OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE KAPASİTE GELİŞİMİ
İlk Adım Yayınevi ve Dörtler Copy Center´in birlikte düzenledikleri ve bazı katılımcı firmaların yer aldığı “Okul Öncesi Dönemde Kapasite Gelişimi” adlı seminerde Marmara Üniversitesitesi´´de Doç Dr. Özgül Polat tarafından uygulamalı seminer gerçekleştirildi. (Haber Cumali Karataş)
Tarih: 15.5.2018 12:55:26/ 302okunma / 0yorum

/resimler/2018-5/15/1258354206282.jpgİlk Adım Yayınevi ve Dörtler Copy Center´in 11 Mayıs Cuma günü saat:13:00/16:30 arasında Seyhan Oteli´nde gerçekleştirdikleri; Stabilo, Craft-Arts, Uhu, Lino, Carioca, Kiddyworld ve Lets gibi eğitim alanındaki bazı katılımcı firmaların da yer aldığı “Okul Öncesi Dönemde Kapasite Gelişimi” adlı seminerde Marmara Üniversitesi´´den Doç Dr. Özgül Polat tarafından uygulamalı seminer eğitimi gerçekleştirildi. Seminer sonunda Dörtler Copy-Center sahibi Remzi Karataş tarafından Doç Dr. Özgül Polat´a; İlk Adım Yayınevi Ceosu Turan Dikmetaş tarafından da Remzi Karataş´a plaket verildi.   

Atatürk´ün Gençliğe Hitabe´sinin okunmasıyla başlayan seminerde daha sonra İstiklâl Marşı okundu. Doç Dr. Özgül Polat, “Okul Öncesi Dönemde Kapasite Geliştirme” konusunda /resimler/2018-5/15/1259239988464.jpgdinleyicilere slaytlı sunumda bulunduktan sonra verilen molada katılımcı firmaların tanıtım olarak sergilenen ürünleri davetliler tarafından ilgiyle incelendi. Mola sonrası Doç. Dr. Özgül Polat´ın sürdürdüğü uygulamalı ve davetlilerin katılımıyla sürdürdüğü “Okul Öncesi Dönemde Kapasite Gelişimi”nin ikinci bölümünde farkındalık yaratma çabalarının pratiğe yansıtılmak istenen duyarlı yaklaşımlar izlendi.   

Sunumunu Hakan Tokatlı´ın yaptığı seminerde daha sonra mikrofona gelen İlk Adım Yayınevi Ceosu Turan Dikmetaş 2019 yılı eğitim sezonu adına başarılar diledi. Dörtler Copy Center´in kitap ve yayın anlamında Adana´ya hizmetinden olumlu bir biçimde söz eden Turan Dikmetaş; yayınevi olarak eğitime katkıları konusunda ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini dile getirdi.

*SİZDEN BİRİ

/resimler/2018-5/15/1300143427114.jpg            İlk Adım Yayınevi Ceosu Turan Dikmetaş´tan sonra söz alan Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Temel Eğitim Bölümü´nden Doç. Dr. Özgül Polat´ın davetlilere hoş geldin dedikten sonra, dikkat toplayan, sıcak bir iletişim gerçekleştirdiği gözlendi… Kendisinin bir akademisyen olmasına rağmen okul öncesi eğitim öğretmenliğinden gelen biri olduğunun altını çizerek “sizden biriyim” diyen Polat; 1996´dan beri bu alanda hizmet verdiğini belirtip, “çalışıp, görüp öğreniyorum, sizlerin yardımına ihtiyacım var. Ana okulu öğretmeni olmaktan gurur duyarım. Akademisyen olarak da öğretmenim.” dedi.

            Sayısal uygulamalı oyunlarla okul öncesi çocukların kapasitesini arttırmayı oyunlu, /resimler/2018-5/15/1306497028484.jpgdanslı gösterilerle zevkli, içten katılımı sağlayıcı bir neşeli pratiğe dönüştüren Doç.Dr. Özgül Polat; izleyicilerin de hayli beğenip, eğlendiği koro halinde eğlenceli bir katılımla anlattıklarını uygulamalı bir tempoyla pekiştirmenin yollarını denedi. Okul öncesi eğitimde 21. yüzyıl eğitimini anlatan Özgül Polat; 21 yüzyıl bireylerini yetiştirecek öğretmenlere yönelik sürdürdüğü seslenişinde; “Beş, beş buçuk ve altı yaş gruplarında üç binin üzerinde uygulamalı eğitimde şunu gördüm. Çocuk bu yaşlarda iyi eğitilirse hayata on sıfır önde başlıyor. Okul öncesinde öyle çalışmalar yapmalıyız ki, matematik olgunluk düzeyini çok iyi duruma getiren, hayattaki başarısını arttıracak düzeye getirmeliyiz çocuğun. Biz bunu düşündük. Okul öncesinde gerekli eğitimi alan bir çocuğun ilkokulu iyi, ortaokulu, lisesi, üniversitesi iyi gidecektir. Bu bir domino etkisidir. Bu yüzden kendinizi önemseyin, önem verin, çalışmalarınızı en üst düzeyde gerçekleştiren araçlar kullanın. Sağlıklı toplumda yaşayabilmek için, hayatla baş edebilmek için çocukları iyi yetiştirin.” dedi.   

            *ÇOCUK GELİŞİMİ 

/resimler/2018-5/15/1301104209311.jpg            “Soru soran, sorgullayan, eleştirel düşünceyi öğretmeliyiz çocuğa.” diyen    Doç. Dr. Özgül Polat; çocukların yaratıcılık ve sorun çözme konularına da dikkat çekip; okumak ile okuryazarlık arasındaki farkın altını çizerek; bilgi okur yazarlığı konusundan söz etti. Değindiği bilgi okuryazarlığı boyutlarında çocuğa ulaştırılan bilginin nasıl kullanılacağı konusunun da öğretilmesi gerektiğini ifade eden Polat; ihtiyaç duyulan bilginin nasıl tespit edilmesi konusundan söz ettikten sonra; bilgi okuryazarlığının küresel, finansal, ekonomik, sağlık, yurttaşlık iş ve girişim, çevre okuryazarlığı olarak bölümlere ayırdı. “Bunları analiz ederek çocuk gelişimine olan yararlı katkılarından söz eden Doç. Dr. Özgül Polat; devam eden yaşamda bilginin gerekliliğini gelecek kuşaklara aktarmanın zorunluluğunu vurguladı.

/resimler/2018-5/15/1301475772539.jpg                Marmara Üniversitesi´´nden Doç Dr. Özgül Polat fark yaratmak konusunda verdiği bilimsel örneklerle çocuğu fark yaratan konumdaki bir kapasite kullanımına değinerek; çocuğu standarta sokmayan alternatif üretmeye dikkat çekti. 2752 kişi ile çalıştığı anketin oldukça katkı sağlayan, inanılmaz yararlı sonuçları olup, okul öncesi eğitime katkı sağladığını belirtti.

            *ÇOCUĞU TANIMAK

            Çocuğu tanımadan uygulama yapamayacağını belirten  Doç. Dr. Özgül Polat; çocuğu tanımadan onun kapasite kullanımının, gelişimin sağlanamayacağına dikkat çekti. Çocuk, bilgi ilişkisinde, bilginin önemine dikkat çekerek, bilginin ne kadar sürede eskidiğini dinleyicilere soran Polat; bilginin, 1960´a kadar 36 yılda, 2000 yılından beri 5 yılda ve 2020 geldiğinde de, bilginin eskime süresinin 6 ayın altına ineceğini vurguladı.

/resimler/2018-5/15/1302182648193.jpg            *ANNE BABALAR

            “Şurda anne babalara, “Bizim çocuklarımız eksik kalmasın.”, Bizim çocuklarımız acaba hiç kimsede olmayan neye sahip olmalıdır?” demekte olduklarını göz önüne alarak, bu açıdan baktığımızda  anne babaların da eğitimi gerekecektir.” diyen Doç Dr. Özgül Polat;  internet kuşağı çocukların daha uzun süreli bir yaşama sahip olacaklarına değindi.

            *DÜŞÜNCE KUTUSU BEYİN

            Gelişen bilim doğrultusunda farklı olan, hataya düşürmeyen bir beyin düşünür hale getirilebileceğini belirten Doç. Dr. Özgül Polat; “Beynimizin daha fazlasını kullanmalıyız. Kullanım kapasitesini artması için nöronlar arasındaki bağlantı sayısını arttırıp, beynimizi daha çok geliştirebiliriz. Çocukların okulda ve her çocuğun kendisine ait olan ve ailelerinin birlikte uyguladığı basit proğramlarının olması lazım. Bu nedenle gelecek kuşakları yetiştiren biz öğretmenlere ciddi ve önemli görevler düşmektedir… Öğretmenler, mesleki yeterliliğin üstünde kaliteli ve donanımlı öğretmenler olmalı zorunluluğunu hiissetmelidir… Nasıl fark yaratabiliriz?.. Kapasiteyi nasıl geliştirebiliriz?.. Çocuğun bulunduğu düzeyi uygun ölçülerle tespit ederek, altı ay sonra yeniden ölçmeliyiz. Çocuğu, sahip olduğu düzeyden daha üst düzeye çekmeye çalışmalıyız.” dedi.                  

            *ÇOCUK VE FELSEFE

/resimler/2018-5/15/1302503898774.jpg         Beyin sağlığına değinip, aydın bir duyarlılık ve bakış açısıyla,çok yönlü düşünmeyle birliktefelsefenin çocuklar için olmazsa olmazlığına dikkat çeken   Doç. Dr. Özgül Polat; “Neden felsefe önemli?. Çok yönlü düşünen bireyler için önemli… Farklılık, düşünmek ve adalet kavramlarının bu doğrultudaki yerine değinen Polat; çok yönlü düşünceyi sağlamak zorunda olmanın altını çizerken, ”Çocuğu; soran, düşünmesini sağlayan, ezber bozmak zorundasınız. Resme bakan bir çocuğa, bakmayı değil, görmeyi sağlarken, önce nasıl bakmasını öğretmeliyiz aslında.” dedi.         

            *TEKNOLOJİ-MOTİVASYON

         Dikkat tembelliği yapan çocuklara değinen çeken   Doç. Dr. Özgül Polat; geçmişle günümüz arasında köprü kurmanın gerekliliğini işaret edip; yazıyı öğretirken de önce yazının icadından başlanmasının altını çizdi.  Ünlü bilim adamı Einstein´ın: “Benim çok farklı bir yeteneğim yok, ben sadece tutkulu bir meraklıyım.” dediğini anımsatan  Doçent Polat;  /resimler/2018-5/15/1303334993409.jpg“Çocuklarda merak uyandıran şeylerle bunu sağlamalıyız” dedi. Bilginin araştırmakla bulunup, kullanılabileceğini ifade een Polat; çocuk eğitiminde felsefe, bilgi, bilim olmadan 21. yüzyıl bireyinin yetişmesinin mümkün olamayacağını vurguladı. Problem çözen, esnek düşünen bir çocuğun yetişmesinin gerekliliğini anlatan Polat; yaratıcı düşüncenin önemine çekip, müziğin aynı zamanda matematik olduğunu belirterek, Pisagor´un matematikten sonra en önemli bilimin müzik olduğunu söylemesinden söz etti.    

            22 yıldan beri okul öncesinde bulunduğunu belirten Doç. Dr. Özgül Polat;   uygulamalı seminere dönüşen ikinci bölümde güleryüz, bilgi, iyimserlik, pozitif düşünce, sevgi, hoşgörü gibi insancıl erdemlerin okul öncesindeki yeri ve önemini vurguladı. Daha sonra oyun, dans vs. eşliğinde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle anlatımını sürdüren Polat; izleyicelerden soru almak istediğini de belirtikten sonra, eğlenceli bir hale getirdiği öğrenim algısını Pisagorun matematiğine denk tutarcasına, okul  öncesi meslektaşlarını Rüştü Şardağ´ın şiirini yazdığı, Fehmi Tokay´ın güzel bir Bayati bestesiyle uğurladı:

            Benzemez kimse sana tavrına hayran olayım.

            Bakışından süzülen işvene kurban olayım.

Lütfuna ermek için söyle perişan olayım.  

Bakışından süzülen işvene kurban olayım./resimler/2018-5/15/1304065775271.jpg

 

 

 

 

     
Kaynak: ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sanayicilere, SGK ve İŞKUR teşvikleri konusunda seminer
Sanayicilere, SGK ve İŞKUR teşvikleri konusunda seminer
Adana Organize Sanayi Bölgesi tarafından 2014 yılından bu yana sanayicilere ve çalışanlarına eğitim desteği sağlayan AOSB Akademi kapsamında sanayicilere, “SGK ve İŞKUR Yönü ile 2018 Yılı Teşvikleri” konulu seminer düzenlendi.
Sabancı Vakfı´ndan önümüzdeki dönem 400 öğrenciye burs
Sabancı Vakfı´ndan önümüzdeki dönem 400 öğrenciye burs
2018-2019 eğitim yılında da lisans ve ön lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği sağlayacak olan Sabancı Vakfı, her yıl 400´ü yeni olmak üzere toplamda 1.500´e yakın öğrenciye burs veriyor. Vakıf, 44 yılda 45 binden fazla burs verdi.
"Genç işsizliğin azalması için, mesleki eğitimin önemi çok büyük "
"Genç işsizliğin azalması için, mesleki eğitimin önemi çok büyük "
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: ´´Sahip olduğumuz iş gücünün niteliğini yükseltmek için mesleki ve teknik eğitim alanların ücretlerini artırarak mesleki eğitimi daha cazip hale getirmeliyiz´´
Bilim Teknik Üniversitesi Mezunlarını Uğurladı
Bilim Teknik Üniversitesi Mezunlarını Uğurladı
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, Sarıçam Kampüsü´nde gerçekleşti. Mühendislik ve İşletme Fakültesi´nden, lisans ve lisansüstü programı bitiren öğrenciler, mezuniyet sevincini törenle paylaştılar. Törende, 33 kişi lisans, 221 kişi ise yüksek lisans diplomalarını aldılar.
Eğitimi terk etme konusunda birincilik bizde!
Eğitimi terk etme konusunda birincilik bizde!
Türkiye 18 ila 24 yaş arasındaki insanlar arasında lise eğitimini tamamlamadan eğitimi terk eden en yüksek ülke olurken, eğitimden erken ayrılma oranının Avrupa Birliği ülkeleri oranına göre çok yüksek olduğu anlaşıldı.
Ç.Ü Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yeni Mezunlarını Uğurladı
Ç.Ü Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yeni Mezunlarını Uğurladı
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Çukurova Üniversitesi Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 2017 – 2018 Mezuniyet törenini büyük bir coşku ile kutlayarak ülke turizmine yeni neferler kazandırdı
AOSB´de "Temel İlk Yardım" eğitimi
AOSB´de "Temel İlk Yardım" eğitimi
Dr. Barış Güzel: "İlk yardımın bilinçli yapılması hayati önem taşır"
ÇÜTAM 2017-2018 Dönemi Etkinlikleri Sona Erdi.
ÇÜTAM 2017-2018 Dönemi Etkinlikleri Sona Erdi.
Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evi´nin 2017-2018 dönemi etkinlikleri sona erdi. Katılımları ve katkıları dolayısıyla ÇÜTAM katılımcılarına katılım belgeleri sunuldu.
YKS´nin kazananları zamanı yönetebilenler olacak
YKS´nin kazananları zamanı yönetebilenler olacak
Sınav sonuçları açıklandığında bilginin yanında zamanı ve psikolojik olarak sınav sürecini daha iyi yönetenlerin başarı sıralarının daha yüksek olacağını görecek gibiyiz” diyen Altınbaş Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet, hafta sonu tamamlanan sınavla ilgili önemli noktalara dikkat çekti.
ÇÜ Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi´nde Yeni Bir Kurs Daha Yapıldı
ÇÜ Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi´nde Yeni Bir Kurs Daha Yapıldı
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi yine çok önemli bir kursa imza attı. Merkez tarafından düzenlenen "DNA Markırları, Gen İfadesinin Belirlenmesinde Kullanılan Yöntemler ve Dizileme Teknolojileri Eğitimi" tamamlandı. Kursu başarıyla bitirenlere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
Ehliyet kurslarına yeni düzenleme
Ehliyet kurslarına yeni düzenleme
Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan yeni düzenlemeyle ehliyet kurslarının il ve ilçelerin nüfusu dikkate alınarak açılması uygulamasına son verildi.
Kapalı sınav salonunun kapısı önünde umutla bekledi
Kapalı sınav salonunun kapısı önünde umutla bekledi
Sivas´ta Yükseköğretim Kurumları Sınavı´nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi´ne (AYT) girmek için sınav salonuna geç gelen aday, sınav salonunun kapılarının kapanmasına rağmen sınava alınma umuduyla beklemeye devam etti.
Üniversite sınavına kimi geç kaldı kimi yanlış belgeden alınmadı
Üniversite sınavına kimi geç kaldı kimi yanlış belgeden alınmadı
Milyonlarca aday iyi bir üniversite kazanmanın hayalini kurarken, İzmir´de bazı adaylar sınava geç kaldı kimileri de yanlış belge getirdikleri için sınava giremedi.
Sağlık Bilimleri Fakültesi´nde Mezuniyet Sevinci
Sağlık Bilimleri Fakültesi´nde Mezuniyet Sevinci
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı mezunlarını Kongre Merkezi´nde düzenlenen törenle uğurladı.
SODES Projesi Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi
SODES Projesi Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) yürütücülüğünde çalışmalara başlayan "Adana İlinde Kadınlara Yönelik Şiddeti Önleme ve Toplumsal Cinsiyet Bilinç Yükseltme Eğitimi" projesi açılış toplantısı Tarımsal Yayım Haberleşme Araştırma ve Uygulama Merkezi-Proje Ofisinde gerçekleştirildi.
 Öğrencilerden jandarmaya ziyaret
Öğrencilerden jandarmaya ziyaret
Afrin´de görev yapan güvenlik güçlerine manevi destek olmak amacıyla Karataş Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Cumhuriyet İlkokulu ve Hacı Şerafettin Işık Anadolu Lisesinde öğrenim gören (60) kişilik öğrenci grubu Adana-Karataş İlçe Jandarma Komutanlığına bir ziyaret etti.
63 Yaşında Hukuk Fakültesi Bitirip Avukat Oldu...
63 Yaşında Hukuk Fakültesi Bitirip Avukat Oldu...
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Hukuk Fakültesi 7. Dönem mezunlarını Kongre Merkezi´nde düzenlenen törenle uğurladı. Törene 63 yaşında hukukçu olan Hikmet Topçuoğlu damgasını vurdu. Eşi ile mezuniyet törenine katılan Topçuoğlu, eğitim ve öğrenimin yaşı olmaz mesajını verdi.
ÇÜ, 1. Uluslararası Kredi Hareketliliği ve 9. Erasmus Günü´ne Ev Sahipliği Yaptı
ÇÜ, 1. Uluslararası Kredi Hareketliliği ve 9. Erasmus Günü´ne Ev Sahipliği Yaptı
Erasmus+ Uluslararası Kredi Hareketliliği kapsamında düzenlenen 1. Erasmus+ KA107 Ortak Ülkeler Haftası 7 ülkeden gelen 14 temsilcinin katılımıyla Çukurova Üniversitesinde gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Akyüz: "Türkiye´de uzay bilimi çalışmaları yeteri kadar desteklenmiyor"
Prof. Dr. Akyüz: "Türkiye´de uzay bilimi çalışmaları yeteri kadar desteklenmiyor"
UZAYMER Müdürü Prof. Dr. Aysun Akyüz, uzay bilimleri çalışmaları sırasında mikroçip, diş telleri, kulak termometresi, su filtresi ve tempur yataklar gibi birçok ürün ortaya çıktığını belirtti
Ç.Ü. MYO´larda Mezuniyet Heyecanı
Ç.Ü. MYO´larda Mezuniyet Heyecanı
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) 2017-2018 eğitim öğretim yılını geride bırakırken Meslek Yüksekokulları da mezuniyet heyecanıyla öğrencilerini uğurladı. Tufanbeyli, Pozantı, Karaisalı Meslek Yüksekokulları ortak kutlama yaparken Aladağ ve İmamoğlu Meslek Yüksekokulları da eş zamanlı kutlama gerçekleştirdi.
SINAV KAYGISINA KARŞI ÖNEMLİ ÖNERİLER
SINAV KAYGISINA KARŞI ÖNEMLİ ÖNERİLER
Öğrencilerin geleceği açısından önemli bir dönüm noktası olan üniversite sınavı yaklaşıyor. Bu süreçte bazı öğrenciler sınava ne kadar hazırlanırsa hazırlansın sınav kaygısına yenik düşebiliyor. Bu süreçte sağlıklı kalmak ve psikolojiyi bu baskılı dönemin etkilerinden korumak için bazı önlemlerin alınması gerekiyor.
Çukurova Üniversitesi´nde ´TÜİK ve Veri Paylaşımı´ Konulu Sempozyum Düzenlendi
Çukurova Üniversitesi´nde ´TÜİK ve Veri Paylaşımı´ Konulu Sempozyum Düzenlendi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürü Orhan Deha Dede, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen sempozyuma konuşmacı olarak katıldı.
Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunlarını Uğurladı
Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunlarını Uğurladı
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi´nin 2018 Yılı 15. Dönem mezuniyeti Kongre Merkezi´nde düzenlenen törenle kutlandı.
Adanalı genç bilimciler doğa dostu otomobillerini tanıttı
Adanalı genç bilimciler doğa dostu otomobillerini tanıttı
Teknolojik ve prototip araç üretimi projelerini hayata geçirmeye yönelik çalışmalar yürüten 29 kişilik MEUTechSport grubu tarafından geliştirilen ‘Myrtus´ otomobil tanıtıldı.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Milletvekillerimizden Anıt istemimiz üzerine hazırladığımız “Dizi Yazı”dır.
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
İLK 100 GÜN
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 19
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
TOROSLAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN ÖZGÜRLÜK BİLDİRİSİ AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
DEMOKRASİ, KALKINMA, SAYGINLIK VE EĞİTİM
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Ne Geceymiş Yahu?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DEMOKRASİ VE DİKTATÖRLÜK(2)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
DEĞİŞİM ZAMANI
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CUMHURİYETİN DEMOKRATİK EĞİTİMİ ULUSAL GÜCÜMÜZÜ OLUŞTURDUĞU GİBİ, “KİNDAR NESİL YETİŞTİREN EĞİTİM” DE ULUSAL YIKIMIMIZA YOL AÇAR!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Türkiye Bilimsel Yayınalar Dünyadaki Yeri ve İran Güney Kore Karşılaştırması
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
aktüalite ve edebiyat
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ASKERALMA SİSTEMİ VE BEDELLİ ASKERLİK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
YAYLA YOLLARI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
Desteğin Tam Zamanı
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DEVLET İÇİNDE KİŞİSEL DEVLET
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg