ateşi toprağı öldürüyor"
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:"Anızın ateşi toprağı öldürüyor"
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar:Anızın yakılması tarımsal üretimde döngünün bozulmasına ve toprakta verimliliğin azalmasına neden olmaktadır” dedi.
MİTHAT TOPAL VEFAT ETTİ
MİTHAT TOPAL VEFAT ETTİ
Adana´nın başarılı işadamı İnşaat Mühendisi - Müteahhit, TOBB Ticaret Odaları Konsey Üyesi ve DEİK Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Başkanı Halil Avcı´nın dayısı Mithat Topal toprağa verildi..
Çiftçilere “Akdeniz meyve sineği” semineri
Çiftçilere “Akdeniz meyve sineği” semineri
ADATÜB Başkan Vekili Karabucak: “Önümüzdeki narenciye sezonunun bu zararlıdan etkilenmemesi için tüm önlemleri alıyoruz”
Kozan´da yaşlılara evde temizlik hizmeti
Kozan´da yaşlılara evde temizlik hizmeti
Adana´nın Kozan ilçesinde ikamet eden korunmaya muhtaç kimsesiz yaşlılara ilçe kaymakamlığı tarafından hazırlanan bir projeyle evde temizlik hizmeti verilecek.
Trafik kavgası LÖSEV´e bağışla sonuçlandı
Trafik kavgası LÖSEV´e bağışla sonuçlandı
Adana´da uzlaşma sonucu müştekinin talebi üzerine LÖSEV´e bin 500 lira bağışta bulunan şüpheli 1 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmaktan kurtuldu
Su oyun parkları hizmete açıldı
Su oyun parkları hizmete açıldı
Çukurova Belediyesi tarafından yaptırılan Su Oyun Parkları hizmete açıldı.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEMSİLCİLERİMİZ İLK YARININ SON HAFTASI SIFIR ÇEKTİ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
BEYLİKDÜZÜ´NDEN SEFAKÖY´E İSTANBUL TÜYAP KİTAP FUARI
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
‘ŞİRK DİNİ´ VE BU DİNİN İLAHLARI
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
ANADOLU´M, ATA YURDUM
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİLMEKVE EĞİTİM
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
CHP, Bu Seçime Katılacak mı?
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DÜNYA´DA SEVİLEN LİDER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
“YÜKSEK TÜRK KADINI” ZÜBEYDE HANIM´I SAYGI VE GÖNÜL-BORCUYLA ANARKEN ATATÜRK´ÜN KALEMİNDEN ANNESİ
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
İnsan Geçmiş Kısa Tarihi Ve Yaratığı Teknoloji İle Karşı Karşıya Gelmesi
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
İSTANBUL ROMANLARI
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ABD, BÖLGESEL OYUNDA ŞAŞIRTMIYOR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
SORUYORUM
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-elş.deneme YASEMİN BÜLBÜL-“SON SALTANAT ERTUĞRUL”(*)
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
AT
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
İKİNCİ YARIYA ŞİMŞEK GİBİ GELİYORUZ
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR İYİ YOLDA
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BÜROKRASİ VE SAĞLIK ÜZERİNE
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Volgada 11 gün-23
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-12/19/1422573915426.jpg